Zespół Szkół w Dobrzeniu Wielkim dołączył do ogólnopolskiego biegu „Policz się z cukrzycą” organizowanego w ramach finału 29. edycji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wystartowali uczniowie, nauczyciele, rodzice i przyjaciele szkoły.
Tegoroczny bieg znacznie różnił się od tych z ubiegłych lat. W poprzednich edycjach wszyscy spotykali się na starcie, wspólnie wybiegali w trasę, a ich celem była ta sama meta. Pandemia zmieniła jednak formułę wydarzenia i tym razem odbył się on wyłącznie dzięki nowoczesnym technologiom, a dokładnie aplikacjom mobilnym, m.in. adidas Running by Runtastic czy RunKeeper.
Obecna sytuacja stworzyła więc nowe możliwości, a start w biegu możliwy był z każdego miejsca na świecie. Chętnych było tak dużo, że część osób swoje pakiety startowe dostanie długo po finale WOŚP. Cały dochód uzyskany z ich sprzedaży zostanie przekazany na realizację programu „Policz się z cukrzycą” realizowanego przez Fundację WOŚP.
– Bardzo się cieszę, że mogłem pobiec w „Policz się z cukrzycą” i jednocześnie wesprzeć finansowo fundację Jurka Owsiaka – mówił Paweł Kałuża, uczeń Zespołu Szkół w Dobrzeniu Wielkim. – Dystans 5 kilometrów pokonałem spacerując w okolicach stawu Okoniówka w Dobrzeniu Wielkim. Trochę mnie to zmęczyło, ale jednocześnie dało ogromną satysfakcję. Nie żałuję, że podjąłem wyzwanie!
W biegu przygotowanym przez samorząd uczniowski i nauczycieli wychowania fizycznego z Zespołu Szkół w Dobrzeniu Wielkim wystartowały 62 osoby. Ich zadaniem było pokonanie co najmniej 5 kilometrów biegnąć lub maszerując. Wszyscy razem wzięci wykręcili wynik 329 kilometrów, ale o wiele ważniejsza od tego rezultatu była cegiełka, którą każdy uczestnik dołożył do konta fundacji.
– Decyzję o dołączeniu do biegu podjęliśmy zaledwie trzy dni przed finałem WOŚP. Mieliśmy mało czasu na zapisy, ale i tak zaangażowało się sporo osób – oceniła Marta Zdzuj, nauczycielka wychowania fizycznego w dobrzeńskim zespole szkół. – Większość z nas zarejestrowała się na bieg na „ostatni dzwonek”, dlatego nasze pakiety startowe [koszulki i medale – przyp. red.], dotrą do nas za około trzy miesiące. Najważniejsze jednak, że zrobiliśmy coś dobrego dbając przy okazji o naszą formę, z którą w obecnych czasach bywa różnie. Z całego serca wszystkim dziękujemy!
Warto wspomnieć, że tylko nieliczne z tych 62 osób spotkały się, aby pokonać trasę wspólnie. Większość uczestników dobrzeńskiej części tej ogólnopolskiej imprezy była rozproszona po bliższej i dalszej okolicy szkoły, więc biegała samemu po samodzielnie wybranych trasach. Na szczęście i w tym przypadku pomocne były nowoczesne technologie, dzięki którym udało się udokumentować większość startów i pokazać je na filmie.
– Wśród młodzieży chęć angażowania się w podobne akcje jest bardzo ważna. Takie przedsięwzięcia wzmacniają więzi społeczne, rozwijają empatię oraz uwrażliwiają na potrzeby drugiego człowieka. To właśnie ci młodzi ludzie już niedługo będą budulcem naszego społeczeństwa – podkreślała dr Dorota Gajda-Szczegielniak, dyrektor szkoły. – Miło nam, że bieg cieszył się tak dużym zainteresowaniem uczniów, nauczycieli, rodziców i sympatyków Zespołu Szkół w Dobrzeniu Wielkim. Dobrze jest pomagać!
W całej Polsce w biegu wystartowało 11 980 osób, które pokonały łącznie 129 853 kilometrów. Choć ze statystykami należy postępować ostrożnie, to średni dystans przypadający na jedną osobę wyniósł ponad 10,8 kilometrów, a to mówi samo za siebie – dla wielu ochotników 5-likometrowa trasa była zwyczajnie za krótka.
Biegi „Policz się z cukrzycą” odbywają się od 14 lat. Zbierane dzięki nim pieniądze przekazywane są na potrzeby diabetyków. W tym roku głównym założeniem jest zakup pomp insulinowych dla ciężarnych kobiet chorych na cukrzycę. Oczywiście bieg ma również nagłaśniać problemy związane z tą przewlekłą chorobą i promować profilaktykę przeciwcukrzycową. W końcu bieganie to jeden ze sposobów zapobiegania cukrzycy.
fot. materiały ZS w Dobrzeniu Wielkim