Miesięczne świadczenie uzupełniające 500+ ma trafić do osób dorosłych, które posiadają orzeczenie o znacznej niezdolności do pracy i całkowitej niezdolności do samodzielnej egzystencji, a ich jedynym źródłem utrzymania jest renta socjalna. Świadczenie ma przysługiwać już od 1 października 2019 roku.

Aby otrzymać takie dodatkowe pieniądze należy złożyć wniosek do organu wypłacającego świadczenia emerytalno-rentowe lub do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jego przyznanie jest uwarunkowane orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Ważne jest również to, aby osoba nie pobierała w tym samym czasie innych świadczeń np. renty.

Przyznane środki mają zostać pozyskane między innymi z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.

Na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej czytamy:

Proponowane rozwiązanie jest skierowane do osób, które ukończyły 18 lat i których niezdolność do samodzielnej egzystencji została stwierdzona określonym w projektowanej regulacji orzeczeniem, które nie posiadają prawa do świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych lub gdy wysokość tych świadczeń nie przekracza kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, czyli dzisiaj 1100 zł – wylicza minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa.

Jak podkreśla szefowa MRPiPS projekt zakłada, że przyznawane świadczenie będzie zwolnione z opodatkowania, a organ wypłacający nie będzie mógł realizować potrąceń czy egzekucji. Ponadto, dodatkowe pieniądze nie będą wliczały się do dochodów np. przy ustalaniu prawa do dodatku mieszkaniowego i świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej. „500+” nie byłoby również zaliczane do dochodów, od których odlicza się wydatki na cele rehabilitacyjne.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie