Niezwykle ambitnie zapowiadają się obchody setnej rocznicy III Powstania Śląskiego w województwie opolskim: ponad pół setki zaplanowanych przedsięwzięć w sieci i na żywo, szansa dla społeczników, którzy mogą otrzymać pieniądze na realizację swoich pomysłów i komitet honorowy, do którego zaproszono przedstawicieli nauki, kultury i władz samorządowych. 

Obchody setnej rocznicy III Powstania Śląskiego wykroczą poza granice województwa opolskiego. – Będą specjalne obchody w Zakopanem – poinformował marszałek Andrzej Buła. Przypomniał, że dwustu zakopiańczyków uczestniczyło w Powstaniu, a Wojciech Korfanty, kupił swojej ukochanej żonie Elżbiecie willę pod Giewontem.

 

Jak mówił na konferencji prasowej marszałek Andrzej Bułado udziału w planowaniu tych wydarzeń zaproszono wiele instytucji  z regionu.  – Wśród zaplanowanych aktywności każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. To bardzo ciekawa oferta dla każdego, kto się tym interesuje – dodawał marszałek.

– Zarząd województwa zamierza uczcić tę rocznicę także w trwały sposób – podkreślał marszałek. – Zamierzamy wkrótce ogłosić konkurs na koncepcję przebudowy i modernizacji budynku Muzeum Czynu Powstańczego w Górze Świętej Anny. To będzie nasz wkład w uczczenie setnej rocznicy III Powstania Śląskiego. Chcemy, wspólnie z Muzeum Śląska Opolskiego i Zespołem Opolskich Parków Krajobrazowych, by najpierw powstała koncepcja takiej pełnej oferty edukacyjnej w tym miejscu, która na pewno zostanie zrealizowana – informował marszałek.

A wśród najważniejszych wydarzeń, organizowanych przez samorząd województwa, są uroczyste obchody, zaplanowane na  22 maja w Górze św. Anny. Ale będą także wspomnienia rodzin Powstańców Śląskich w cyklu audycji radiowych, spotkania literackie poświęcone tematyce powstań, festiwal Opolskie Szmaragdy, w którym tym razem prezentowane będą piosenki śląskie i powstańcze czy też lekcje on-line w szkołach średnich z prezentacją filmu ,,Sól ziemi czarnej” w reżyserii Kazimierza Kutza.

Wicemarszałek województwa Zbigniew Kubalańca mówił także na konferencji, że zarząd naszego województwa prowadzi rozmowy z władzami województwa śląskiego. – Mamy już kilka pomysłów na wspólne wydarzenia, w których mogliby uczestniczyć mieszkańcy obydwu regionów – informował.

Zarząd województwa opolskiego ogłosił także otwarty konkurs ofert dla organizacji pozarządowych na realizację inicjatyw związanych z setną rocznicą III Powstania Śląskiego. – Przeznaczyliśmy na ten cel 200 tysięcy złotych. Organizacje mogą zgłaszać projekty, dotyczące organizacji przeglądów, konkursów, konferencji, warsztatów, spotkań, spektakli teatralnych,  plenerów malarskich i innych imprez o zasięgu co najmniej regionalnym – wymieniał wicemarszałek Zbigniew Kubalańca.  – Chcemy także promować twórców z regionu, realizujących projekty artystyczne związane z tą rocznicą. To także szansa na dofinansowanie  scenariuszy filmowych o tematyce powstańczej, wydawania publikacji o tematyce powstańczej i realizacji inicjatyw historycznych i edukacyjnych –  dodaje. Termin zgłaszania projektów upływa 1 marca tego roku.

A oto pełny harmonogram działań:

100 lat po wybuchu III Powstania Śląskiego 100 lat po wybuchu III Powstania Śląskiego 100 lat po wybuchu III Powstania Śląskiego 100 lat po wybuchu III Powstania Śląskiego 100 lat po wybuchu III Powstania Śląskiego 100 lat po wybuchu III Powstania Śląskiego 100 lat po wybuchu III Powstania Śląskiego 100 lat po wybuchu III Powstania Śląskiego

 

Fot. melonik

 

 

 

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.