Dni Kultury Niemieckiej są stałym elementem opolskiej sceny kulturalnej i od lat przyciągają miłośników literatury, muzyki, sztuki oraz teatru. To także okazja, aby przypomnieć o bogatym dziedzictwie niemieckim naszego regionu, które stanowi integralną część jego tożsamości.

Inauguracja tegorocznych obchodów odbędzie się 4 października o godzinie 19:00 w Filharmonii Opolskiej, gdzie zabrzmi koncert otwierający to wyjątkowe święto. Warto jednak dodać, że już 1 października mieszkańcy Opola będą mogli uczestniczyć w pierwszych wydarzeniach, takich jak otwarcie wystawy książek z dawnej Biblioteki Miejskiej w Opolu w Miejskiej Bibliotece Publicznej oraz wykład Thomasa Konhäusera połączony z otwarciem wystawy „Architektura ceglana w regionie Morza Bałtyckiego” w Centrum Dokumentacyjno-Wystawienniczym Niemców w Polsce.

Zwieńczeniem tegorocznej edycji będzie Seminarium Śląskie, organizowane przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej w dniach 28-30 października 2024.

„Cieszę się, że po raz kolejny możemy mieszkańców Opola i województwa Opolskiego zaprosić na cykl wydarzeń związanych z Dniami Kultury Niemieckiej. Kultura musi żyć i musi zachęcać do spotkania się z nią i dlatego bardzo się cieszę, ze po raz kolejny nas wsparło tylu partnerów z całego regionu” – mówił Przewodniczący TSKN na Śląsku Opolskim, Rafał Bartek

DKN, od lewej J. Waleska, N. Rasch, S. Kawecka, B. Piter

DKN, od lewej J. Waleska, N. Rasch, S. Kawecka, B. Piter

W programie znajdziemy również koncerty takich artystów jak Piotr Lempa, Oskar Koziołek-Goetz oraz pianista Johannes von Ballestrem. Miłośnicy literatury będą mogli odwiedzić wystawę poświęconą Michaelowi Ende, która zostanie zaprezentowana w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu, a także wystawę zatytułowaną „Odkrywcy, badacze, prehistorycy. Z dziejów archeologii na Górnym Śląsku” w Muzeum Śląska Opolskiego.

Nie zabraknie także wydarzeń dla najmłodszych, takich jak spektakl Teatru z Koblencji w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora, warsztaty św. Marcina, lekcje biblioteczne czy noc strachów „Gruselnacht” w Bibliotece Eichendorffa. Młodzież będzie mogła wziąć udział w grze miejskiej Stadtrallye organizowanej przez Związek Młodzieży Mniejszości Niemieckiej oraz w warsztatach i konkursach, jak np. Powiatowe Dyktando w Języku Niemieckim w Strzelcach Opolskich.

W sumie w ramach 21. Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim odbędzie się około 40 wydarzeń w takich miastach jak Opole, Krapkowice, Strzelce Opolskie, Głuchołazy, Kamień Śląski i Biedrzychowice.

Organizatorem Dni jest Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim a finansują je: Konsulat RFN w Opolu, Samorząd Województwa Opolskiego, Miasto Opole.

Szczegółowy program dostępny jest na stronie internetowej: www.skgd.pl

Fot. skgd

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.