Trzy nagrody Grand Prix Konkursu Głównego za fabułę, dokument i animację powędrowały kolejno do Darii Kasperek za film „Na krańcu miasta”, Jakuba Prysaka za film „Opowieść o dwóch siostrach” i Piotra Dumały za film „Ostatnia wieczerza”. Grand Prix Konkursu Filmów Amatorskich zdobył Marcin Ratajczyk za „Tryptyk o mojej klasie”, a nagrodę publiczności festiwalu – Piotr Milczarek za „Deszcz”.

18. „Opolskie Lamy”. Znamy laureatów festiwalu filmowego [WIDEO, ZDJĘCIA]

– To moja pierwsza nagroda. Cieszę się, że tak niskobudżetowy film zdobył uwagę publiczności – mówił Piotr Milczarek, zdobywca nagrody publiczności. – „Deszcz” to film o ludziach spadających z dachu. TAl lubię o tym filmie myśleć – dodał z uśmiechem.

Obrazy, które trafiły do Konkursu Głównego, czyli nadesłane przez studentów lub absolwentów filmówek, oceniało jury w składzie reżyserskim: Jagoda Szelc, Maciej Cuske i Łukasz Rusinek.

– To film oparty na uczuciu, przeczuciu, wrażeniu i pod tym względem chyba jest wyjątkowy. Opiera się na pewnym poczuciu rzeczywistości. Pokazuję oddziaływanie ludzi na siebie, pewnych wydarzeń. Nie ma tutaj konkretnej historii – powiedziała Daria Kasperek o nagrodzonym w kategorii fabuła „Na krańcu miasta”.

Wybitnym, pięknym, nieskorumpowanym i nie kalkującym na zysk – tak nazwała zwycięską fabułę reżyserka Jagoda Szelc, jedna z jurorek.

Najlepszą animację przygotował Piotr Dumała, nieobecny na gali „Opolskich Lam”. Mowa o „Ostatniej wieczerzy”.

– Ta animacja jest po prostu obłędna – zrecenzował Łukasz Rusinek, reżyser i juror, twórca animacji z Opola, jeden z laureatów minionych edycji festiwalu. – Jest tu niezwykle trudna technika i coś takiego, że przez pięć minut tego filmu nie da się od niego oderwać. Testowałem na różnych osobach – dodał ze śmiechem.

Z kolei Grand Prix za najlepszy dokument dostał Jakub Prysak za film „Opowieść o dwóch siostrach”.

– Dziękuję za pomoc mojej dziewczynie i jej dziadkom, bo to oni są bohaterami mojego filmu – mówił laureat.

– To był taki film, który pozwolił nam znaleźć dystans do tego co nas otacza. A to jest bardzo trudne. Codzienność nas denerwuje, drażni i brak nam dystansu, a reżyser to odnalazł – mówił Maciej Cuske, reżyser i juror.

Wyróżnienie za dokument otrzymali: Katarzyna Mazurkiewicz za film „Mistrz i uczeń” oraz Adam Buka za film „Kometa”, za fabułę Damian Kocur za film „Dalej jest dzień”, a za animację – Piotr Milczarek za film „Deszcz” oraz Julia Orlik za film „Quiduid latine dictum sit, altum videt”.

W Konkursie Filmów Amatorskich zwyciężył „Tryptyk o mojej klasie” Marcina Ratajczyka, a wyróżnienie przypadło Marcinowi Stenzelowi za film „Master Shot”.

Rafał Mościcki, dyrektor 18. Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy, który trwa od 2 do 10 października pod hasłem „Młodość”, zachęcał do oglądania filmów krótkometrażowych, ale nie tylko.

– Cieszę się, że po raz kolejny mogliśmy docierać do tak wielu ludzi pokazywać to kino, na które młodzi twórcy czekają. Tak naprawdę poza festiwalami to kino gdzieś przechodzi – podsumował Mościcki.

Opowiecie.info było patronem medialnym tego wydarzenia.

Fot. FFOL/Patrycja Wanot

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarka, redaktor wydania miesięcznika Opowiecie.info. Wcześniej związana przez 10 lat z Nową Trybuną Opolską w Opolu. Pisze o tym, czym żyje miasto, z naciskiem na kulturę. Fanka artystów i muzyków, brzmień pod każdą postacią oraz twórczych inicjatyw. Lubi dużo rozmawiać. W wolnym czasie jeździ na koncerty i festiwale, czyta książki i ogląda filmy – dość często o mafii.