Bank Spółdzielczy w Dobrzeniu Wielkim stał się marką rozpoznawaną w obszarze swojego działania. Od kilku dekad wychodzi naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów, dostosowując swoje usługi i produkty do zmian zachodzących na rynku ekonomiczno-finansowym. Z Prezesem Zarządu Banku Spółdzielczego w Dobrzeniu Wielkim Mariuszem Jabłońskim, o zbliżającym się jubileuszu, nowych perspektywach i planach na przyszłość rozmawia Anna Stawiarska.

Anna Stawiarska: 25-lecie Banku Spółdzielczego w Dobrzeniu Wielkim jest nie tylko powodem do świętowania, ale też do wspomnień i podsumowania dotychczasowej działalności.

Mariusz Jabłoński: to prawda, zbliża się Jubileusz 25-lecia Banku Spółdzielczego w Dobrzeniu Wielkim, który rozpoczął działalność w nowej lokalizacji od sierpnia 1998 roku, jako następca prawny Banku Spółdzielczego w Chróścicach. Uroczystego otwarcia dokonał wówczas przewodniczący Rady Nadzorczej Henryk Sabasz wraz z zasłużoną członkinią Marią Wiśniewską, mieszkanką  Chróścic.

25-lecie Banku Spółdzielczego w Dobrzeniu Wielkim

Historia spółdzielczości bankowej jest zdecydowanie dłuższa. Aktem założycielskim z dnia 30 czerwca 1950 roku powstała Gminna Kasa Spółdzielcza w Chróścicach. Następnie Bank Rolny Oddział Wojewódzki w Katowicach 25 sierpnia 1950 roku na podstawie dekretu o reformie bankowej, wydał postanowienie o przekształceniu „Kasy Oszczędnościowo – Pożyczkowej Spółdzielni z odpowiedzialnością ograniczoną w Dobrzeniu Wielkim z siedzibą w Chróścicach” na „Gminną Kasę Spółdzielczą w Chróścicach z odpowiedzialnością udziałami”. Zmiana nazwy została zarejestrowana w Sądzie Okręgowym w Opolu w dniu 10 października 1950 roku. Kolejne zmiany nazw miały miejsce w latach: 1957 na Kasę Spółdzielczą w Chróścicach, 1962 na Spółdzielnię Oszczędnościowo – Pożyczkową w Chróścicach,  1972, kiedy to zmieniono nazwę na Bank Spółdzielczy w Chróścicach. Ważnym podkreślenia jest fakt, że działali tutaj ludzie, którzy krzewili ideę spółdzielczości, chcieli aby funkcjonował bank dla potrzeb mieszkańców, dla miejscowych gospodarstw rolnych i osób fizycznych. Do grona tych osób, które zarządzały Bankiem do 1992 roku należeli: Maria Sośnik, Piotr Wolny, Józef Glatki, Janina Rafa, Zbigniew Hendżak, Paweł Siano. Lata 90-te to nie tylko zmiany ustrojowe ale również zmiany strukturalne w bankowości spółdzielczej, to czas transformacji, który wpłynął na to, że  Bank Spółdzielczy w Chróścicach musiał przystosować się do funkcjonowania w nowej, lepszej rzeczywistości.

25-lecie Banku Spółdzielczego w Dobrzeniu Wielkim

Nowa siedziba Banku w Dobrzeniu Wielkim, to również czas zmian i intensywnego rozwoju działalności Spółdzielni.

Od 1992 roku do 2008 roku Bankiem kieruje dr Halina Stanisławiszyn i to pod jej kierownictwem  w porozumieniu z ówczesnym włodarzem gminy Panem Alojzym Kokotem, Bank dokonuje zakupu obiektu  na nową siedzibę w Dobrzeniu Wielkim przy ul. Opolskiej 3. Bank nabiera rozpędu zwiększają się kapitały Banku, suma bilansowa, rosną wolumeny kredytów i depozytów oraz znacznie poprawiają się warunki obsługi klienta.

Czy na przestrzeni lat rośnie zainteresowanie Bankiem Spółdzielczym?

Dostrzegamy duże zainteresowanie i chęć współpracy z nami klientów indywidualnych, podmiotów gospodarczych i gmin. Jesteśmy Bankiem uniwersalnym, bezpiecznym i silnym kapitałowo. Posiadamy w swojej ofercie standardowe produkty i usługi,  Bank cały czas poszerza i unowocześnia katalog oferowanych produktów i usług. Na początku były to tylko depozyty i kredyty, później rozwiązania takie jak: eCorpoNet dla firm, bankowość elektroniczna dla osób fizycznych, bankomaty, kraty płatnicze. Dzisiaj oferujemy nowoczesne rozwiązania takie jak: bankowość mobilna, BLIK, Expres Elixir, PayByNet, POS-y, Moje ID, profil zaufany, środki identyfikacji elektronicznej.

