Oglądając filmy często mamy poczucie wyobcowania od obserwowanej akurat rzeczywistości. Przyzwyczailiśmy się do tego, że to co widzimy po drugiej stronie ekranu jest obce i odległe. No bo gdzieżby tu, gdzie mieszkam, mieliby kręcić jakiś film, który teraz wszyscy w telewizji oglądają?! Przecież to co pokazują filmy i telewizje zawsze dzieje się gdzie indziej.
Jak były dwa programy w telewizji, każdy tylko mógł pomarzyć, aby choć przez chwilę jego twarz mignęła w telewizji. Dzisiaj kanał telewizyjny może założyć każdy kto chce. Przed 1989 rokiem sytuacja była odmienna – dwa kanały ogólnopolskie (Program Pierwszy i Program Drugi) oraz kanały (programy) regionalne. W zależności od miejsca zamieszkania mieszkańcy Śląska oglądali Telewizję Wrocław lub Telewizję Katowice. Szczęśliwcy oglądali oba te kanały, ale to nie wszystko…
W sąsiedniej Czechosłowacji również nadawano telewizję, a bliska granica (około 70 km w linii prostej od granicy czeskiej) sprzyjała dobremu odbiorowi kolejnych dwóch kanałów północnej części Opolszczyzny. Swoją drogą, takie nadawanie zrobiło więcej dobrego dla pojednania polsko-czeskiego niż wiele pojednawczych wizyt wysokiego „państwowego szczebla”. Zrobiło także wiele dla znajomości języka i kultury czeskiej w Polsce.
***
Świat filmu to świat nierzeczywisty. Właśnie dlatego używa się określeń takich jak „magia kina”. Trudno ocenić czemu ludzi tak bardzo ciągnie do tego świata, ale jedno wiadomo na pewno – pragną sławy. Właściwie to nie wiadomo skąd wzięło się to pragnienie. Może odnosi się do bycia podziwianym, niczym w legendarnych mitach i historiach półbogów. W każdym razie gdyby nie pragnienie sławy, to nie mielibyśmy wielu dobrych filmów.
Co ciekawe, jak się okazuje filmów nie kręci się tylko w Warszawie, Krakowie, Łodzi czy Wrocławiu i w przygotowanych do tego specjalnie studiach wytwórni. Do realizacji filmów potrzebne są również przeróżne plenery (fr. en plein air – na świeżym powietrzu).
Często, zazwyczaj po jakimś czasie dowiadujemy się, że w jakimś mieście kręcony był film i z przekąsem stwierdzamy „czemu nic o tym ni wiedziałem”. Otóż taka niewiedza bywa zamierzona. Zbyt wielka ilość osób przybyłych na plan mogłaby uniemożliwić pracę ekipie filmowej. To tu m.in. należy szukać przyczyn, czemu przypadkowo „nigdy nie trafiło się na plan filmowy”.
***
Choć Opolszczyzna nie jest rajem dla filmowców (wiadomo, że Kraków, Łódź i Wrocław to znacznie większe ośrodki), to i jej zdarzyło się być świadkiem filmowych realizacji.
„Czterej pancerni i pies” (1966-1970) – w Brzegu w 1969 r. kręcono kilka scen tego serialu wszechczasów. Jednak miasto podobno ciężko na nim rozpoznać. Co ciekawe, Brzeg „grał” m.in. płonący Berlin z 1945. Numer interesującego nas odcinka to XIX, a tytuł „Tiergarten” (stacja berlińskiego metra, który zdobywa załoga „Rudego”). Odcinek z Brzegu został po raz pierwszy wyemitowany w 1970 roku, a rozpoczyna się przeprawą czołgu na moście pontonowym na Odrze.
Tutaj link do tego odcinka: https://vod.tvp.pl/seriale/archiwalne/czterej-pancerni-i-pies/wideo/odc19-tiergarten/1099637
„Wściekły” (1979) – Mało kto pamięta, że Bronisław Cieślak czyli legendarny Borewicz z serialu „07 zgłoś się” już wystąpił jako glina. Chodzi o film „Wściekły”, gdzie grany przez Borewicza kapitan Zawada… O przepraszam (!), grany przez Bronisława Cieślaka kapitan Zawada prowadzi śledztwo w sprawie tajemniczych zabójstw. Do jednego z nich dochodzi w Opolu. Zresztą, wszystkie sceny na początku filmu są kręcone w Opolu. Poznajecie Państwo te miejsca:
https://www.youtube.com/watch?v=jhZoaOSf46Q
"Wściekły". Kadr z filmu
„Jasminum” (2006) – zamek w Niemodlinie i Głogówek. Jan Jakub Kolski właśnie w tych miasteczkach kręcił swój film nawiązujący do świata zapachów bestsellerowej powieści Patricka Süskinda „Pachnidło”. Oglądając „Jasminum” mamy okazję zobaczyć niedostępne na co dzień wnętrza zamku w Niemodlinie. Choć sama filmowa opowieść jest baśnią o zapachach i kłopotach, to pamiętaj Czytelniku, że w Niemodlinie przy głównej drodze (nr 46 do Nysy) znajduje się zamek przy którym kręcono ten znany film.
Jednak i tego filmu nie byłoby, gdyby nie mieszkańcy Głogówka, którzy ochoczo i tłumnie statystowali na rynku przy scenie z bohaterem granym przez Bogusława Lindę.
Warto przy tej okazji wspomnieć, że dziadek Umy Thurman, hollywoodzkiej gwiazdy znanej z filmów z filmów Quentina Tarantino Pulp Fiction i Kill Bill, był baronem i mieszkał na zamku w Głogówku. Ojciec dziadka pochodził z Wrocławia, a jego matka z Pokoju koło Namysłowa.
„M jak miłość” (2000-) – Opole. Podobno w jednym z odcinków serialu przewija się Opole, a dokładnie szpital w Opolu. Ale chyba tej legendarnej telenoweli nie muszę szczegółowo opisywać, przejdźmy zatem do kolejnych filmowych dzieł, które dopiero powstają.
„Karbala” (2014) – Na cztery dni irackiego piekła zamieniły się koszary w Komprachcicach. „Karbala” opowiada o największej wygranej bitwie polskich i bułgarskich żołnierzy od czasu II wojny światowej.
Film będzie miał premierę we wrześniu tego roku. Zdjęcia kręcono dwa dni na prawdziwym sprzęcie jakiego żołnierze używają podczas misji. To w Komprachcicach powstała baza „Lima”, wieże obserwacyjne i kontenery. Część ujęć kręcono również w wyrobisku w folwarku pod Opolem.
To nie koniec „opolskich” filmów
„Pragnienie nocy” – to mroczny dramat sensacyjny, do którego zdjęcia powstawały wiosną tego roku m.in. pod Strzelcami Opolskimi w ośrodku „Barka” (dla bezdomnych) oraz w Zakładzie Karnym nr 2 w Strzelcach Opolskich. Główne role grają Marta Żmuda-Trzebiatowska i Marian Dziędziel. Kiedy premiera? Dokładnie nie wiadomo. Dla zainteresowanych strona poświęcona filmowi:
https://www.pragnienienocy.pl
A może Czytelnicy znają jakieś filmy, pominięte w tekście, lecz warte przypomnienia, bo przecież kręcone na Opolszczyźnie.
Jeden komentarz
Droga Redakcjo, a co w tym tygodniu nagrywają w Namysłowie i okolicy, zagraniczna ekipa filmowa podobno???