9-osobowy pojazd na litewskich numerach rejestracyjnych był kierowany przez ukraińskiego kuriera. Mężczyzna przewoził 16 osób, w tym 9-letnie dziecko. Prawdopodobnie są to obywatele Syrii.

17 osób w 9-osobowym busie, kurier próbował przewieźć ich przez Polskę do Niemiec

W nocy z 24 na 25 maja funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Opolu otrzymali informację od dyżurnego z Krajowej Administracji Skarbowej w Opolu o 16 obcokrajowcach ujawnionych w samochodzie typu bus. 9-osobowy pojazd na litewskich numerach rejestracyjnych był kierowany przez ukraińskiego kuriera. Mężczyzna przewoził 16 osób, w tym 9-letnie dziecko, które znajdowało się między siedzeniami, „w nogach” pasażerów.

Do zdarzenia doszło w Gogolinie (pow. krapkowicki). Jak się okazało, busem podróżowało łącznie z kierowcą 17 mężczyzn. Wśród nich było 2 niepełnoletnich chłopców w wieku 9 i 15 lat. Chłopcy byli pod opieką ich dorosłego brata. W trakcie prowadzenia czynności, mundurowi ustalili, że obcokrajowcy nie posiadają żadnych dokumentów uprawniających ich do pobytu na terytorium RP i przebywają na terenie naszego kraju nielegalnie. Posiadali jedynie dokumenty potwierdzające pobyt obywatela państwa trzeciego na terytorium Słowacji z których wynika, że prawdopodobnie są to obywatele Syrii.

Pojazdem kierował 52-letni obywatel Ukrainy. Mężczyzna próbował przewieźć nielegalnych migrantów do Niemiec. Wszyscy zostali zatrzymani i z pomocą policjantów przewiezieni do Placówki Straży Granicznej w Opolu, gdzie prowadzono z nimi dalsze czynności. Dodatkowo w wyniku przeszukania pojazdu, funkcjonariusze ujawnili i zabezpieczyli ukryte pod deską rozdzielczą 2 telefony komórkowe oraz kwotę 6800 Euro, które należały do kierowcy.

17 osób w 9-osobowym busie, kurier próbował przewieźć ich przez Polskę do Niemiec

Wszystkim pełnoletnim cudzoziemcom przedstawiono zarzut przekroczenia granicy RP wbrew przepisom, przy użyciu podstępu. Cudzoziemcy zostali przesłuchani w charakterze podejrzanych, przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów i złożyli wyjaśnienia. W piątek (26 maja) Syryjczycy zostali przekazani słowackim służbom w ramach umowy o readmisji.

Kierowcy został przedstawiony zarzut zorganizowania przekroczenia granicy Rzeczypospolitej Polskiej wbrew przepisom 16 cudzoziemcom, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Mężczyzna przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i złożył wyjaśnienia. Postanowieniem Sądu Rejonowego w Opolu zastosowano wobec niego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Śledztwo w tej sprawie prowadzą funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Opolu pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Opolu.

Inf. / fot. Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie