Widząc postępy epidemii zmiany koloru można oczekiwać w ciągu kilku najbliższych dni. Samorządowcy apelują o stosowanie się do obostrzeń. Niczego więcej zrobić się nie da. Taką sytuację zawdzięczmy pisowskiej władzy – twierdzi z kolei poseł Tomasz Kostuś.

Bardzo emocjonalnie pisze o niej lekarz, radny wojewódzki, dyrektor ZOZ w Nysie Norbert Krajczy:

No to walnęło! Już myślałem że w przyszłym tygodniu lekarze, pielęgniarki, też statystki medyczne wrócą do pracy w Oddziałach szpitalnych, po kwarantannie. Zrobiliśmy ponad 200 testów pracownikom, też pacjentom na Oddziału  Chirurgii czy OIT, a tu informacja od Sanepidu że kolejni lekarze, pielęgniarki mają nałożoną kwarantannę, bo w szkole ich dzieci miały kontakt z osobami Covid 19.W przyszłym tygodniu ze Starostą będziemy chcieli przekazać informację o kolejnym obiekcie który będzie oddziałem tylko dla pacjentów z Covid 19.Mamy 3 łóżka respiratorowe dla pacjentów Covid 19 w wydzielonych pomieszczeniach, które są w rejestrze wojewody, a pacjentów jest 4.Kolejne łóżko z respiratorem musieliśmy uruchomić dla pacjenta z Covid 19. Wolnych miejsc respiratorowych w województwie nie ma! A telefony o przyjęcie kolejnego pacjenta są nawet z ……Suchej Beskickiej!. Na oddziałach  zabiegowych. codziennie przyjmuje Szpital kilkunastu pacjentów, a w większości nie są to mieszkańcy powiatu nyskiego. Starczy! Obyśmy to wszystko w zdrowiu przeżyli. Spokojnej nocy. Na szczęście laboratorium dostało kolejną partię testów genetycznych na Covid 19.A niektórzy uważają że wirusa nie ma….Od dzisiaj strefa żółta – lada moment czerwona w całym kraju

– Proszę Was bardzo o wykazywanie się odpowiedzialnością za siebie i innych, noszenie maseczek, mycie rąk, zachowywanie dystansu – apeluje Sabina Gorzkulla, wicestarosta krapkowicka.

Nie pytajcie w komentarzach na facebooku o podstawę prawną noszenia maseczek
Nie piszcie, że na raka umiera więcej ludzi.
Nie wklejajcie linków, że minister zdrowia śmiał się z noszenia maseczek, a premier powiedział, że wirus jest w odwrocie.
Nie piszcie, że ktoś miał współistniejące choroby, a ktoś wpisuje covid, bo chce więcej kasy za swoją usługę.
Nie piszcie na co można zachorować nosząc maseczkę, tylko używajcie jej mądrze, bo żaden lekarz nie powie Wam, że od maseczki ma się grzyby, pleśnie czy inne rzeczy, jeśli będziecie używać ich tak jak wielu innych rzeczy – z głową.

Wiecie dlaczego nie?

Bo słupki rosną i nikt ich nie zmyśla.
Bo będzie za późno, jak szpitale będą przepełnione, a personel będzie też chory.
Bo będzie za późno jak umrze Wam ktoś bliski z powodu covida dlatego, że miał słabszy organizm i inne choroby. Wirus jest nowy, ma wiele różnych objawów i z każdym dniem dowiadujemy się czegoś nowego. Musimy nauczyć się z nim żyć, to prawda, ale musimy też dobrze go poznać i umieć go leczyć, unikać zarażenia. Dzisiaj nikt nie da jednoznacznych wskazówek, bo nikt nie jest ich do końca pewien. To ciągle ewoluuje. Jeden ma katar i gorączkę, inny traci smak i węch. Jedni mają wszystkie objawy inni nie, a jeszcze inni nie wiedzą, że już to przeszli. To jednak nie jest powód, żeby przedstawiać własne mądrości z feakenwsów i głupio dyskutować, czy poddawać w wątpliwość jego istnienie. Argument koronny w tej sprawie – zdrowie i życie! Czy to aż tak duże poświęcenie dla noszenia maseczki, o którą tak dużo hałasu ? Nie sądzę!

Od dzisiaj strefa żółta – lada moment czerwona w całym kraju

Sabina Gorzkulla podobnie jak starosta krapkowicki Maciej Sonik od początku aktywnie walczyła z pandemią – można powiedzieć, ze oboje byli na pierwszej linii frontu. Dziś także Sonik wzywa do rozsądku:

– Epidemia – czy ktoś w nią wierzy, czy nie – ewidentnie wymknęła się spod kontroli. Niewiele trzeba, aby system opieki zdrowotnej, z którego wszyscy musimy korzystać, stanął na granicy wydolności. Narzekaliście wcześniej na kolejki, od wiosny na brak możliwości dostępu do lekarza? To wyobraźcie sobie, co będzie, gdy zabraknie łóżek dla rannych w wypadkach. A do tego niestety nie potrzeba wiele. Słuchajcie naukowców i lekarzy, bo pandemia fejk-newsów również może kogoś zabić. Nie piszę tego, żeby straszyć. Nikt mi za to też nikt nie płaci, ani nie jestem też częścią żadnego spisku. Chciałem, żebyście sobie wyobrazili taką sytuację i zastanowili się, czy możecie pomóc tego uniknąć? Możecie, jak nigdy dotąd. Nie dajcie się zarazić i nie zarażajcie innych! Noście maski, myjcie ręce, trzymajcie dystans i unikajcie dużych zgromadzeń! Nic więcej jako społeczeństwo nie możemy zrobić, ale tylko wszyscy razem mamy klucz do powstrzymania epidemii.

Sonik nie zamierza dyskutować z osobami, które wierzą w teorie spiskowe, posługują się fakenewsami przeczącymi badaniom naukowym, którym noszenie maseczki zabiera „godność” i „wywołuje u nich grzybicę płuc”. – Każdy teoretycznie ma prawo myśleć, co chce pod warunkiem, że nie szkodzi to innym – mówi i blokuje na swym facebookowym profilu takich osobników.

Od dzisiaj strefa żółta – lada moment czerwona w całym kraju

A napływające zewsząd informacje są coraz bardziej alarmujące

– Prezydent i Premier ponoszą pełną odpowiedzialność za sytuację związaną z koronawirusem w Polsce – twierdzi poseł Tomasz Kostuś. – Przez swoją krótkowzroczność, lekceważenie zagrożenia, pseudonaukowe teorie i mówienie nieprawdy na temat faktycznej sytuacji doprowadzili do momentu, w którym służba zdrowia  nie daje rady. Z każdym kolejnym dniem mamy nowe rekordy zakażeń. Rząd nie ma strategii, pomysłu i pieniędzy, aby toczyć walkę z pandemią. Apeluje więc, abyśmy przestrzegali zasad – dbajmy o higienę, myjmy ręce, zachowujmy dystans społeczny, nośmy maseczki. Nie dlatego, że ktoś nakłada na Was ograniczenia, ale dlatego że przy bezradność rządu tyle i aż tyle sami dla siebie jesteśmy w stanie zrobić – apeluje poseł.

Od dzisiaj strefa żółta – lada moment czerwona w całym kraju

Od dzisiaj strefa żółta – lada moment czerwona w całym kraju

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.