Wiele nagród, wyróżnień, smaków i atrakcji na tegorocznym Święcie Województwa Opolskiego. Dziś (11 czerwca) na terenie zamku w Mosznej odbyło się niezwykłe kulturowe wydarzenie połączone z 25-leciem obrony województwa opolskiego.

Program przewidywał bardzo wiele atrakcji dla tych małych i dużych. Wszystko rozpoczęło się o godz. 13.00, a imprezę zainaugurowały „Opolskie Szmaragdy”. Oprócz tego gala wręczenia stypendiów „Marszałkowskie Talenty”, czy gala wręczenia Nagród Marszałka Województwa Opolskiego „Zabytek na medal”. Odbyły się również różne pokazy m.in.: pokaz mody „Alosza”, czy pokaz samochodów klasycznych.

Na miejscu dostępna była bogata strefa gastronomiczna. Skoro już o niej mowa trzeba także nadmienić, że na miejscu rozstrzygnięty został regionalny etap XXII Ogólnopolskiego Konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”. W tym roku z wyjątkową liczbą zgłoszeń.

@opowiecie.info #swietowojewodztwaopolskiego #wojewodztwoopolskie #rozrywka #konkursy #opolskieszmaragdy #smakiregionow #kulinaria ♬ My Way

„Opolskie Szmaragdy”

„Opolskie Szmaragdy” to Festiwal Twórczości Artystycznej, który od lat pojawia się na Święcie Województwa Opolskiego. Tym razem wystąpiło 19. znakomitych artystów z całego regionu. Pojawiły się osoby z Ozimka, Prószkowa, Niemodlina, Strzelec Opolskich, Korfantowa, czy Namysłowa. W sumie zaprezentowanych zostało 36 utworów, a wszystkie występy trwały niemal 3 godziny. Motywem przewodnim występów, w większości, była szeroko rozumiana wolność.

Za moment wystąpię z piosenką „Skrzydła” oraz „Ramię w ramię”. Bardzo się stresuje, w zasadzie jest to mój pierwszy występ – mówiła Zofia Schauder, jedna z występujących – Jestem bardzo pod wrażeniem tego wydarzenia, ponieważ jest tutaj wiele atrakcji, można coś zjeść, pobawić się, trochę się rozluźnić, zwłaszcza, że mamy już koniec tygodnia – dodaje.

Wokalnie, kulinarnie i wesoło. Święto Województwa Opolskiego w Mosznej

Zofia Schauder, jedna z występujących podczas Festiwalu Twórczości Artystycznej „Opolskie Szmaragdy”

„Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”

Podczas trwania tego wydarzenia odbyło się rozstrzygnięcie regionalnego etapu XXII Ogólnopolskiego Konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”. Rozpatrywany był on w dwóch kategoriach: potrawa i produkt. Głównym celem konkursu była promocja lokalnej żywności oraz propagowanie wiedzy na temat żywności najwyższej jakości. W trakcie lokalnego etapu, sędziowskie jury przyznało liczne nagrody i wyróżnienia, a także nominowało produkty do prestiżowej nagrody „Perła”. Inicjatorem konkursu była Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego we współpracy z Marszałkiem Województwa Opolskiego.

Wokalnie, kulinarnie i wesoło. Święto Województwa Opolskiego w Mosznej

Departament Rozwoju Obszarów Wiejskich utworzył strefę Opolskie ze Smakiem, na terenie święta województwa opolskiego w Mosznej. Oprócz tego, że mieszkańcy mogą zapoznawać się z lokalnymi produktami, bo mamy stoisko degustacyjne, prowadzimy również konkurs, eliminacje wojewódzkie, Bitwa Regionów. W tym roku przyjęliśmy rekordową ilość zgłoszeń, bo aż 11 drużyn, konkuruje w kategorii potrawy, a 65 zgłoszeń w kategorii produktu i 17 zgłoszeń do nagrody „Perła” – mówił Marcin Oszańca, Dyrektor Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich – Najważniejsze jest jednak to, że z roku na rok przybywa uczestników, drużyn, producentów naszej polskiej, opolskiej zdrowej żywności, którzy w ogóle wyrażają chęć stratowania w takich konkursach, aby promować zdrową żywność, a my jako departament im to umożliwiamy – dodaje

Prowadzącymi całe wydarzenie byli Karol Strasburger i Robert Janowski.

Fot. Natalia Kwosek

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Studentka Pedagogiki na Uniwersytecie Opolskim, pasjonująca się muzyką i motoryzacją, a ponadto to uwielbiająca podróżować. Zawsze uśmiechnięta, wierząca, że "To co nas nie zabije, uczyni nas silniejszymi".