Obecna liczba  dwunastu potraw wigilijnych to zwyczaj, który kształtował się w świątecznej tradycji od wieków. Początki wigilijnej wieczerzy to raczej skromne wręcz biedne dania gdzie trudno byłoby się doszukać   dwunastu potraw.

Pierwsze tradycyjne wigilie to liczba nieparzysta, która miała przynieść domownikom szczęście. Stół wigilijny oczywiście miał swoje odbicie w statucie materialnym domowników. Szlachta miała zazwyczaj dziewięć dań, a ubodzy pozwalali sobie jedynie na  siedem. Liczby miały  swoje miejsce  w biblii – siedem dni w tygodniu, dziewięć  chórów anielskich.

Z czasem na stole wigilijnym pojawiło się dwanaście dań co jest kultywowane po dziś dzień.
Jak współcześnie tłumaczymy symbolikę wigilijnego menu?

Dwanaście ma symbolizować liczbę apostołów, którzy razem z Jezusem zasiadali do ostatniej wieczerzy. Choć to raczej wspomnienie kojarzone ze świętami wielkanocnymi, w polskiej tradycji wpisało się też do bożonarodzeniowych zwyczajów. Poza tym dla naszych przodków liczba ta symbolizowała bogactwo. I zgodnie z tą wiarą, żeby zapewnić sobie finansowe powodzenie w nadchodzącym nowym roku, potrawy musiały  się zamykać w liczbie dwunastu.Sama cyfra dwanaście ma również oprócz religijnego wymiaru, wymiar magiczny, ale to już zupełnie inna historia na oddzielny artykuł.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Autorzy, którzy chcą, aby ich artykuły, napisane na łamach "Grupy Lokalnej Balaton" w latach 2013-2016, widniały na portalu informacyjnym Opowiecie.info proszeni są o przesłanie tytułu artykułu oraz zawartych w nim zdjęć na adres: news@opowiecie.info