O funkcjonowaniu placówek oświaty w sytuacjach kryzysowych debatowano na XXIII, nadzwyczajnej Sesji Rady Gminy Dobrzeń Wielki.
Przedstawicielki Rady Rodziców Publicznego Przedszkola w Dobrzeniu Wielkim oraz Referatu Oświaty w Urzędzie Gminy, wójt i radni rozmawiali podczas sesji o kilku kwestiach, z których najważniejsze okazały się dwie. Wywołana absencją personelu sytuacja w przedszkolu oraz opracowanie strategii, umożliwiającej szybkie informowanie rodziców o funkcjonowaniu placówki w sytuacjach kryzysowych.
Petycja Rady Rodziców Publicznego Przedszkola w Dobrzeniu Wielkim
Powodem zwołania sesji nadzwyczajnej była petycja złożona w Urzędzie Gminy przez Radę Rodziców. – Prosimy o przekazanie Radzie Rodziców faktycznej sytuacji chorobowej personelu przedszkola w obliczu pandemii wirusa Sars-Cov-2. Dodatkowo prosimy o przekazanie jakie działania mogą być podjęte w zaistniałej sytuacji, np. zamknięcie przedszkola lub możliwość oficjalnego ograniczenia działalności przedszkola (nawet na okres tygodnia), tak aby rodzice, którzy nie mają możliwości zapewnienia opieki dzieciom w tym czasie, mogli skorzystać ze świadczeń opiekuńczych przysługujących od 9 do 29 listopada 2020 roku na mocy Rozporządzenia Rady Ministrów – czytamy w petycji.
– Nasza petycja jest wynikiem wielu potrzeb, które spiętrzyły się w wyniku obecnej sytuacji epidemiologicznej. Głównym powodem, dla którego złożyliśmy petycję jest to, że panuje ogólna dezinformacja wśród rodziców. Komunikaty przesyłane przez gminę do naszej placówki nie docierają do wszystkich rodziców. Niepokoi nas to, że jest coraz mniej nauczycieli w przedszkolu. Zastanawiamy się, czy te osoby, które zostają i mają opiekę nad naszymi dziećmi, posiadają do tego odpowiednie kompetencje – mówiła przedstawicielka Rady Rodziców.
– Za każdym razem do opieki są wyznaczone nauczycielki z wykształceniem pedagogicznym oraz tzw. pomoce nauczyciela, pomoce dydaktyczne. Wszystkie dzieci, które przebywają w placówce są zabezpieczone pod każdym względem – wyjaśniała Gabriela Szmolke z Referatu Oświaty Urzędu Gminy w Dobrzeniu Wielkim.
Na pytanie Romana Kołbuca, czy informacje przekazywane z gminnych placówek oświaty do wójta i Referatu Oświaty są przesyłane do rodziców, Elżbieta Szmolke odpowiedziała, że do przekazywania ich rodzicom zobligowani są dyrektorzy placówek, nie Urząd Gminy.
Wójt Piotr Szlapa tłumaczył, że rolą Urzędu Gminy jest zapewnienie kadry. Natomiast przekazywaniem informacji rodzicom zajmują się dyrektorzy placówek. – I z tego co wiem, wywiązują się z tego. Gdybyśmy wiedzieli, ilu nauczycieli jutro zachoruje, czy Sanepid zamknie przedszkole albo skieruje kogoś na kwarantannę, to byśmy takiej informacji udzielili. Jako Urząd Gminy postawiliśmy sytuację jasno. Przedszkole funkcjonuje do tego momentu, do kiedy jesteśmy w stanie zapewnić opiekę nad dziećmi. Dzięki temu, że rodzice byli wyrozumiali i nie posyłali takiej ilości dzieci, przedszkola mogły funkcjonować. Mamy nadzieję, że w ciągu kilku dni sytuacja będzie na tyle dobra, że personel wróci do pracy.
Procedury komunikacji
Obecni na sesji zastanawiali się nad sposobem usprawnienia komunikacji między dyrektorami placówek, a rodzicami. Przewodniczący Kołbuc zaproponował opracowanie nowej procedury przekazywania wiadomości o funkcjonowaniu placówki. Informacja o personelu przebywającym na zwolnieniach chorobowych i kwarantannie miałaby na bieżąco być przekazywana drogą mailową z Urzędu Gminy do radnych i Rady Rodziców. Która z kolei informowałaby wszystkich rodziców.
Roman Kołbuc mówił też o opracowaniu procedury działania i komunikacji na wypadek zamknięcia placówki oświatowej. – Obie te procedury są potrzebne nie tylko teraz. Te rzeczy będą procentowały w przyszłości.
Ożywiona dyskusja zakończyła się decyzją o opracowaniu sposobu powiadamiania rodziców o bieżącej sytuacji, który obejmowałby informację na stronie urzędu, drogę mailową i telefoniczną. – Bardzo nam zależy żeby mieć pełną wiedzę, jaki jest przebieg epidemii w naszej gminie. Szczególnie w placówkach oświatowych – zakończył Roman Kołbuc.
2 komentarze
Na sesji podjęto kwestię, BRAKU ZAJĘCIA STANOWISKA przez Wójta wobec przedłużającej się sytuacji absencji nauczycielek i to jest NAJWIĘKSZYM problemem w placówkach przedszkolnych w Gminie, komunikacja jest tematem dodatkowym, który urósł na sesji do rangi nadrzędnej, niestety. Rodzice przez dwa tygodnie nie mogli skorzystać ze świadczeń, a w dobie koronawirusa i podejrzeń o takie zachorowania w przedszkolu ciężko powierzyć dzieci opiece dziadków, którzy stanowią grupę ryzyka.
Nareszcie ktoś zabrał glos w ważnej sprawie !
Obowiązek informacyjny o stanie epiedemiologicznym we wszystkich podległych placówkach jest w gestii gminy!
To żadna tajemnica! Dyrektorzy mogą dodatkowo taką informację udostepniać.
Co to ma być ? Najlepiej wszystko zwalić na Dyrektora! Brawo dla odważnych Pań