W najnowszej „Beczce” (młodym czytelnikom powiem, że to magazyn wydawany na terenie sześciu pod opolskich gmin) znajdziemy kilka wartych polecenia i krótkiego komentarza wybranych artykułów.

„Demograficzne trele morele”. W tekście red. „Beczki” Piotr Badura raczej negatywnie ustosunkowuje się do powoływanej, (podobno pierwszej w Polsce, red.), Specjalnej Strefy Demograficznej. Opolskie się wyludnia. Przytoczę, że ludność Opolszczyzny, według „Powierzchnia i ludność w przekroju terytorialnym w 2013 r.” opracowanym przez GUS zamieszkuje 1.010.203 osób. w tabeli poniżej widzimy: w 1988 roku woj. opolskie zamieszkiwało nieco ponad jeden milion osiemdziesiąt tysięcy osób. W 2002 roku mniej, milion i sześćdziesiąt pięć tysięcy, m.in. dlatego, że w latach 90-tych sporo jeszcze z Polski osób wyjechało. Tak czy inaczej od 1988 ludność naszego województwa zmalała o siedemdziesiąt tysięcy osób! A generalnie wyjechali młodzi ludzie. A ilu wyjechało, a się nie wymeldowało, ilu Opolan tu faktycznie mieszka? Depopulacja.

Powołanie Specjalnej Strefy Demograficznej może nic nie dać, jeśli zaaplikuje się ją nam metodami, o jakich pisze Stanisław Kluza, w tekście „Opole – pierwsza w Polsce specjalna strefa demograficzna?”
opublikowanym na Forsal.pl: https://forsal.pl/artykuly/725268,opole-pierwsza-w-polsce-specjalna-strefa-demograficzna.html

Tymczasem ze Strefą może być tak, że samymi dyrektywami i dotacjami unijnymi nie zmieni się poziomu liczby ludności. Szczególnie nie zmieni się to dokonywane metodami opisywanymi przez Stanisława Kluzę.

„Samo nic się nie budowało”. Artykułem tym P. Badura niezbicie udowadnia, że z gospodarką II RP nie było tak dobrze jak myśleliśmy. Gospodarka przed wojną zwalniała już przed tzw. Wielkim kryzysem z 1929 roku. Np. produkowało się coraz mniej stali tak potrzebnej nowoczesnej gospodarce i budownictwu.

Miłośników historii Dobrzenia zaciekawi z pewnością pierwszy odcinek serii „Z dziejów Dobrzenia” Ernsta Mittmanna. Dowiemy się np. że do 1885 roku sołtysowanie było dziedziczne, a pierwsze próby likwidacji feudalizmu w Dobrzeniu nastąpiły już w 1566 roku. Zachęcam do lektury.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Autorzy, którzy chcą, aby ich artykuły, napisane na łamach "Grupy Lokalnej Balaton" w latach 2013-2016, widniały na portalu informacyjnym Opowiecie.info proszeni są o przesłanie tytułu artykułu oraz zawartych w nim zdjęć na adres: news@opowiecie.info