Do 450 nowych firm może powstać w regionie dzięki projektowi „POWER dla młodych – wsparcie osób młodych na regionalnym rynku pracy w zakresie zakładania i prowadzenia działalności” realizowanemu przez Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu.

Zmniejszający się wskaźnik bezrobocia nie wpłynął na zmniejszenie promocji przedsiębiorczości. Ludzie mający pomysł na biznes i chcący pracować na własny rachunek mogą skorzystać z pieniędzy unijnych z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Akcja prowadzona przez WUP skierowana jest do osób w wieku od 18 do 29 lat, zarejestrowanych w urzędach pracy jako osoby bezrobotne. Średnia wartość udzielonej dotacji na osobę wyniesie około 26 tysięcy zł.

– Te pieniądze to zwiększenie możliwości zatrudnienia oraz jego utrzymania przez osoby młode w naszym regionie – wyjaśnia dyrektor WUP Maciej Kalski. – Projekt zakłada nie tylko bezzwrotne dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej, ale także szkolenia umożliwiające uzyskanie wiedzy i umiejętności niezbędnych do podjęcia i prowadzenia działalności oraz wsparcie pomostowe. Dzięki tym pieniądzom powinno powstać w regionie około 450 nowych działalności gospodarczych. A dzięki unijnym funduszom, w które od lat zaangażowany jest opolski WUP, udało się w naszym województwie stworzyć już około14 tysięcy nowych firm – dodaje.

Największym beneficjentem tego projektu jest Powiatowy Urząd Pracy w Nysie. Jego dyrektor, Małgorzata Pliszka, mówi, że to około 4,2 miliona złotych. – Chcemy tym projektem objąć 160 osób w powiecie. Wierzę, że to będzie efektywne, bo badanie, które przeprowadziliśmy dwa lata temu pokazało, że firmy, które powstają dzięki takim dotacjom w 87% funkcjonują dalej na rynku pracy. Mało tego, ci przedsiębiorcy korzystają już dzisiaj z różnych form wsparcia na zatrudnianie kolejnych pracowników – podkreśla.

Maciej Kalski informuje, że wszystkie szczegóły dotyczące projektu będą dostępne na stronach internetowych powiatowych urzędów pracy. Pierwsze nabory dla osób bezrobotnych powinny ruszyć już w listopadzie.

By starać się o pieniądze z urzędu pracy trzeba spełnić dwa podstawowe warunki: być zarejestrowanym jako bezrobotny i zwrócić się o pieniądze PRZED założeniem i zarejestrowaniem działalności. Są to bowiem dotacje na założenie firmy, a nie na dofinansowanie jej działalności.

14 milionów 655 tysięcy złotych na zakładanie firm

Obraz _Alicja_ z Pixabay 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.