Na zaproszenie mieszkańców nie przyszli ani przedstawiciele ECO ani PGE – a to z nimi mieszkańcy przede wszystkim chcieli się spotkać. ECO zasłania się brakiem danych do rozmowy. Obecni byli za to przedstawiciele ELKOM-u, wieloletniego zarządcy sieci.

Pozornie otrząsnęli się z pierwszego szoku po otrzymaniu faktur z bajońskimi podwyżkami i zaczęli działać. Poszedł list do wójta z prośbą o pomoc w wyjaśnieniu sprawy

W imieniu mieszkańców Osiedla Energetyk zwracamy się z prośbą o interwencje w naszej sprawie. Nie może być naszej zgodny na złodziejskie podwyżki ciepła które otrzymaliśmy wraz z czynszem. To przekracza granice absurdu by mieszkając obok elektrowni, ogrzewając odpadem mieć najwyższe ceny w Polsce. W okresie dwóch miesięcy nasz czynsz wzrósł o 700 zl a ogrzewanie o 200 % !!!!! Wiele osób z nas na osiedlu to osoby starsze i wraz z lutym nie jesteśmy w stanie zapłacić tak dużego czynszu!! Nie mówiąc o jakimkolwiek życiu!!! Istnieją jakieś instrumenty walki z tym złodziejskim procederem!!! Apelujemy o pomoc do Pana i zaangażowanie się z nami w protest przeciwko takim podwyżkom !!!! Są jakieś granice absurdu!!!!

Mieszkańcy Osiedla Energetyk

Ostatecznie Wspólnoty Mieszkaniowe z wójtem ustaliły termin spotkania w dobrzeńskim GOK-u, na które zaproszono autorów podwyżek. Ale ci – nie przyszli. Za to mieszkańcy – jak to w Dobrzeniu – dopisali. Część musiała pozostać na korytarzu.

Do 305% podwyżka – takie rachunki za ciepło dostali mieszkańcy Dobrzenia Wielkiego

Chwilowo sprawa wysokich rachunków stała się nieaktualna.

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ograniczającą podwyżki cen ciepła dla odbiorców. Ustawa ta zakłada, że maksymalna cena za dostawę ciepła wyniesie nie więcej niż 140 proc. ceny dostawy ciepła z 30 września 2022 r. Mówiąc wprost: rachunki będą mogły być wyższe maksymalnie o 40 proc. w porównaniu do tych z końcówki września ubiegłego roku. Nowe przepisy mają pozwolić na zmniejszenie obciążeń finansowych związanych z opłatami za ciepło ponoszonymi przez gospodarstwa domowe lub instytucje użyteczności publicznej. Pomoc ma objąć m.in. mieszkańców bloków – odbiorców ciepła systemowego, a także tzw. odbiorców wrażliwych, czyli szkoły, szpitale czy żłobki. Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe będą musiały poinformować mieszkańców o wysokości stawki za ciepło bez dopłaty i z dopłatą.

Nowe przepisy mają obowiązywać do 21 grudnia 2023 roku. I o tym trzeba pamiętać. Jest czas, by wypracować jakieś systemowe rozwiązanie. Na

Nie był to jednak czas całkowicie zmarnowany. Bardzo wielu mieszkańców Dobrzenia wyobrażało sobie, że ciepło, które ogrzewa ich domy jest odpadem z elektrowni. My już pisaliśmy o tym. To ciepło produkowane jest w elektrowni w specjalnej ciepłowni – co tym razem szczegółowo wyjaśnił wójt Piotr Szlapa (patrz: film). Mieszkańcy poznali historię i zasady działania sieci. Nie miał o tym zapewne pojęcia prezydent Wiśniewski, gdy obiecywał podłączenie do tzw. „rury z Elektrowni” całego Opola podczas słynnego spotkania z mieszkańcami w Czarnowąsach. Oczywiście nie wiemy na pewno, ale Wiśniewski często mówi o rzeczach, na których się nie zna. Jeśli wiedział, to kłamał.

