Na sesji zajmowano się wieloma sprawami. Ożywione dyskusje dotyczyły wielu kwestii i problemów. Wymienię tylko najważniejsze:

1. Honorowi Obywatele Gminy Dobrzeń Wielki:

Tytuły Honorowych Obywateli nadano:

Zygmuntowi Dureckiemu – wieloletniemu nauczycielowi, za którą to kandydaturą optowało całe grono nauczycielskie Zespołu Szkół w Dobrzeniu Wielkim.
Janowi Kołodziejowi – wieloletniemu sołtysowi Dobrzenia Małego, za działalność społeczną na rzecz lokalnego sportu (choć jak wiemy, zasługi te dotyczą również wielu innych dziedzin).
Manfredowi Unruh – znanemu jako DJ Manek z Chróścic, który bez wątpienia zasługuje na to wyróżnienie, od prawie dwudziestu lat pracując całkowicie za darmo (!) przy nagłośnieniu na festynach i imprezach organizowanych na terenie gminy i nie tylko.

Wspomnę, że niegdyś, jako stały bywalec Gminnego Ośrodka Kultury – widziałem, że praca Dj Manka to nie tylko imprezy i festyny, ale często codzienna działalność w GOK, wydawanie kluczy, noszenie sprzętu i praca organizacyjna, o której mało kto wie, dlatego warto o tym przypomnieć. I wszystko wykonuje społecznie.

Zresztą, panu Manfredowi należałby się osobny artykuł.

2. Mieszkańców Kup z pewnością zainteresuje remont ul. Brynickiej, współfinansowany przez gminę. 

Droga ta jest drogą wojewódzką na odcinku Kup-Jełowa i ma numer 461. Na spisie uszkodzonych dróg wojewódzkich zamieszczonym przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Opolu na swojej stronie internetowej: https://www.zdw.opole.pl/cms/php/strona.php3?cms=cms_zdwop widzimy, że droga ta jest na tyle uszkodzona, że obowiązuje na niej ograniczenie prędkości do 40 km/h na całym odcinku.

Remont drogi w samych Kup wyniesie 80 tys. zł, do którego gmina dołoży 40 tyś, na co sama potrzebowała pozwolenia, gdyż ze względu na obowiązujące prawo, gminom w Polsce nie wolno samodzielnie remontować dróg wojewódzkich ani nawet chodników położonych przy nich, nawet jeśli jest taka wola i same gminy mają na to pieniądze.

3. Będą kolejne wały przeciwpowodziowe: 22 maja na wniosek Województwa Opolskiego a dokładnie Dyrektora Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Opolu została wydana decyzja o budowie obwałowania na terenie Dobrzenia Małego, Dobrzenia Wielkiego i Borek. Wszelkie szczegóły dla zainteresowanych (np. numery działek) dostępne są w dokumentach pdf zamieszczonych na stronach urzędu gminy.

4. Aż dziwne, że dopiero teraz! Publiczne Technikum w Dobrzeniu Wielkim z siedzibą w Dobrzeniu Małym można uznać za utworzone. Czy zacznie działać od 1 września, zależeć będzie od samych uczniów, a dokładnie od tego, czy zechcą się w nim uczyć i czy będzie ich komplet.

Przede wszystkim potencjalni uczniowie najpierw muszą się o tej szkole dowiedzieć i nabrać do niej zaufania, o które dzisiaj przecież nie jest łatwo. Dodatkowo młodzi garną się do Opola. Jeśli jednak będzie dobra reklama to ten pomysł może się udać. Należy jednak pamiętać, że sukces przychodzi z czasem, i że „nie od razu Kraków zbudowano”.

Ja stawiałbym najpierw na technikum wieczorowe i na uczniów, którzy w Dobrzeniu Małym ukończyli już szkołę zawodową i którzy mają do niej sentyment. No, ale to nie ja decyduję.

5. Najbardziej ożywiona dyskusja na sesji Rady Gminy Dobrzeń Wielki dotyczyła: „Uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego korytarza energetycznego dla linii 400 kV i 110 kV na przedpolu stacji „Dobrzeń”.

Trudno wypowiadać mi się w tej sprawie, bo nie jestem specjalistą od energetyki. W skrócie: chodzi o tzw. korytarz energetyczny, z którego z nowo wybudowanej elektrowni popłynie prąd w Polskę i świat. 

W sprawie tej wypowiadali się szefowie komisji: zagospodarowania przestrzennego Piotr Szlapa, Komisji Rolnictwa Engelbert Słowik oraz wójt. Szkoda, że z obrad zbyt szybko wyszli przedstawiciele biura projektowego, którzy mogliby wyjaśnić wiele wątpliwości. 

Podsumowując: czy z nowej Elektrowni już za 5 lat popłynie prąd? Wątpię. Raczej za 6-7 lat. Na razie stawiane są baraki, tzw. miasteczko kontenerowe, a rozpoczęcie budowy fundamentów pod blok, czyli na chłopski rozum „kotła”, zaplanowano na październik.

Tymczasem w planach dotyczących przesyłu energii wiele się jeszcze może zmienić. Sprawa jest bardzo skomplikowana, dlatego trzeba tu zgodnego współdziałania: radnych z wójtem, z mieszkańcami, samą Elektrownią Opole oraz koncernem zajmującym się przesyłem energii.

A wszystko podane jest w „gorącym sosie” przepisów, paragrafów, wymogów krajowych i unijnych (które regulują wysokość oraz szerokość słupów trakcji, a nawet odstępy między nimi), ukształtowaniem terenu i praw własnościowych do działek.

Znalazłem również ciekawą stronę/bloga poświęconą transportowi energii:„Przesył Energii”https://przesył-energii.pl z którą jak myślę, warto się zapoznać, co sam wkrótce uczynię.

Na zdjęciu poniżej dyskutowany plan zagospodarowania przestrzennego korytarza energetycznego:

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Autorzy, którzy chcą, aby ich artykuły, napisane na łamach "Grupy Lokalnej Balaton" w latach 2013-2016, widniały na portalu informacyjnym Opowiecie.info proszeni są o przesłanie tytułu artykułu oraz zawartych w nim zdjęć na adres: news@opowiecie.info