Niedawno otwarty, ponad dwuhektarowy park w Niewodnikach w gminie Dąbrowa pełni nie tylko funkcję rekreacyjną, ale też kulturalno-edukacyjną. Jest także ostoją bioróżnorodności. Realizacja przedsięwzięcia kosztowała 430 tys. zł.

360 tys. zł. z tej kwoty to dofinansowanie z funduszy unijnych. Teren pod inwestycję został przekazany gminie dziesięć lat temu przez Agencję Nieruchomości Rolnych w ramach projektu „Szlakiem Odry – ochrona zagrożonych gatunków i odtwarzanie siedlisk w gminie Dąbrowa”.

– Park został stworzony jako ostoja rodzimych gatunków roślin, występujących na tych terenach – mówi Katarzyna Gołębiowska-Jarek, wójt gminy Dąbrowa. – To jest dolina Prószkowskiego Potoku i dolina starorzecza Odry. Na tych obszarach przebiegały lasy łęgowe, rozpoczynają się tam siedliska Natury 2000 i Bory Niemodlińskie. Dobierając gatunki drzew do parku mieliśmy na uwadze zachowanie bioróżnorodności.

W parku zasadzono przede wszystkim drzewa liściaste: platany, lipy drobnolistne, buki, jarzębiny, dęby, klony oraz krzewy.

– Mieliśmy sporo pracy przy zagospodarowaniu tych 2,5 hektara – relacjonuje pani wójt. – Trzeba było tak dobrać gatunki drzew, by odpowiadały glebom, które występują na tym terenie. Zostawiliśmy też w parku części ekstensywne.

Park łączy funkcję rekreacyjną z kulturalno-edukacyjną. Stworzono w nim m.in ścieżkę edukacyjną dotyczącą ekologii, zamontowano ławki, leżaki, stojaki na rowery oraz scenę.

Jak mówi Katarzyna Gołębiowska-Jarek park został oddany w opiekę mieszkańcom oraz Publicznej Szkole Podstawowej i Publicznemu Przedszkolu w Naroku. – Przedszkole jest pod wezwaniem św. Franciszka z Asyżu. Zamiłowanie dyrekcji tego przedszkola dla dbałości o przyrodę jest ogromne. Część terenu przekazaliśmy też pod opiekę szkoły podstawowej w Naroku i dla sołectwa Niewodniki – opowiada.

2,5 hektarowy park wraz z sąsiadującą z nim świetlicą wiejską, klubem LZS i boiskiem tworzy przestrzeń wypoczynkowo-edukacyjną. – Stanowi też bezpieczne przejście dla mieszkańców do sklepu, który znajduje się przy drodze wojewódzkiej – wyjaśnia Katarzyna Gołębiowska-Jarek. – Do tej pory mieszkańcy, chcąc pójść do sklepu musieli iść wzdłuż drogi, która nie ma chodnika. Dziś mogą bezpiecznie przejść przez park po czystych, suchych ścieżkach. Na pewno znacznie wpływa to nie tylko na wygląd wsi, ale i na dobre samopoczucie mieszkańców.

– Włożyliśmy w ten park dużo pracy. Dziś można powiedzieć, że się opłaciło. Wiemy, że mieszkańcy i sołectwo bardzo cieszą się z tej inwestycji, dbają o park, często w nim pracują – podsumowuje wójt Dąbrowy.

Fot. Gmina Dąbrowa

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze