Na XXIV Sesji Rady Gminy Dobrzeń Wielki radni rozpatrzyli projekty dziewięciu uchwał. Najważniejszą kwestią okazały się zmiany w sposobie wywozu śmieci.

Radni przyjęli dwie uchwały dotyczące gospodarki odpadami. Uchwałę w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy oraz uchwałę dotyczącą szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości z terenu gminy i zagospodarowania tych odpadów w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę.

W wyniku nowych regulacji gospodarstwa domowe zostaną wyposażone w pojemniki do odbioru odpadów na plastik i papier. Pojemniki zostaną przekazane mieszkańcom do końca roku. Plastik i papier będą odbierane z posesji raz w miesiącu.

– Przejście z worków na kubły ma ograniczyć ilość produkowanych śmieci – mówił Piotr Szlapa. – Ewidentnie jest ich za dużo. Zdarzają się sytuacje, że nie ma złożonych pełnych deklaracji śmieciowych. Nie wystarcza nam na opłacenie wywozu śmieci na wysypisko. Musimy to uporządkować.

Jak wyjaśnił wójt to, jakiej wielkości kubeł otrzyma konkretne gospodarstwo domowe, zależeć będzie od zadeklarowanej ilości osób mieszkających w tym gospodarstwie. Kubły będą mieć różne pojemności.

– Chodzi o to, żeby mieszkańcy dostosowali się do tego, co sami zadeklarowali. Musimy robić wszystko, żeby ograniczyć ilość śmieci i żeby jeden mieszkaniec nie płacił za drugiego. Zdecydowaliśmy o wymianie worków na kubły, żebyśmy zmieścili się w wydatkach na wywóz śmieci. Teraz gmina do tego dopłaca. W przyszłym roku nie będzie miała z czego.

Radny Rafał Kampa zapytał w jaki sposób gmina może zweryfikować ilość osób faktycznie mieszkających w gospodarstwie domowym. – Gmina ma prawo przeprowadzić wyrywkowe kontrole – odpowiedział wójt. – Zrobimy to w przypadku posesji, w których ilość śmieci nie zgadza się z deklaracjami.

Pozostałe uchwały

Jednogłośnie przyjęto uchwałę dotyczącą rocznego programu współpracy gminy Dobrzeń Wielki z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na 2021 rok. Jest jedna różnica w stosunku do tegorocznego programu.

– Pan Rafał Bartek w imieniu stowarzyszenia mniejszości niemieckiej poprosił, żeby do programu wpisać pomoc i wsparcie dla mniejszości narodowych, co uczyniliśmy – wyjaśnił Piotr Szlapa.

Radni zdecydowali też, że Statut Gminy Dobrzeń Wielki będzie tekstem jednolitym. To pokłosie interpelacji radnego Piotra Libawskiego, który wnioskował, żeby tekst był dostępny w Biuletynie Informacji Publicznej.

Udzielono pożyczki dla Gminnego Ośrodka Kultury oraz dla Stowarzyszenia Mażoretek Polskich, Rozwoju Kultury i Sportu w Dobrzeniu Wielkim. Obie instytucje będą realizować zadania współfinansowane ze środków Unii Europejskiej. 

Postanowiono też, że informacja o osobie zastępującej dyrektora Przedszkola w Dobrzeniu Wielkim podczas nieobecności, będzie podawana niezwłocznie na stronie internetowej przedszkola, a następnie uzupełniana w Biuletynie Informacji Publicznej.

Przyjęto uchwałę zwalniającą z podatku od nieruchomości przedsiębiorców inwestujących na terenie gminy.

Ustanowiono tytuł „Zasłużony dla Gminy Dobrzeń Wielki”. Jak mówił radny Kampa. – Ustanowienie tego tytułu jest wyrazem wdzięczności dla osób, które poświęcały swoje zdrowie dla uratowania gminy Dobrzeń Wielki.

Interpelacje, wolne wnioski, sprawy różne

Radny Janusz Piontkowski przedstawił wniosek złożony przez dyrektora zespołu szkolno-przedszkolnego w Kup. Wniosek dotyczył zmiany ogrzewania w szkole z węglowego na gazowe.

Rafał Kampa poinformował, że Liceum w Dobrzeniu Wielkim otrzymało od samorządu województwa opolskiego 65 laptopów, monitor interaktywny, kamery i zestawy słuchawkowe do nauki zdalnej. Podobna pomoc trafi do nauczycieli szkół podstawowych. Ponadto GOPS w Dobrzeniu otrzymał 250 pakietów antycovidowych dla seniorów zawierających maseczki, płyny do dezynfekcji i rękawiczki.

Inwestycje

W odpowiedzi na pytanie radnego Kampy, Piotr Jonek przedstawił inwestycje, które zostaną przeprowadzone na terenie gminy do końca roku. – Zakończenie remontu GOK-u przewidziano na 21 grudnia. 4 grudnia ma się zakończyć inwestycja na ul. Korfantego. Budowany jest parking przy sali OSP w Chróścicach. W piątek odbieramy wentylację w sali wiejskiej w Dobrzeniu Małym. Jednocześnie ze środków pozyskanych przez strażaków wykonano tam klimatyzację. Zakończyliśmy remont ośrodka zdrowia. Zakończyły się prace na przystani w Dobrzeniu Małym. Kończymy budowę wiat na Balatonie. Lada dzień ruszy budowa sołtysówki w Chróścicach. Rozpocznie się budowa sieci kanalizacyjnej w Babim Lesie. Ogłoszony został przetarg na remont świetlicy w Dobrzeniu Małym – wyliczał Piotr Jonek.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Jeden komentarz

Skomentuj

O Autorze