Od wielu lat na świecie oraz od około 8 lat w Polsce miesiąc październik jest miesiącem pamięci dzieci zmarłych, 15 października – Dniem Dziecka Utraconego. Warto o tym pamiętać. Może ten dzień jest okazją do tego, aby właśnie o tym pomyśleć?
Gdy kobieta dowiaduje się, że jest w ciąży, uświadamia sobie, iż nosi pod sercem nowe życie. Od samego początku zastanawia się, jak będzie wyglądało jej małe, wielkie szczęście. Z każdym kolejnym tygodniem ciąży, przyszli rodzice przywiązują się bardziej do swojego maleństwa. Zwykle nie bierze się pod uwagę złego scenariusza. Zakłada się, że ciąża zakończy się szczęśliwie.
Jednak zdarzają się też trudne sytuacje, gdy następuje poronienie lub śmierć nowo narodzonego dziecka. Wówczas rodzice przeżywają dramat. Śmierć jest trudna do zaakceptowania, tym bardziej śmierć dziecka. Każda osoba w inny sposób przeżywa stratę. Niektórzy zapadają w milczenie i bezruch, inni płaczą, lamentują, zawodzą. Jedni szukają wsparcia, inni kryjówki. Nie ma zatem gotowej recepty na to, jak poradzić sobie ze stratą.
Bardzo ważną rzeczą w tym trudnym dla rodziców czasie jest możliwość pożegnania się z maleństwem. Nawet, jeśli było ono bardzo malutkie. Nie można nikomu tego zabronić! W Polsce nie ma prawnych przeciwwskazań do wydania i pochowania ciała dziecka. A dla rodziców będzie to miejsce, gdzie mogą odwiedzać swoje dziecko i zaakceptować zaistniałą sytuację, jeśli w ogóle jest to możliwe.
Ważne jest również to, aby mówić o przeżywanych emocjach i uczuciach związanych ze stratą. Tłumienie żalu i bólu nie pomaga, wręcz przeciwnie, utrudnia przeżycie żałoby.
Doskonale wiemy o tym, iż trudno jest pomóc osobom będącym w żałobie. Najważniejsze jednak jest, aby nie zostały z tym wszystkim same.
„Strata dziecka jest niewyobrażalną tragedią dla rodziców. Zawsze myślałam, że rozumiem rodziców, którzy stracili swoje dziecko i wiem co czują. Myliłam się. Dopiero wtedy, gdy straciłam swoje dziecko doświadczyłam tego ogromnego bólu, który rozrywał moje serce. Nie da się tego opisać. Jest to rana, która pozostanie do końca życia” – opowiada ze łzami pewna kobieta.
– Poroniłam. Wcześniej "poczułam" życie w sobie, a test ciążowy potwierdził odczucia. Radość, niedowierzanie… Choć było tak malutkie to nie mogłam się doczekać kiedy wezmę je w ramiona, kiedy dotknę małych rączek i je zobaczę. Miałam wrażenie, że kiedy wieczorem ja się kładę ono zaczyna fikać w moim brzuchu. Było tam i czułam je całą sobą. Aż przyszło to krwawienie- niepokojąco obfite. Wtedy zrozumiałam, że to na poważnie coś niepokojącego. Kiedy wysiadłam z karetki dotarło do mnie, że to może być koniec. Badanie potwierdziło poronienie w toku. Ból…ma wiele twarzy. Mój był bólem ukrytym, bólem duszy… masę papierów do podpisania, wyrażenie zgody nawet nie wiem na co… przypięta do fotela czułam jak tracę coś bezpowrotnie. Po chwili usłyszałam- już po wszystkim. Ale wcale nie jest po wszystkim!!! Chce mi się wyć i kiedy tak siedzę dziś sama w domu łzy lecą mi po policzkach strumieniami. A w myślach słyszę- nie płacz za mną mamo… I niech mi nikt nie mówi, że już po wszystkim, że tak lepiej – wspomina pewna mama.
Dlatego nikt nie ma prawa lekceważyć uczuć osób będących w żałobie. Mimo starań nigdy nie ma pewności, że zrozumiemy takie osoby. Jedno jest pewne, osoby dotknięte tym trudnym doświadczeniem mają prawo przeżywać je na swój sposób.
Pozwólmy każdemu przeżywać żałobę! Nie przeszkadzajmy. Jeśli nie wiemy jak się zachować po prostu bądźmy blisko. Bardzo często słyszymy takie zdanie, że"czas leczy rany.” W takim przypadku tylko je goi. Blizny pozostają na długo.
Dzień Dziecka Utraconego w woj. Opolskim
Diecezjalne obchody Dnia Dziecka Utraconego będą miały miejsce w Bazylice na Górze Świętej Anny. O 17:30 odmówiony zostanie różaniec, po którym o 18:00 rozpocznie się Msza Święta. Po Eucharystii odbędzie się procesja do Symbolicznego Grobu Dziecka Utraconego.
Poza tym obchody Dnia Dziecka Utraconego w województwie opolskim odbywają się w:
- Opolu – w kościele św. Jacka w Kolonii Gosławickiej;
- Moszczance – w kościele parafialnym Podwyższenia Krzyża;
- Nysie – w kościele p.w. św. Elżbiety;
- Kędzierzynie-Koźlu – w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Z myślą o rodzicach, którzy utracili swoje dziecko, opolskie Duszpasterstwo Rodzin w 2013 roku otwarło internetową Księgę Dzieci Utraconych. Można do niej wpisać imiona dzieci i rodziców, w intencji których 15 października – Dniu Dziecka Utraconego, na uroczystej Eucharystii na Górze Świętej Anny będą ofiarowane modlitwy. Natomiast w każdy pierwszy czwartek miesiąca, w kaplicy Domu Matki i Dziecka w Opolu, celebrowana jest Msza Święta w intencji wszystkich dzieci utraconych i ich rodziców.