Szeroka gama produktów z pewnością poszerza grono klientów korzystających z usług Banku?

Z naszych usług korzystają nie tylko rolnicy i przedsiębiorcy. Naszymi klientami są również osoby fizyczne, jednostki samorządu terytorialnego oraz spółki kapitałowe i inne podmioty.

Nie ulega wątpliwości, że jako instytucja finansowa jesteście rozpoznawalni?

Oczywiście, że jesteśmy rozpoznawalni z racji tego, że jako Bank prowadzimy ukierunkowaną działalność, ale również jako instytucja, która wspiera lokalne inicjatywy, społeczne czy środowiskowe. Wsparliśmy potrzeby uchodźców z Ukrainy wspólnie z jednostkami samorządu terytorialnego, zarówno na terenie Gminy Dobrzeń Wielki jak i Gminy Popielów.

25-lecie Banku Spółdzielczego w Dobrzeniu Wielkim

Bank Spółdzielczy w Chróścicach

Jako Bank Spółdzielczy, oprócz głównej siedziby, posiadacie jeszcze inne placówki obsługujące klientów?

Tak to prawda. Centrala Banku mieści się w Dobrzeniu Wielkim, natomiast pozostałe placówki obsługują klientów w Oddziałach w Popielowie i w Opolu oraz punktach obsługi klienta w Chróścicach i Opolu-Czarnowąsach.

Jak wyglądają najbliższe perspektywy dla Banku?

Najbliższe perspektywy to wiele wyzwań. Od pierwszego  września Bank ma obowiązek uznawania w aplikacji mObywatel wszystkich dokumentów elektronicznych do którego Bank intensywnie się przygotowuje.  Z pewnością kolejnym wyzwaniem, które nas czeka to konwersja umów z klientami ze wskaźnika referencyjnego stopy procentowej WIBOR  na wskaźnik referencyjny stopy procentowej WIRON oraz dalsza informatyzacja Banku. Oczywiście bezpieczny rozwój Banku w połączeniu z siłą kapitałową jaką osiągnęliśmy przez ten czas, to nasze priorytety w nadchodzącym czasie.

Jednym słowem, bezpieczeństwo Banku jest dla Pana priorytetem?

Cały czas dbamy o bezpieczeństwo deponowanych przez naszych klientów środków, a zwłaszcza bezpieczeństwo użytkowanych systemów informatycznych Pandemia COVID-19 była takim momentem, kiedy kanały zdalne stały się jedynym możliwym elementem poruszania się w bankowości, co z kolei implikowało potrzebę szybkiego dostosowania systemów bankowych do potrzeb klientów, co zresztą udało nam się skutecznie zrealizować.

Jesteście Bankiem uniwersalnym, z różnorodną ofertą produktów. Zatem o jakiego klienta zamierzacie w dalszej perspektywie zabiegać?

Każdy klient jest dla Banku ważny, ten który jest już naszym klientem i ten który nim zostanie, to jest dla mnie i Banku powód do dalszego działania i zadowolenia. Niewątpliwie nasze społeczeństwo się starzeje, ale naszą ofertą chcemy zachęcić młode osoby do korzystania z naszych produktów i usług. Mamy też nadzieję, że młodzież będzie uczestniczyła w działalności naszego Banku i to nie tylko przez pryzmat klienta, ale przez pryzmat udziałowca, aby móc wpływać na kierunki rozwoju naszej instytucji.

25 lat działalności to zacny jubileusz? Czy Bank w związku z tym przygotował jakąś specjalną ofertę dla klientów?

Tak, oferujemy 6 miesięczną LOKATĘ JUBILEUSZOWĄ, bardzo atrakcyjnie oprocentowaną, oraz kredyt gotówkowy – JUBILEUSZOWY, również atrakcyjnie oprocentowany. Zapraszam do naszych placówek.

Ponadto już teraz pragnę w imieniu Banku wszystkich zaprosić do wspólnego świętowania 27 sierpnia Jubileuszu 25-lecia, który rozpocznie o godzinie 1100 Msza święta w Kościele pod wezwaniem Św. Katarzyny w Dobrzeniu Wielkim oraz popołudniowej imprezy plenerowej, która odbędzie się nad dobrzeńskim Balatonem. Nie zabraknie atrakcji dla dorosłych, młodzieży i dzieci, będą koncerty, występy zespołów, pokaz kulinarny i wspólna zabawa przy dobrej muzyce.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie