Dworzec PKP w Tułowicach, po generalnym remoncie będzie pełnił podwójną funkcję. Oprócz poczekalni dla podróżnych w budynku powstanie sala wystawiennicza. Swoje miejsce znajdzie w niej  tułowicka ceramika.

W połowie XIX wieku w Tułowicach powstała fabryka porcelitu – Porcelana Tułowice. Produkowano w niej ręcznie malowaną porcelanę, którą eksportowano na cały świat. Firma kilkakrotnie zmieniała właścicieli i profil produkcji.

– Podróżni czekając na pociąg w poczekalni będą mogli podziwiać wyroby z tułowickiej porcelany i porcelitu zza przeszklonej witryny – mówi Andrzej Wesołowski, burmistrz Tułowic. – Muzeum ceramiki będzie też dostępne do zwiedzania. Pokażemy w nim najcenniejsze wyroby z tułowickiej fabryki porcelany sprzed 1945 roku i porcelit produkowany po wojnie. Gmina zabezpieczyła i skatalogowała wzorniki i eksponaty.

Budynek dworca przejdzie gruntowną renowację i zostanie całkowicie przebudowany. Elewacja zostanie wyczyszczona przy użyciu specjalnej technologii. Przeprowadzona zostanie termomodernizacja, strop i ściany będą ocieplone, zamontowana będzie pompa ciepła, całe oświetlenie wymienione na energooszczędne, wymienione okna i drzwi. Prace już się rozpoczęły.

Całkowity koszt inwestycji wyniesie 1 122 968, 99 zł. Samorządowcy pozyskali dofinansowanie na renowację dworca i utworzenie w nim muzeum ceramiki tułowickiej z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020. Kwota dofinansowania wynosi 355 442,27 zł.

Remont ma się zakończyć w czerwcu 2021 roku.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze