– Milionowe inwestycje, z których każdy z nas korzysta na co dzień i wiele cennych inicjatyw, w których możemy uczestniczyć to koronny dowód na to, że miejsce Polski i województwa opolskiego jest w rodzinie państw europejskich – mówi marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła.

Przez ostatnie 15 lat Polska stała się ogromnym beneficjentem bycia w strukturach unijnych. Województwo opolskie również.

– To prawda. Tylko przez ostatnie lata inwestowaliśmy w mieszkańców i gospodarkę regionu ogromne pieniądze. Powstały nowe inwestycje, podejmowane są ciekawe inicjatywy, region pięknieje, ale przede wszystkim oferuje coraz lepsze warunki życia. Wpływ funduszy unijnych na nasze życie widać na każdym kroku – to nowe drogi, coraz lepiej wyposażone szpitale, rozbudowywane szkoły i uczelnie. To rozwój firm, które są coraz bardziej nowoczesne i zdobywają nowe rynki, ale także stwarzanie lepszych szans młodym ludziom, którzy mogą zdobywać coraz lepsze kwalifikacje, a przez to lepszą i ciekawszą pracę. To lepsza opieka nad rodzinami, nad najmłodszymi i naszymi seniorami.

Co jest naszym sukcesem tych lat?

– Udało nam się bardzo wiele, ale przede wszystkim naszym sukcesem funkcjonowania w Unii Europejskiej jest to, że dostępne fundusze unijne wykorzystujemy efektywnie i sprawnie. Unia oferuje znaczącą pomoc finansową polskim regionom, ale to, czy w pełni skorzystamy z tej szansy, czy zamienimy je w sukcesy – zależy tylko od nas. Pamiętajmy, że w Unii nikt nie daje nam niczego za darmo, o wszystko musimy się starać. Musieliśmy się tego nauczyć. Powodzenie wymaga wspólnego wysiłku wielu środowisk i efektywnego, sprawnego działania. I to nam się od wielu lat udaje. Samorząd województwa koordynuje wydatkowanie funduszy unijnych w regionie. Mamy powód do dumy, bo nasz region jest oceniany jako najsprawniej radzący sobie z wydawaniem funduszy, szczególnie tych na poprawę konkurencyjności przedsiębiorstw i atrakcyjności gospodarczej.

Nasz region najsprawniej wydaje unijne fundusze

Ale wyzwań nie brakowało. Co w ostatnich latach było największym wyzwaniem dla władz regionu?

– Niewątpliwie sytuacja demograficzna w województwie. Dlatego opracowaliśmy i realizujemy program „Opolskie dla rodziny”. Bo rozsądne i mądre inwestowanie w ludzi to najlepsza inwestycja w naszą przyszłość, a ten program jest właśnie takim spojrzeniem. W programie regionalnym na lata 2014-2020 mamy w sumie 360 milionów euro na działania skierowane bezpośrednio do mieszkańców. Już dziś w ramach tych pieniędzy specjalną opieką objęliśmy ponad 15 tysięcy kobiet w ciąży i młodych matek, około 9000 tysięcy dzieci jest bezpłatnie szczepionych przeciwko pneumokokom, powstaje niemal 500 nowych miejsc dla dzieci w niepublicznych żłobkach, 17 domów dla seniorów w różnych miejscowościach, 12000 uczniów szkół zawodowych ma lepsze warunki praktycznej nauki zawodu, powstają nowe miejsca pracy.

Ile pieniędzy z Unii Europejskiej miała w ostatnich latach Opolszczyzna?

– Jak zsumujemy wszystkie unijne fundusze, jakie do tej pory rozdysponowaliśmy w regionie od początku możliwości korzystania z nich, to wychodzi kwota ponad 6 miliardów 809 milionów złotych. Zrealizowaliśmy za te pieniądze 6 805 projektów niemal w każdej dziedzinie naszego życia. Ich całkowita wartość, razem z tzw. wkładem własnym, przekroczyła już 10 miliardów 430 milionów złotych.
Tylko w ostatnim programie regionalnym mamy do zagospodarowania 4 miliardy złotych. Większość tej kwoty już rozdysponowaliśmy. Jednym z naszych priorytetów jest rynek pracy. Mamy na uwadze zwłaszcza ludzi młodych, bo im jest na starcie najtrudniej. Atrakcyjna, dobrze płatna praca, to jeden z warunków, by zatrzymać tu młodych. Rozwoju regionu nie będzie bez rozwoju przedsiębiorczości, dlatego cieszy mnie także duża aktywność opolskich firm w staraniach o pieniądze unijne.