To oczywiści boomerskie podejście do sprawy, ale nie sposób nie wspomnieć o wypowiedziach niektórych młodych ludzi, które wprawiły mnie w zdumienie. Młoda Pani (pod koniec relacji filmowej) występuje z pretensjami do wójta Piotra Szlapy dlaczego Wiśniewski zabiera sobie z gminy to co chce. Nie wiem gdzie ta Pani była przed pięciu laty, czy uczestniczyła w protestach. Natomiast wiem dokładnie gdzie był Piotr Szlapa i jaka była jego rola. Najbardziej skondensowanym podsumowaniem jego działalności niech będzie ten króciutki film z posiedzenie rady miasta Opola, gdzie Szlapa miał złożyć ślubowanie na radnego Opola.

Na sam koniec – co nie zakłóci chronologii, bo była to wypowiedź z samego końca spotkania – zostawiłem jeszcze jedno boomerskie spostrzeżenie. Nie wiem skąd wziął się ten młody człowiek – pewnie w Dobrzeniu mieszka od niedawna, ale jeśli zabiera się głos, to nie należy brać przykładu z prezydenta Wiśniewskiego i pleść co ślina na język przyniesie, tylko najpierw troszkę przynajmniej zapoznać się z tematem. Ów młodzian zarzucił wójtowi brak rezerw finansowych na remont sieci: „chyba wiedzieliście wcześniej, że będziecie podchodzić do Opola”.

Jeżeli to był żart, to na taki dowcip mogliby sobie pozwolić Rafał Kampa, Janusz Piontowski, Łukasz Kołodziej, Gerard Kasprzak, Maria Koschny , Krystyna Pietrek i cały szereg innych osób – mieliby do tego moralne prawo. Ale nie ów młodzian. Nie sądzę jednak by miało to być śmieszne – dla mnie zabrzmiało jak wypowiedź Patryka Jakiego czy Janusza Kowalskiego – ten sam poziom wiedzy, kultury i rozumu.

Piotr Szlapa zapewnił na koniec, że zrobi wszystko, by doprowadzić do spotkania z producentem ciepła i będzie się starał o urealnienie opłat. – Pamiętajcie, że to nie ode mnie zależy…

 

Fot. melonik

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

14 komentarzy

  1. Wójt od wymiernych kilku lat wiedział jaki los spotka sieć ciepłowniczą w DW. Jedyne co mu się udało, to ogłoszenie przetargu na eksploatację sieci i dostawę ciepła po wypowiedzeniu tych usług przez ELKOM. Wymogi dla oferenta w przetargu jakoś dziwnie eliminowały w nim wielu potencjalnych chętnych.

    Całość postawy włodarzy Gminy wskazuje na brak dobrej woli lub dziwną niemoc by problem ogrzewania systemowego został rozwiązany z korzyścią dla mieszkańców. Wprawdzie przebąkiwano o jakiś możliwościach budowy ciepłowni gazowej (SIC!) ale w dzisiejszej rzeczywistości zielonej transformacji a zwłaszcza zapewnienia dostaw gazu po niskich cenach to równie chybiony pomysł co kotłownia węglowa.

    Czy w Urzędzie Gminy nie ma osób mogących opracować projekt inwestycyjny na budowę ekologicznej ciepłowni z dofinansowaniem ze środków z UE?
    Pytań bez odpowiedzi jest więcej, ale tu na tym portalu nie ma na nie miejsca tym bardziej, że tych odpowiedzi się nie doczekamy.

    • Leszek Myczka /

      Szanowny Panie! Jaki los czeka sieć ciepłowniczą w DW wiadomo było od rozpoczęcia budowy. O jakich chętnych Pan mówi? Posądzanie władz gminy o brak dobrej woli jest żałosne. Niemoc- zgadzam się. Przy tak okrojonym i ledwie spinającym się dzięki wielu sztukom budżecie trudno nawet marzyc. O jakiej ekologicznej ciepłowni za pieniądze UE Pan pisze, bo trudno zgadnąć i czy myśli Pan, ze taka kolosalna inwestycja sfinansowana byłaby w całości z Unii?
      Myslę, że jeżeli ma Pan jakieś pomysły powinien Pan złożyć wizytę wójtowi, który każdą radę i pomoc w tej sprawie miewątpliwie przyjmie z wdzięcznością.

