Wymiana samorządowych doświadczeń, udział w ciekawych wydarzeniach, współpraca strażaków i młodych sportowców. Partnerstwo gmin Chrząstowice oraz Glashütte w Niemczech ma wiele wymiarów. Współpraca obu gmin sięga 1997 roku. Chrząstowicka delegacja zakończyła czterodniowy pobyt u zachodnich sąsiadów.

W trwającym od 24 maja wyjeździe udział wzięli przedstawiciele władz gminy i urzędu, radni, członkowie lokalnych stowarzyszeń, w tym OSP i kół mniejszości niemieckiej, a także młodzi piłkarze Miro Deutsche Fussballschule wraz z trenerami.

Uczestnicy wyjazdu mieli okazję zwiedzić Glashütte i pobliskie miejscowości. Odwiedzili muzeum zegarów, park dzikich zwierząt, punkt widokowy w Schlottwitz oraz kościół w Reinhardtsgrimma, a także wzięli udział w koncercie kwartetu smyczkowego.

Drużyna piłkarska rywalizowała w turnieju sportowym, natomiast strażacy uczestniczyli w uroczystości przekazania nowego wozu strażackiego oraz szkoleniu z pomocy technicznej w nadzwyczajnych sytuacjach.

– Wyjazd zaliczamy do udanych. To były intensywne dni. Program wizyty był bardzo dobrze zaplanowany. Zapewniono nam wiele atrakcji, a przede wszystkim przemiłą atmosferę. To dobrze wróży na dalszą naszą współpracę – mówi Daria Pawlak, zastępca wójta gminy Chrząstowice.

– Planujemy już kolejne spotkania. W tym roku delegację z Niemiec zaprosimy na dożynki oraz Oktoberfest. W następnym roku chcemy zorganizować międzynarodowy turniej piłkarski, aby wymiana dzieci i młodzieży nadal się rozwijała – dodaje.

Punktem kulminacyjnym wizyty było odsłonięcie pamiątkowych tablic wskazujących w jakiej odległości znajdują się partnerskie gminy Glashütte. Miasto dzieli od Chrząstowic nieco ponad 302 km.

Pierwszy raz dziewiętnastoosobowa delegacja z Niemiec gościła w gminie Chrząstowice w dniach 25-27 kwietnia 1997 r. W trakcie tej wizyty podpisano dokument o przyjaźni i partnerstwie. Była to wówczas umowa z gminą Reinhardtsgrimma, która w 2008 roku połączyła się z gminą Glashütte i obecnie tworzą one jedną gminę z siedzibą w mieście Glashütte. Współpraca polega nie tylko na przyjacielskich wizytach oraz wymianie kulturalnej i sportowej młodzieży, ale także na wzajemnej pomocy, jak chociażby w czasie powodzi.

W najbliższy weekend niemieccy strażacy gościć będą w Chrząstowicach. 1 czerwca wezmą udział w uroczystościach wręczenia aktu włączenia miejscowej jednostki OSP do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, a także przekazania nowego wozu bojowego.

Fot. Urząd Gminy Chrząstowice

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Reporterka. Pisze o tym, czym żyje powiat opolski. Absolwentka politologii na Uniwersytecie Opolskim. Miłośniczka podróży małych i dużych. Ponad wszystko uwielbia góry. Na górskich szlakach spędza większość wolnego czasu. Zdarza jej się śpiewać, głównie w chórze. Uwielbia czytać książki, a przy dobrej pogodzie - jeździć na rowerze.