Mieszkanie chronione Radni powiatu opolskiego sprawę przegłosowali 12 lutego i już dziś mamy efekty. W prawie 65 metrowym mieszkaniu na opolskiej Półwsi zamieszka docelowo trójka wychowanków domów dziecka . Rada powiatu podjęła uchwałę o przeznaczeniu na ten cel ponad trzystu tysięcy złotych. Dziś mieszka tu już dwóch młodych ludzi. Trzymaną przez nich wstęgę przeciął starosta opolski Henryk Lakwa.
Paweł i Janek przeprowadzili się tu z domu dziecka w Chmielowicach. Ze stoickim spokojem przeżyli najazd tuzina urzędników z marszałkiem Andrzejem Bułą i kompletnym niemal zarządem powiatu oraz gromadką dziennikarzy. Ba, przygotowali nawet na ten moment pyszne kanapki.
Mieszkanie składa się z trzech samodzielnych pokoi, gwarantujących prywatność i wspólnej dużej kuchni połączonej z salonem, spełniającym rolę “świetlicy”. Szczególny podziw budziła łazienka.
Jak powiedział nam członek zarządu powiatu opolskiego Krzysztof Wysdak, mieszkania to utworzono w ramach realizacji Projektu pn. „Bliżej rodziny i dziecka – wsparcie rodzin przeżywających problemy opiekuńczo- wychowawcze oraz wsparcie pieczy zastępczej”.
Mieszkania chronione w założeniu mają pomagać wychowankom domów dziecka w osiągnięciu samodzielności życiowej oraz rozwinięciu umiejętności społecznych. Tymczasowe zamieszkanie w tego typu lokalu jest dla młodych ludzi krokiem pomiędzy pobytem w placówce opiekuńczo-wychowawczej, a rozpoczęciem życia na własną rękę.
Przeprowadzka z domu dziecka, czy domu rodziny zastępczej do swojego własnego mieszkania jest jednym z kluczowych momentów usamodzielnienia. Nagle masz swoje własne cztery kąty i zaczynasz samodzielne życie na swoim. Takie mieszkanie chronione jest miejscem, w którym samemu podejmuje się po raz pierwszy ważne życiowe decyzje, ale także te różne drobne, które wcześniej w domu dziecka podejmowali wychowawcy. Jest jednocześnie miejscem oczekiwania na na przykład mieszkanie komunalne.
Równocześnie w opolskim PCPR otwarto dziś Powiatowe Centrum Wsparcia Rodziny, w którym bez konieczności spełniania jakichkolwiek kryteriów, dochodowych czy innych, mieszkańcy 13 gmin powiatu opolskiego mogą skorzystać z darmowych porad specjalistów, tj. psychiatrów, psychologów, terapeutów uzależnień, pracowników socjalnych. Wsparcie jest skierowane do osób indywidualnych, małżeństw i rodzin przeżywających trudności życiowe, np. uzależnienie czy współuzależnienie, przemoc w rodzinie, konflikty z najbliższymi, kłopoty w wychowaniu dzieci, problemy osobiste, stres związany z życiem codziennym, poczucie choroby, straty, krzywdy czy winy.
Szczególną opieką w PCWR zostaną objęci rodzice biologiczni dzieci umieszczonych w tak zwanej pieczy zastępczej oraz rodziny zastępcze. Jak pokazuje praktyka, powroty do rodziców biologicznych są w Polsce rzadkością, bo bez wsparcia, bez współpracy ze specjalistą, terapeutą, dalej tkwią lub jeszcze bardziej pogrążają się w problemach, które spowodowały utratę władzy rodzicielskiej.
Osoby, które chciałyby skorzystać z darmowych porad psychiatry, psychologa, terapeuty mogą umówić się na spotkanie ze specjalistami telefonicznie, dzwoniąc pod nr 77 44 10 567. Porady udzielane są w przy ul. Książąt Opolskich 27, pokój nr 107
Marszałek Andrzej Buła przypomniał, że wszystko to dzieje się dzięki pieniądzom z Unii. – To świetnie wydane pieniądze – przyznał.
Fot. melonik