Sejm uchwalił  nowelizację ustawy o świadczeniach rodzinnych. Osoby bezrobotne, studenci, rolnicy oraz pracujący na umowach o dzieło przez rok po urodzeniu dziecka będą otrzymywali miesięcznie 1000 zł. Nowe świadczenie rodzicielskie będzie przysługiwać od 2016 roku.

Nowe świadczenie będzie przysługiwało kobietom niezależnie od dochodu. Wypłacane będzie przez okres od 52 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka, do 71 tygodni – w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci.

Obecnie prawo do zasiłku macierzyńskiego przysługuje rodzicom będącym pracownikami – w czasie urlopów macierzyńskiego i rodzicielskiego.

Prawo to przysługuje również osobom niebędącym pracownikami, ale podlegającym ubezpieczeniu chorobowemu (np. osoby, które mają umowę zlecenie i odprowadzane składki na ubezpieczenie
Bez prawa do zasiłku macierzyńskiego są obecnie studenci, rolnicy, bezrobotni, osoby pracujące na podstawie umów cywilno-prawnych.

Z nowego świadczenia nie będą mogły skorzystać osoby, którym zasiłek macierzyński przysługuje. Jeżeli więc jednemu z rodziców przysługuje zasiłek macierzyński, drugiemu z rodziców nie będzie przysługiwać nowe świadczenie.

Ustawa ma wejść w życie od 1 stycznia 2016 r. Przepisy przejściowe zakładają, że świadczenia będą przysługiwać też rodzicom dzieci urodzonych przed tą datą, jeśli nie minęły jeszcze 52 tygodnie od urodzin. Jeżeli np. dziecko urodzi się na początku grudnia 2015, rodzice będą otrzymywać świadczenie przez 11 miesięcy.

Źródło: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

Myślę, że jest to bardzo dobra wiadomość, gdyż przy każdym dziecku należy się rodzicom pomoc. Niezależnie od tego, czy dana osoba wcześniej studiowała, czy też pracowała.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Autorzy, którzy chcą, aby ich artykuły, napisane na łamach "Grupy Lokalnej Balaton" w latach 2013-2016, widniały na portalu informacyjnym Opowiecie.info proszeni są o przesłanie tytułu artykułu oraz zawartych w nim zdjęć na adres: news@opowiecie.info