7 pytań stanowi konkluzję interpelacji poselskiej, którą do premier Beaty Szydło skierował poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla.
Poprzedza je opis sytuacji od pomysłu prezydenta Opola do przegłosowania rozporządzenia o powiększeniu Opola przez Radę Ministrów.
„ Dnia 19 lipca 2016 r. Rada Ministrów podjęła niespodziewanie decyzję o powiększeniu Opola o 12 sołectw z gmin Komprachcice, Prószków, Dąbrowa oraz Dobrzeń Wielki, co finalnie znalazło swój materialny wyraz w rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany nazwy gminy. W wyniku tych zdarzeń, z dniem 1 stycznia 2017 r., powierzchnia Opola wzrośnie z 9.600 ha do prawie 15.000 ha, a w mieście przybędzie ok. 9.000 mieszkańców.
Decyzja ta jest o tyle zaskakująca i niezrozumiała, że w dniu 20 lipca 2016 r. miała nad nią debatować Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego. Kwestia zmiany granic Opola miała zatem zostać poddana pogłębionej analizie oraz szerokiej dyskusji zainteresowanych środowisk rządowych i samorządowych. Dlatego też z wielkim oburzeniem odebrana została, ogłoszona w mediach przez Sekretarza Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Patryka Jakiego, informacja o ostatecznym przesądzeniu i definitywnym zamknięciu sprawy powiększenia Opola w przeddzień posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, której opinia, zgodnie z pismem Rządowego Centrum Legislacji Departamentu Prawa Administracyjnego z dnia 19 lipca 2016 r. (znak RCL.DPA.553.28/2016), warunkować miała możliwość zwolnienia projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany nazwy gminy, z rozpatrzenia przez Komisję Prawniczą. W rezultacie, w czasie, gdy Rada Ministrów podejmowała m.in. decyzję o zmianie granic Opola, kosztem sąsiednich gmin, strona samorządowa Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego wypracowała stanowisko sprzeciwiające się zdecydowanie powiększeniu Opola.”
Galla dość precyzyjnie opisuje tok zdarzeń. Ma to zresztą odbicie w zadanych na koniec pytaniach:
1. Dlaczego Rada Ministrów, wbrew swoim wcześniejszym zapowiedziom, że będzie wsłuchiwała się w ludzkie potrzeby i głosy prostych ludzi, zignorowała jednoznaczne i niebudzące wątpliwości stanowisko lokalnych wspólnot, sprzeciwiających się proponowanej zmianie granic Opola?
2. Dlaczego Rada Ministrów podjęła decyzję o powiększeniu Opola, kosztem gmin Dąbrowa, Dobrzeń Wielki, Komprachcice oraz Prószków w tak zaskakująco szybkim tempie, z pominięciem wyznaczonych procedur i bez uwzględnieniem zgłoszonych do projektu rozporządzenia uwag, polegających na:
a. nieuzyskaniu opinii Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, która to opinia była warunkiem wyłączenia projektu rozporządzenia spod prac Komisji Prawniczej?
b. nieuzupełnieniu Oceny Skutków Regulacji o analizę sytuacji finansowej gmin: Dąbrowa, Dobrzeń Wielki, Komprachcice i Prószków, zgodnie ze wskazaniami Ministra Finansów?
c. nieuregulowaniu w przepisach przejściowych, kwestii dotyczących aktów prawa miejscowego, w szczególności dotyczących planów miejscowych, studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, zgodnie ze wskazaniami Ministra Infrastruktury i Budownictwa?
3. Dlaczego pisma włodarzy gmin: Dąbrowa, Dobrzeń Wielki, Komprachcice oraz Prószków, w których apelowali o niewyrażenie zgody na przyjęcie projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast oraz nadania niektórym miejscowościom statusu miasta w brzmieniu, w jakim przyjęła go Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, pozostały bez jakiejkolwiek reakcji ze strony Pani Premier?
4. Jak zamierza Rada Ministrów odnieść się do protestów i wielotysięcznych demonstracji mieszkańców gmin objętych zmianą granic Opola?
5. Dlaczego decydując o zmianie granic, Rada Ministrów nie zastosowała jednolitych kryteriów i negatywnie rozpatrzyła wniosek o zmianę granic miasta na prawach powiatu Rzeszów i gmin: Krasne, Tyczyn, Świlcza, Głogów Małopolski i Trzebownisko, kierując się negatywnymi wypowiedziami mieszkańców objętych proponowanymi zmianami oraz negatywnymi opiniami organów stanowiących, a w odniesieniu do gminy Dąbrowa, Dobrzeń Wielki, Komprachcice oraz Prószków aspekty te zignorowała?
6. Dlaczego decydując o zmianie granic, Rada Ministrów nie zastosowała jednolitych kryteriów i negatywnie rozpatrzyła wniosek o zmianę granic miasta na prawach powiatu Rzeszów i gmin: Krasne, Tyczyn, Świlcza, Głogów Małopolski i Trzebownisko oraz wniosek o zmianę granic miasta na prawach powiatu Opole i gminy Turawa, uwzględniając osłabienie zdolności do wykonywania zadań publicznych i możliwości inwestycyjnych w gminach mających utracić część swoich terytoriów, a w odniesieniu do gminy Dąbrowa, Dobrzeń Wielki, Komprachcice oraz Prószków aspekty te zignorowała?
7. Czy sprawa zmiany granic miasta Opola i gmin: Dąbrowa, Dobrzeń Wielki, Komprachcice i Prószków znajdzie wsparcie u Pani Premier?
Galla zdaje sobie sprawę z tego, że w takiej sytuacji odpowiedź może przyjść od ministra Mariusza Błaszczaka, któremu premier zleci opracowanie odpowiedzi. Uważa jednak, że jak by nie było, temat znajdzie sie jednak na tapecie w Kancelarii Premiera- co najprawdopodobnie dotychczas nie miało miejsca. To w zasadzie jedyna formalna droga jaka może podjąć poseł i – jak uważa Ryszard Galla należy ja wykorzystać.