39 tysięcy wykonanych wymazów, ponad 110 ton przewiezionej żywności na potrzeby Ośrodków Pomocy Społecznej, 2 500 tysiąca paczek dostarczonych do potrzebujących – 13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej w dniu swojego święta podsumowała działania  w walce z koronawirusem.

W walkę z rozprzestrzenianiem się koronawirusa i wsparcie lokalnej społeczności w czasie pandemii od ponad 100 dni zaangażowanych jest łącznie ponad tysiąc żołnierzy i pracowników 13 ŚBOT. Oprócz działań związanych z pobieraniem wymazów, tworzeniem punktów Test&Go oraz wspieraniem Ośrodków Pomocy Społecznej wspierają także transport sprzętu medycznego i środków ochrony osobistej do szpitali. Oddają krew by w ten sposób pomóc będącym obecnie w trudnej sytuacji Centrum Krwiodawstwa. Wcześniej wspierali straż graniczną i policję. Pomagali także podczas Metropolitalnego Śniadania Wielkanocnego dla Samotnych oraz czuwali nad podopiecznymi Domu Pomocy Społecznej w Czernichowie. Cały czas nie zapominają także o kombatantach.

Jak podkreśla dowódca 13 ŚBOT, płk Tomasz Białas, ostanie cztery miesiące, upłynęły nam pod znakiem walki z zagrożeniem całkiem nowym dla naszych czasów – epidemią.

– Jako żołnierze 13 ŚBOT wchodziliśmy do działania jako pierwsza jednostka wojskowa. Dla mnie osobiście ostanie miesiące to stale rosnące poczucie dumy z żołnierzy Brygady, z satysfakcją obserwuję jak doskonale uzupełniają się kompetencje żołnierzy służby terytorialnej i zawodowej, jak szybko zachodzi proces zgrywania. Przed nami kolejne wyzwania te związane z obecną sytuacją, ale też z nowymi obszarami szkolenia kiedy wrócimy do normalności, wierzę że będzie to dla nas wspaniały czas. – powiedział podczas uroczystej zbiórki żołnierzy płk Białas.

W sobotę 13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej obchodziła swoje święto – ustanowiono je na dzień 20 czerwca czyli w rocznicę wkroczenia wojsk generała Szeptyckiego do powiatu katowickiego, co symbolicznie oznaczało powrót Śląska do Macierzy.

13 Śląska Brygada Obrony Terytorialnej powstała w 2018 roku. Obecnie w 13 ŚBOT służy ponad tysiąc żołnierzy.
Wojska Obrony Terytorialnej jako piąty rodzaj sił zbrojnych powstały z początkiem 2017 roku. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych
w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą. Liczebność Wojsk Obrony Terytorialnej to już ponad 24 tys. żołnierzy.

Fot. 13 ŚBOTkoro

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Sekretarka, grafik, menadżer - w portalu Grupa Lokalna Balaton, a obecnie Opowiecie.info od 2016 roku. Prywatnie absolwentka kierunku Ekonomia na Politechnice Opolskiej. Wyznaje w życiu zasadę "Nic nie dzieje się przypadkiem". Zawsze uśmiechnięta optymistka, dla której nie ma rzeczy niemożliwych, zarówno w pracy jak i życiu codziennym.