Od 4 października do 9 listopada zaplanowano w Opolu 18 wystaw i pięć spotkań z twórcami polskiej fotografii prasowej. Pracę ludzi niepełnosprawnych pokaże Krzysztof Gołuch, miejsca zbrodni z całego świata – Hubert Humka, powrót do Algierii i swojego dzieciństwa – Tytus Grodzicki. Zobaczymy fotografie dawnego Opola oraz 100 ikonicznych już zdjęć Krzysztofa Millera z okresu pierwszych wolnych wyborów w Polsce. Ale to nie wszystko.

9. Opolski Festiwal Fotografii już w piątek. Co na wystawach? [WIDEO, PROGRAM]

fot. Anna Konopka

Do tych ważnych i wciągających fotograficznych opowieści, w tym roku pod hasłem „Czas utrwalony”, dojdzie też ekspozycja Michała Siarka prezentująca Macedonię promującą się przez Aleksandra Wielkiego.

Zobaczymy wystawę Michała Łuczaka ukazującą Armenię po trzęsieniu ziemi oraz zbiór portretów polskich celebrytów i polityków  Adama Tuchlińskiego. Wydarzeniem otwarcia festiwalu będzie m.in. wystaw Adama Żądły z Krakowa, laureata konkursu organizowanego przez twórców festiwalu – „Pokaż się”, na który napłynęło w tym roku ponad 100 zgłoszeń.

– Adam Żądło zrobił niesamowitą wystawę o swojej wsi. To opowieść magiczna – zachęca Sławoj Dubiel, współtwórca festiwalu z Fundacji 2.8.

Swoje zdjęcia z 20 lat pracy w opolskim oddziale „Wyborczej” i „Nowej Trybuny Opolskiej” pokaże też Sławomir Mielnik, dziś współtwórca festiwalu.

– To opowieści i historyjki o ludziach, których spotykałem. Czasem to wydarzenia, a innym razem chwile „pomiędzy”  – mówi Sławomir Mielnik. – Wybierając fotografie z kilku tysięcy negatywów i kilkudziesięciu tysięcy plików cyfrowych nie kierowałem się wagą wydarzenia, lecz szukałem prawdziwych ludzi, którzy wydawali mi się autentyczni.

Jak podkreślali organizatorzy na czwartkowej konferencji prasowej, wystawy będą miały charakter narracyjny. To dlatego, by w pełni je zrozumieć, warto będzie czytać uzupełniające je teksty.

– Bez odniesienia do tekstu mogą być nieczytelne, spłaszczy to cały przekaz – podkreślał Dubiel.

Krzysztof Miller w 30 lat po pierwszych wyborach

Najważniejszą wystawą 9. Opolskiego Festiwalu Fotografii będzie zbiór prac wybitnego, zmarłego fotoreportera Gazety Wyborczej – Krzysztofa Millera. Zasłynął zdjęciami wojen ostatniego 25-lecia oraz  kadrami Polski z czasów transformacji.

– Pokazując zdjęcia młodego Krzysztofa Millera, tylko z roku 1989, każdy zobaczy, jak zmieniła się Polska. To fotografie z początków jego twórczości, z czasów gdy jeszcze nie był znany. Później fotografował największe konflikty zbrojne, był najbliżej najważniejszych wydarzeń na świecie – opowiadał.

Opolska wystawa będzie pierwszą ekspozycją prac Millera w pełni i wyłącznie pokazująca wydarzenia roku 1989 – od stycznia i pierwszych spotkań Okrągłego Stołu, przez czerwiec i wolne wybory w Polsce, aż po przemiany w innych krajach bloku wschodniego – Czechosłowacji, Bułgarii, Rumunii i na Węgrzech.

Ekspozycja przypomina nie tylko o 30-leciu wolnych wyborów. To również hołd pamięci wybitnego twórcy, który odwiedził opolski festiwal w 2015 roku.

Unikatowe zdjęcia przedwojennego Opola na opolskim Rynku

Gratką dla fanów historii miasta będzie wystawa „Tego Opola już nie ma” ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego. Fotografie na nią wybrał i opracował Artur Janowski, były dziennikarz, miłośnik historii Opola. Wernisaż na opolskim Rynku odbędzie się 22 października o godz. 17.00.

– Poprosiliśmy Artura aby pojechał do NAC do Warszawy i wyszukał dla nas zdjęcia Opola z lat 20., 30. XX wieku. To prawdziwe perełki, dotąd nieznane – zdradza Sławomir Mielnik.

Spotkanie na temat zbioru tych unikatowych fotografii, jaki pozostał po Krajowym Urzędzie Dokumentacji Fotograficznej-Górny Śląsk, działającym do 1945 roku w Opolu odbędzie się w 28 października w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

Setne urodziny Adama Śmietańskiego – fotografa powojennego Opola

Akcentem towarzyszącym otwarciu 9. OFF-a będzie też uruchomienie strony ze zdjęciami Adama Śmietańskiego, który po opuszczeniu Kresów osiedlił się w Opolu. Tu fotografował przez kilka dekad miasto podnoszące się z ruin.

