Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych został ustanowiony w 1973 roku przez Międzynarodową Radę Pielęgniarek na Kongresie w Meksyku. Przy okazji tego święta warto podziękować im za pracę w służbie medycznej, wsparcie, dobre słowo i uśmiech. 

Data święta nie jest przypadkowa. 12 maja związany jest z urodzinami Florence Nightingale, którą uważa się za twórczynię nowoczesnego pielęgniarstwa. Już jako młoda kobieta odkryła, że jej powołaniem jest pomoc chorym. Całe życie poświęciła się pacjentom i co ciekawe, nadano jej przydomek ,,damy z lampą”. Florence bowiem w nocy  sama przechadzała się po szpitalu z lampą, żeby sprawdzić, jak czują się chorzy. W tamtych czasach (XIX w.) nie robiła tego żadna pielęgniarka, więc to było całkowitą nowością.

Pielęgniarki i położne są niezwykle ważną grupą zawodową, bez której służba zdrowia nie jest w stanie funkcjonować. To one pomagają nam w trudnych chwilach, opiekują się naszymi bliskimi, towarzyszą podczas narodzin dziecka i ostatniego pożegnania. Troska pielęgniarek i położnych to element komfortowego udziału w badaniu klinicznym i poczucia bezpieczeństwa. 

Pielęgniarkom i położnym życzymy spokojnych dyżurów, wytrwałości, cierpliwości i satysfakcji z wykonywanej pracy. 

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Studentka Public Relations na Uniwersytecie Opolskim. Interesuje się muzyką, chętnie czyta książki rozwojowe. Wolny czas spędza również na macie, ćwicząc jogę.