      • Ależ oczywiście Panie redaktorze. Ma Pan rację, zawsze ma Pan rację…
        W obliczu takiego oddania i wierności chlebodawcom chylę czoła Panu i pańskiemu rzemiosłu dziennikarskiemu.

      • mieszkaniec DW /

        a ja się dopytuję dlaczego sieć nie poszła do spółki gminnej? Do PROWOD? Wystarczyłoby zatrudnić osoby, które straciły pracę w Elkom. Osoby, które przez wiele lat pracowały przy obsłudze tej sieci. Wszystko zostało by w obszarach naszej gminy i być może faktura, nie wzrosła by o 400 %.

  2. Rachunek za grudzień wystawiony jeszcze przez Elkom przy zużyciu 9GJ energii= 628 złotych. Rachunek za styczeń wystawiony przez ECO przy zużyciu 8GJ energii= 1500 złotych. Nie zmieniło sie nic,poza operatorem, który podniósł ceny o 300% za zgodą URE.

  3. Faktura za grudzień wystawiona jeszcze przez Elkom = 628 zlotych za 9GJ zuzytej energii. Faktura wystawiona przez ECO za styczeń = 1500 złotych za 8GJ zużytej energii. Zmienil sie operator i ceny zatwierdzone przez URE, nic ponad to. Podwyżka 300% to fakt.

  4. Szanowny Panie Redaktorze,
    pisząc o obiektywiźmie dziennikarskim miałem na myśli laurkę dla Wójta i dziwne porównanie do pewnego europosła kilku osób, które winne są temu, że mają inne zdanie niż Wójt. Brzydko pachnie brudną polityką. Trochę jak w Wiadomościach TVP Panie Redaktorze. I nie, nie byłem na tym spotkaniu.

    • Leszek Myczka /

      Żadna laurka – to mu się po prostu należy za to co robił walcząc z miastem. A do europosła porównany został człowiek który gadał bzdury o” podchodzeniu” do Opola, a nie Ci wymienieni z nazwiska. Oni mieliby prawo do zrobienia takiego żartu, bo walczyli z wójtem ramię w ramię – on nie! Warto jednak czytać ze zrozumieniem.

  5. „To mu się poprostu należy” – brzmi jak wyjętę z ust byłej premier RP :-).
    Mnie jako mieszkańca Czarnowąsów, który nie był i nie jest zadowolony z aneksji do Opola, bo widzi, że sprawdziło się w zasadzie wszystko, co zarzucałem prezydentowi podczas wiejskiego spotkania z mieszkancami Czarnowąsów, interesuje czy aby Pan Wójt, nie „sprzedał” nas mieszkańców za 1 mln zl wpływów do budżetu gminy, z tytułu dzierżawy sieci. Czy nie mogła tego zadania przejąć gminna spółka Prowod. Bo jeśli prawdą jest, to co mówi Stowarzyszenie Czarnowąsy, to ja się czuję drugi raz sprzedany. Najpierw przez Jakiego, a teraz przez Wójta. Może warto podjąć tę kwestię i ludziom wyjaśnić.

  6. Może ktoś odpowie na pytanie, dlaczego mieszkańcy wspólnot nie chcą i tak się bronią przed założeniem liczników ciepła. Powszechnie wiadomo że jak się nie płaci za zużytą energię to się jej nie oszczędza szczególnie w dużych wielorodzinnych blokach. Czyżby to pokłosie wieloletniej taniej energii i przyzwyczajeniu że wszystko się należy. Ciekawym było by porównanie zużycia energii w blokach z licznikami zużycia do bloków z ich brakiem. Może ktoś dysponuje takimi danymi.

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.