Strona www.adamsmietanski.pl będzie czynna od północy w piątek 4 października dzięki staraniom Fundacji 2.8, Muzeum Śląska Opolskiego i wsparciu urzędu miasta. To wszystko z okazji 100. rocznicy urodzin tego niedocenianego przez lata, fotografa powojennego Opola.

9. OFF został dofinansowany kwotą 50 tys. zł z urzędu miasta.

– A zaczynaliśmy ze wsparciem 5 tys. zł. Cieszymy się, że nasza impreza tak się rozrosła i gościmy w Opolu miłośników fotografii prasowej z całej Polski – podsumowali organizatorzy.

Opowiecie.info objęło 9. OFF patronatem medialnym.

PROGRAM 9. OPOLSKIEGO FESTIWALU FOTOGRAFII

02.10 – środa
Rynek Opole
17.00 –WERNISAŻ – „​Twarze, Znaki, Maski”​, ​Szkoła Filmowa z Łodzi
04.10 – piątek
Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Minorytów 4 17.30 – OTWARCIE 9. OFF
WERNISAŻE – „20″ Sławomir Mielnik
– „Opuszczona wieś” Adam Żądło laureat konkursu „Pokaż się” – „Kobiety FOTONU”
18.00 – SPOTKANIE z Małgorzatą Czyńską i Katarzyną Gębarowską​​ „Herstorie w Fotonie utrwalone”
05.10 – sobota
Aneks, Galeria Sztuki Współczesnej, Plac Teatralny 12
10.00 – WARSZTATY*„​Klasyczna fotografia – Technika van Dyke” Tomasz Mielech
16.00 – WERNISAŻ – „Under” Marta Rybicka
10.10 – czwartek
Dworzec Główny PKP Opole, poczekalnia
17.00 -WERNISAŻ – „Czas utrwalony” Fotoklub Opole
17.10 – czwartek
Galeria M (Miejski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli) ul. Powstańców Śląskich 19 17.00 – WERNISAŻ – „Czas utwalony” studenci Wydziału Sztuki UO
18.10 – piątek
Centralne Muzeum Jeńców Wojennych, ul. Minorytów 4 17.30 –WERNISAŻ – Tomasz Walczak „Aury śladów”
Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Minorytów 4 18.30 – SPOTKANIE: Hubert Humka i Adam Tuchliński> Wystawa książek fotograficznych: 
Adam Tuchliński promocja książki „I Love You All the Time”
Hubert Humka promocja książki „Death Landscapes”
19.10 – sobota
> Aneks, Galeria Sztuki Współczesnej, Plac Teatralny 12, godz. 16.00
WERNISAŻ: „11.41″ Michał Łuczak> Muzeum Śląska Opolskiego, Mały Rynek 7a
17.00 – WERNISAŻE:
​„​Rok 1989″ Krzysztof Miller
„I Love You All the Time” Adam Tuchliński
„Hotel” Krzysztof Gołuch
„Alexander” Michał Siarek
„Death Landscapes” Huber Humka
„Deglet Nour” Tytus Grodzicki
18.00 – SPOTKANIE z ​Waldemarem Gorlewskim i Katarzyną Puchalską​, kuratorami wystawy Krzysztofa Millera „​Rok 1989″
20.10 – niedziela
Muzeum Śląska Opolskiego, ul. Mały Rynek 7a
12.00 – SPOTKANIE: Marek Szyryk, oprowadzanie kuratorskie Krzysztof Gołuch, ​Michał Szalast,​oprowadzanie kuratorskie
21.10 – poniedziałek
Filharmonia Opolska, ul. Krakowska 24
18.00 –WERNISAŻ – „Czas utrwalony” Opolskie Towarzystwo Fotograficzne
22.10 – wtorek
Rynek Opole
17.00 – WERNISAŻ – Narodowe Archiwum Cyfrowe „Tego Opola już nie ma” wystaw w opracowaniu Artura Janowskiego
28.10 – poniedziałek
Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Minorytów 4
17.30 – WERNISAŻ – Fotomarat[h]on
18.00 – SPOTKANIE: Narodowe Archiwum Cyfrowe „Tego Opola już nie ma” Artur Janowski
08.12 – niedziela
Muzeum Śląska Opolskiego, ul. Mały Rynek 7a
16.00 – SPOTKANIE „100 lat Adam Śmietański” spotkanie z Bogną Szafraniec

9. Opolski Festiwal Fotografii już w piątek. Co na wystawach? [WIDEO, PROGRAM]

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarka, redaktor wydania miesięcznika Opowiecie.info. Wcześniej związana przez 10 lat z Nową Trybuną Opolską w Opolu. Pisze o tym, czym żyje miasto, z naciskiem na kulturę. Fanka artystów i muzyków, brzmień pod każdą postacią oraz twórczych inicjatyw. Lubi dużo rozmawiać. W wolnym czasie jeździ na koncerty i festiwale, czyta książki i ogląda filmy – dość często o mafii.