Z rocznym opóźnieniem, ale za to bardzo uroczyście kaniowscy strażacy obchodzili jubileusz 80-lecia swojej jednostki. 3 maja br. w przeddzień strażackiego święta do Kaniowa przybyły delegacje jednostek z gminy Popielów (OSP Karłowice, Popielów, Stare Siołkowice, Stobrawa) a także z Kup oraz zagranicznych partnerów z Bad Wurzach i czeskich Krakovanów. Wraz z kaniowskim gospodarzami w jubileuszowych uroczystościach uczestniczyli też: pos. Ryszard Galla, wiceprezes Zarządu Głównego ZOSP RP Teresa Tiszbierek, wicemarszałek województwa Barbara Kamińska, wiceprezes ZW ZOSP i wójt Popielowa Dionizy Duszyński.

Po uroczystej mszy św. w miejscowym kościele wszyscy uczestnicy uroczystości w towarzystwie orkiestry dętej SCKTiR w Popielowie przeszli główną ulicą Kaniowa pod odświętnie przystrojoną strażnicę. Tu przy zimnej i deszczowej aurze odbyła się oficjalna część jubileuszowego święta, podczas której Teresa Tiszbierek w towarzystwie pos. Ryszarda Galli, Barbary Kamińskiej  i wójta Dionizego Duszyńskiego złotym medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa” udekorowała sztandar OSP Kaniów oraz wręczyła odznaki i medale wielu zasłużonym strażakom z gminy Popielów.

Srebrną Odznakę „Zasłużony dla Pożarnictwa” postanowieniem ministra spraw wewnętrznych  otrzymał  Alojzy Kociok, honorowy prezes OSP Stare Siołkowice. Złoty medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa” prezydium ZG ZOPSP po raz drugi przyznało Wiesławowi Felusiakowi z OSP Kaniów. Taki sam medal przyznany przez prezydium ZW otrzymali: Piotr Czubak i Eryk Nowak z OSP Kaniów oraz Grzegorz Błaszkiewicz, Janusz Chamot, Robert Krzyżaki Andrzej Zaleśny z OSP Stobrawa. Srebrnymi medalami wyróżnieni zostali; Henryk Jaceniuk z OSP Kaniów, Stanisław Harężlak z OSP Karłowice i Marek Doliński z OSP Stobrawa, a także Nadleśnictwa Brzeg i Kup oraz Bank Spółdzielczy w Dobrzeniu Wielkim. Brązowe medale otrzymali: Andrzej Jaceniuk, Paweł Kachel, Krzysztof Kosowski, Henryk Galwic z OSP Kaniów i Aleksander Własiuk z OSP Stobrawa.

Długoletni honorowy prezes OSP Kaniów Edward Czubak został wyróżniony odznaka „Za Zasługi dla Województwa Opolskiego”.

Serdeczne gratulacje, najlepsze życzenia  wraz z drobnymi upominkami Jubilatom przekazali strażacy z Bad Wurzach i Krakovanów, a od Nadleśnictwa w Kup – Jerzy Bednarz.

Jubileuszowa uroczystość zakończyła się wspólnym obiadem, a następnie zabawa taneczną.

Z historii OSP w Kaniowie

Według opowiadań najstarszych kaniowian, miejscowa straż pożarna powstała w 1933 r. W latach 1931 i 1932 wieś nawiedziło kilka groźnych pożarów i to zdopingowało kilku mieszkańców pod przewodnictwem Michała Jonienca do organizacji ochotniczej straży pożarnej i budowy strażnicy. Materiał na budowę zwozili końmi miejscowi rolnicy w ramach tzw. szarwarku. Po jej zakończeniu Kaniów otrzymał konną sikawkę, zachowaną do dzisiaj w pełnej sprawności.

Pierwszym komendantem był Józef Faucz, który te funkcje pełnił do rozpoczęcia II wojny światowej. Po wojnie komendantami OSP byli kolejno Jerzy Fila, Eryk Skora i Waldemar Polok. W latach 1969 – 1981 naczelnikiem kaniowskiej jednostki był Józef Bzdok, a po nim do 1988 r. funkcję tę pełnił Joachim Schoeps, który mimo że mieszka w Berlinie, do dzisiaj utrzymuje kontakt ze  swoją dawna jednostką. Od 1988 roku przez 13 lat prezesem kaniowskiej OSP był Edward Czubak, który do dzisiaj jest honorowym prezesem. Po nim funkcję tę przejął Stanisław Harężlak, a od 2011 Emanuel Cebulla. Od ponad 20 lat naczelnikiem  jednostki w Kaniowie jest Konrad Kachel, który jednocześnie pełni funkcję gminnego komendanta OSP.

W czerwcu 1955 r. w czasie ogromnego pożaru ogień strawił 7 gospodarstw, nie oszczędził też sprzętu pożarniczego.  W 1984 r. w okolicznych lasach grasował groźny podpalacz, b. leśnik i strażnik przyrody. W pobliżu Lubieni ogień strawił ok. 70 hektarów lasu i zagrażał zabudowaniom wiejskim, z których ewakuowano właścicieli. Kaniowscy strażacy przez wiele dni w  tym czasie musieli na okrągło pełnić służbę i ciężko pracować. W pamięci starszych członków kaniowskiej jednostki wyraziście zapisała się katastrofalna powódź 1997 r. i ich udział w niesieniu pomocy powodzianom z gminy Popielów. W tym ciężkim okresie kaniowscy strażacy przepracowali ok. 1770 godzin przy ratowaniu dobytku i usuwaniu skutków powodzi. Za zasługi w walce z żywiołem komendant wojewódzki PSP w Opolu gen. Jerzy Seńczuk przydzielił jednostce samochód marki Jelcz, który w 2012 r. kaniowianie przekazali druhom z partnerskiej gminy Krakovany w Czechach. Dużą sprawność i ofiarność wykazali  kaniowscy strażacy również podczas majowej powodzi 2010 r., kiedy wspólnie z innymi skutecznie zabezpieczali odrzańskie wały na terenie gminy Popielów.

Gmina Popielów od ponad 20 lat utrzymuje partnerską współpracę  z niemiecką gminą Bad Wurzach. W ramach tej współpracy ścisłe kontakty z tamtejszymi jednostkami straży pożarnej nawiązały i je kultywują również nasze OSP, w tym kaniowska. Widomym i służebnym dowodem tych kontaktów jest  samochód marki Mercedes-Benz, który od 2001 roku stoi w kaniowskiej strażnicy.

Ochotnicza Straż Pożarna w Kaniowie stanowi stabilną i mobilną siłę oraz organizację społeczną, odgrywającą ważna rolę w życiu tej śródleśnej wsi. Strażacy dbają nie tylko o swoją rozbudowana w czynie społecznym strażnicę, systematycznie podnoszą swoje kwalifikacje, dbają o przygotowanie młodego narybku i swoich następców, ale czynnie uczestniczą w organizacji imprez wiejskich.

(e.p.)

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Autorzy, którzy chcą, aby ich artykuły, napisane na łamach "Grupy Lokalnej Balaton" w latach 2013-2016, widniały na portalu informacyjnym Opowiecie.info proszeni są o przesłanie tytułu artykułu oraz zawartych w nim zdjęć na adres: news@opowiecie.info