III Ogólnopolska Gala Europejskich Dni Dziedzictwa (EDD) już za nami. Wójt gminy Murów odebrał podczas gali wyróżnienie w uznaniu za zaangażowanie w organizację 25. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem „Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu”.

Lokalne obchody miały miejsce 10 września 2017 r. w Zagwiździu. Motywem przewodnim Europejskich Dni Dziedzictwa jest przybliżenie cennych zasobów dziedzictwa kulturowego, łącząc różnych organizatorów pod jednym wspólnym szyldem.

Od wielu lat Urząd Gminy w Murowie wraz z parafią pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Zagwiździu oraz radą sołecką wsi Zagwiździe organizuje obchody Europejskich Dni Dziedzictwa. W tym miejscu wójt Gminy Murów, pan Andrzej Puławski, serdecznie dziękuje za wieloletnią dobrą współpracę z księdzem proboszczem, Alfredem Skrzypczykiem, z sołtysem wsi Zagwiździe wraz z radą sołecką wsi oraz wszystkim mieszkańcom Zagwiździa, którzy angażują się w organizację obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa.

Tegoroczne jubileuszowe obchody w Zagwiździu nacechowane były różnorodnością programu ze względu na szeroko rozumiane motto przewodnie. Motto „Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu” otwarło nam możliwość na wskazanie krajobrazu, który odbieramy jako zapis działalności pokoleń przodków.

Lista instytucji wyróżnionych w tym roku z województwa opolskiego:

1.    Nadleśnictwo Prudnik,
2.    Przedszkole Publiczne nr 21 „Kraina Odkrywców” w Opolu,
3.    Oddział PTTK „Tryton” w Nysie,
4.    Muzeum Uniwersytetu Opolskiego,
5.    Gmina Murów,
6.    Tygodnik Prudnicki.

Wyróżnienie specjalne otrzymał Leonard Świtoń, wolontariusz z klasy II Gimnazjum nr 7 im. W. Andersa w Opolu, który od dwóch lat aktywnie wspiera Opolski Oddział NID podczas EDD.

Przypomnijmy, dlaczego w tym roku dostąpił nas zaszczyt wyróżnienia w uznaniu za zaangażowanie w organizację 25. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa.

Obchody EDD zainaugurowano koncertem autorskim pt. „Odwieczne pieśni” Dariusza Kownackiego. Uznany w naszym regionie instrumentalista i pedagog, wykonując utwory na akordeonie hybrydowym, w intrygujący sposób wskazał na dziedzictwo Juliusza Rogera. Juliusz Roger to niemiecki lekarz i przyrodnik, z zamiłowania również etnolog i działacz społeczny, który w II połowie XIX wieku opracował pieśni śląskie pod względem folklorystycznym, porównując je z pieśniami występującymi w Polsce. Koncert miał miejsce w kościele parafialnym w Zagwiździu, którego odrestaurowane z dbałością o każdy najmniejszy detal architektoniczny wnętrza pozwoliły odtwórcy na wyjątkową aranżację historycznych utworów muzycznych. Autorskiej aranżacji dziedzictwa muzycznego Rogera towarzyszyły obrazy śląskiej przyrody w odsłonie czterech pór roku. Niezwykły muzyczny pokaz zakończył się owacją na stojąco.

Następnym punktem było podsumowanie konkursu fotograficznego pt. „Dziedzictwo krajobrazu gminy w obiektywie jej mieszkańców”. Konkurs stanowił platformę sposobu pojmowania przez mieszkańców gminy śladów i pozostałości lokalnego dziedzictwa materialnego. Rywalizacje takie jak ta mają pobudzić świadomość o cennej, zachowanej spuściźnie minionych czasów i pomóc nawet najmłodszym mieszkańcom naszej gminy budować tożsamość opartą również na drogocennej historii.

Odbyła się również prezentacja prywatnych makiet historycznych kolonii Friedrichsthal i Królewskiej Huty Kluczborskiej z roku 1754 i 1825 r. W rolę XVIII-wiecznego przewodnika świetnie wcielił się Hubert Nanko, lider programu Odnowy Wsi Zagwiździa, który parę lat temu zainspirował młodzież Zagwiździa do podjęcia prac nad koncepcją gry terenowej pt. „Poznaj zabytki Zagwiździa”. Wiernie oddające szczegóły zabudowy i układu urbanistycznego makiety wzbudziły ogólne zainteresowanie uczestników obchodów, a ich konstruktor cierpliwie udzielał informacji na nurtujące pytania.

Przewidziano ponadto spacer w formie eksploracji walorów przyrodniczych ścieżki przyrodniczej pt. „Między rzeką a kanałem Budkowiczanki”, która prowadzi do zabytkowego grodziska, zwanego lokalnie „Kopcem”. Trasa ścieżki prowadzi wzdłuż kanału Budkowiczanki, który dzięki utracie znaczenia gospodarczego (kanały wspomagały pracę młynów, a w przypadku Zagwiździa – hut) jest obecnie świetnym obiektem obserwacji przyrodniczych.

Równolegle do tegorocznego programu rozpoczęto tradycyjne obchody Dożynek Sołeckich. Po powitaniu gości i mieszkańców Zagwiździa, sołtys złożył serdeczne podziękowania osobom zasłużonym dla rozwoju wioski. Kolejny punktem dożynek były występy taneczno-artystyczne w wykonaniu uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Zagwiździu oraz dzieci z Zagwiździa uczęszczających do Publicznej Szkoły Podstawowej w Murowie. Długo wyczekiwanym momentem dożynek był komiczno-satyryczny występ kabaretu „Amatory” w wykonaniu członków Rady Sołeckiej Zagwiździa. W późniejszych godzinach wieczornych przy biesiadnej muzyce odbyła się zabawa taneczna.

Fot. Gmina Murów

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Sekretarka, grafik, menadżer - w portalu Grupa Lokalna Balaton, a obecnie Opowiecie.info od 2016 roku. Prywatnie absolwentka kierunku Ekonomia na Politechnice Opolskiej. Wyznaje w życiu zasadę "Nic nie dzieje się przypadkiem". Zawsze uśmiechnięta optymistka, dla której nie ma rzeczy niemożliwych, zarówno w pracy jak i życiu codziennym.