10 miliardów i 430 milionów złotych, to wartość zrealizowanych do tej pory projektów z funduszy unijnych

Zainwestowaliśmy ogromne pieniądze w infrastrukturę.

– Tak, to przede wszystkim setki kilometrów nowych dróg, które poprawiły komunikację, zapewniły lepszy dojazd do terenów inwestycyjnych i większe bezpieczeństwo użytkowników dróg. Sporo zainwestowaliśmy w rozwój komunikacji kolejowej – mamy już siedem nowoczesnych „Impulsów”, które dziś jeżdżą na trasie Kędzierzyn-Koźle – Wrocław. Wygospodarowaliśmy pieniądze na modernizację linii kolejowej między Opolem a Nysą. Infrastruktura, to wreszcie inwestycje związane z ochroną przeciwpowodziową, czyli kilometry przebudowanych obwałowań od Kędzierzyna-Koźla po Brzeg.

W tej perspektywie unijnej władze regionu postawiły na współpracę samorządów.

– To prawda. Zachęciliśmy samorządy do tworzenia subregionów, a one dziś z powodzeniem wspólnie realizują inwestycje, poprawiające poziom życia mieszkańców województwa. Ta współpraca to wymóg polityki spójności. Razem trzeba ustalać wspólne cele i wskazywać inwestycje, niezbędne do ich osiągnięcia. Ta formuła sprawdza się u nas znakomicie przynosi świetne efekty. Ponad 589 milionów złotych z regionalnego programu operacyjnego przeznaczyliśmy dla aglomeracji opolskiej i pozostałych subregionów. To pieniądze na przygotowanie terenów inwestycyjnych, strategie niskoemisyjne oraz poprawę efektywności energetycznej w budynkach publicznych. Subregiony wiedziały od początku, jakie kwoty mają do dyspozycji i sztuka kompromisu doprowadziła do tego, że realizowane są kolejne projekty.

Jak ta współpraca sprawdza się w praktyce?

– Bardzo dobrze. Samorządowcy przygotowali projekty, które łączą miasta i gminy, sami zagospodarowali pieniądze na potrzeby swoich mieszkańców. To są wspaniałe pomysły, które zmieniają rzeczywistość wokół nas. Podział województwa na subregiony w sposób naturalny wpłynął na powstawanie kolejnych projektów partnerskich. W naszym RPO zrealizowano bądź realizuje się 98 takich przedsięwzięć inwestycyjnych i aż 142 projekty z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Partnerska współpraca przynosi świetne efekty

A jak możemy podsumować dotychczasową realizację obecnego regionalnego programu operacyjnego?

– Do końca grudnia ubiegłego roku przeprowadziliśmy w sumie 157 naborów wniosków. Zrównoważony transport, zapobieganie zagrożeniom, ochrona środowiska, innowacje w przedsiębiorstwach, inwestycje w infrastrukturę społeczną – w tych działaniach już pond 90% dostępnych kwot jest rozdysponowanych. Podpisaliśmy z beneficjentami niemal 1000 umów na łączną kwotę ponad 3 miliardy 125 milionów złotych. Ubiegły rok był rekordowy pod względem wypłaconych beneficjentom pieniędzy, a w sumie wypłaciliśmy im już ponad półtora miliarda złotych.
W rankingu regionów pod względem zatwierdzonych płatności od dawna zajmujemy pierwsze miejsce – przekazaliśmy do Komisji Europejskiej wnioski o płatność na 32% całej kwoty RPO.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Z mediami związana od 20 lat. Z zawodu nauczyciel języka polskiego, dziennikarz, manager i rehabilitant. Przez 18 lat rzecznik prasowy. Teraz redaktor naczelny opowiecie.info. W przeciwieństwie do innych szefów, lubi jak ją lubią. Czy jest dobrym szefem? Nie odpowiada. Zapytamy współpracowników. Czyta namiętnie kryminały, szczególnie Krajewskiego. Hobby, to córka która zwiedza świat i studiuje dziennikarstwo w Londynie i fotografia. Odpręża ją jazda samochodem, film i plotki z sąsiadką.