Rekordowa liczba 40 młodych lekarzy rozpoczęła 1 października staże podyplomowe w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu. Gros z nich to absolwenci kierunku lekarskiego Uniwersytetu Opolskiego, którzy jako drugi z kolei rocznik ukończyli kształcenie na Wydziale Lekarskim w Opolu.
– Przed rokiem podpisaliśmy umowy stażowe z 31 lekarzami. W tym roku przyjmujemy 40 stażystów. To liczby, które niezmiernie cieszą, bo pokazują skalę zainteresowania tym etapem kształcenia lekarzy w naszym szpitalu – komentuje dyrektor generalny USK w Opolu Dariusz Madera. – Gros z tego grona to absolwenci drugiego rocznika kierunku lekarskiego naszego Uniwersytetu Opolskiego. Oni już podczas praktyk zawodowych mieli możliwość zapoznania się z organizacją pracy w naszym szpitalu i należy wnioskować, że im się spodobało, skoro zdecydowali, że chcą kontynuować u nas edukację przez najbliższe 13 miesięcy – dodaje dyrektor generalny.
Dyrektor ds. lecznictwa dr n. med. Piotr Feusette przypomina, że przekazanie szpitala przy al. Witosa Uniwersytetowi Opolskiemu i przekształcenie go z WCM w USK było ważnym elementem uruchomienia kierunku lekarskiego w Opolu. – Wiążemy z tymi młodymi lekarzami duże nadzieje, że po zakończeniu staży będą wskazywać nasz szpital jako miejsce, w którym chcieliby odbywać szkolenia specjalizacyjne i pracować u nas przez kolejne lata. Dajemy im warunki do realizacji takich szkoleń we wszystkich naszych siedemnastu oddziałach. Z kolei w naszym Centrum Naukowo-Badawczym mają możliwość uczestniczenia w badaniach klinicznych i komercyjnych projektach badawczych, co jest istotnym argumentem dla chcących się rozwijać także w tym obszarze – wskazuje dyrektor ds. lecznictwa.
Dr n. med. Jerzy Jakubiszyn, koordynator staży podyplomowych w Opolskiej Izbie Lekarskiej, podaje, że w br. izba przyjęła wnioski o skierowanie na staże od 88 absolwentów kierunku lekarskiego, z czego 40 zostało skierowanych do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. – Pozostali trafili do innych placówek w całym regionie. To absolwenci Uniwersytetu Opolskiego, ale też innych uczelni medycznych z kraju – wyjaśnia dr Jakubiszyn.
Dr n. med. Katarzyna Sznajder, prodziekan Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Opolskiego i kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej USK w Opolu, akcentuje dobre wyniki absolwentów kończących studia medyczne w Opolu. – Na lekarskim egzaminie końcowym nasi absolwenci dwa razy z rzędu (podczas sesji jesiennej w 2023 r. i wiosennej w 2024 r.) zajęli 5. miejsce w kraju. To bardzo dobry wynik, jak na uczelnię, która stawia pierwsze kroki w nowej dyscyplinie naukowej. Po pierwszym cyklu kształcenia mury naszej uczelni opuściło blisko 80 lekarzy, w tym roku – 101. Tymczasem na pierwszy rok studiów 2024/2025 przyjęliśmy właśnie 170 i to jest poziom, który chcemy utrzymać w kolejnych latach – zapowiada dr Sznajder.
I dodaje, że medycyna to najpopularniejszy kierunek na UO kierunek – podczas rekrutacji w br. o miejsce na studiach stacjonarnych starało się ponad 2200 osób. To średnio 17 kandydatów na jedno miejsce.
– Z uruchomieniem kierunku lekarskiego w Opolu cały region wiąże ogromne nadzieje. Liczymy, że wykształceni u nas lekarze zdecydują się na podjęcie pracy w naszym szpitalu i innych w województwie opolskim. Na pewno wpłynie to na bezpieczeństwo pacjentów i pozwoli na rozwój placówek medycznych i nauk medycznych – puentuje dyrektor generalny Dariusz Madera.
Fot. Edyta Hanszke-Lodzińska