W centrum wsi Kup stoi plan, ustawiony tam zapewne na zlecenie Urzędu Gminy Dobrzeń Wielki. Plan ten pokazujemy na zdjęciu poniżej:

Ogromnymi literami w prawym górnym rogu napisano na nim "PLAN KUP". Tymczasem poprawnie byłoby "PLAN KUPA". Nie jest to przy tym jedyny tego typu błąd. Poniżej zdjęcia tablic z budynku szkolnego:

Poprawne napisy brzmiałyby: "Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kupie", "Publiczne Przedszkole w Kupie", "Publiczna Szkoła Podstawowa w Kupie" i "Publiczne Gimnazjum w Kupie".

Jeśli udamy się do szpitala i ośrodka zdrowia, to tam również znajdziemy tablice, na których napisano "w Kup" zamiast "w Kupie".

Nawet kancelaria parafialna ma tablicę z napisem "Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Jerzego w Kup", choć powinno być "w Kupie". Problemu nie mają tylko leśnicy, bo u nich nie ma literki "w", nie ma "Nadleśnictwa w Kup" tylko "Nadleśnictwo Kup". Tablice leśników są poprawne.

Skąd wiadomo, jak powinno się poprawnie używać nazw miejscowości? W 1980 roku wydany został "Wykaz urzędowych nazw miejscowości w Polsce". są to trzy opasłe tomiska, które dostarczono do każdego urzędu gminy w Polsce. Na zdjęciu poniżej wygląd okładki tych tomów.

W "Wykazie" ujęto wszystkie miejscowości w Polsce i wszystkie ich części o ustalonych granicach. Dla każdej miejscowość podana jest nazwa w mianowniku i dopełniaczu, co określa też pozostałe przypadki. W stosunkach publiczno-prawnych obowiązuje stosowanie nazw zgodnie z "Wykazem". Jeśli więc nie mamy pewności, jak odmienia się Kup, to wystarczy zajrzeć na stronę 253 drugiego tomu i znajdziemy tam objaśnienie:

Gdyby ktoś miał wątpliwości, co oznacza gwiazdka przy nazwie wsi, to wyjaśniamy, że mają ją wsie sołeckie.

Problem z Kupem nie jest jedynym w Gminie Dobrzeń Wielki. Często niepoprawnie odmieniana jest nazwa wsi Czarnowąsy (dzieje się tak nawet na portalu Grupa Lokalna). Według "Wykazu" w dopełniaczu obowiązuje forma Czarnowąsów, np. pojechałem do Czarnowąsów, plan Czarnowąsów etc.:

Tymczasem najczęściej używana jest forma Czarnowąs. Ludzie mówią: jadę do Czarnowąs, plan Czarnowąs etc.

Problemy z odmianą nazw miejscowości występują nie tylko w Gminie Dobrzeń Wielki, ale też w wielu innych. Np. w Gminie Turawa jest wieś Węgry. Ma ona nawet swoją oficjalną stronę internetową. Mówi się o niej: "Oficjalna Strona Węgier":

Gdybyśmy zajrzeli na tę stronę, to spotykalibyśmy wyłącznie określenia: "Sołtys Węgier", "ulice Węgier", "seniorzy Węgier", "korona dożynkowa z Węgier", "Społeczna Szkoła Podstawowa z Węgier" etc. Tymczasem dla wsi Węgry w Gminie Turawa "Wykaz…" nakazuje stosować dopełniacz "Węgrów", czyli np. "Sołtys Węgrów".

W Polsce jest więcej wsi o nazwie Węgry i np. w przypadku wsi Węgry w Gminie Nowe Skalmierzyce obowiązuje dopełniacz "Węgier", czyli np. "Sołtys Węgier".

Podobna sytuacja jest w Gminie Murów ze wsią Bukowo. Obowiązuje forma "mieszkańcy Bukowa", ale często zdarza się słyszeć "mieszkańcy Bukowej".

Jeśli zatem dzieci ze wsi Węgry były na zawodach sportowych we wsi Kup, to powinniśmy powiedzieć "Dzieci z Węgrów były na zawodach w Kupie". Nikt jednak tak nie powie. Wszyscy będą zgodni, że należy powiedzieć: "Dzieci z Węgier były na zawodach w Kup".

Czy można coś z tym fantem zrobić? Z pewnością tak. Chyba należałoby zrobić referendum wiejskie z pytaniem, jak mieszkańcy chcą odmienić nazwę swej wsi. Gdyby np. mieszkańcy Węgrów chcieli być mieszkańcami Węgier i wyraziliby taką wolę w referendum wiejskim, to Gmina Turawa powinna wystąpić do właściwego ministerstwa z wnioskiem o zmianę urzędowej odmiany nazwy wsi. Komu jednak chciałoby się robić sobie tyle zachodu.

No więc jest jak jest. Urzędowa nazwa jest tylko na papierze, a ludzie mówią tak, jak im odpowiada.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Autorzy, którzy chcą, aby ich artykuły, napisane na łamach "Grupy Lokalnej Balaton" w latach 2013-2016, widniały na portalu informacyjnym Opowiecie.info proszeni są o przesłanie tytułu artykułu oraz zawartych w nim zdjęć na adres: news@opowiecie.info