Zabiegi usunięcia zaćmy stały się świadczeniami nielimitowanymi, co z pewnością zwiększy ich dostępność oraz znacznie skróci czas oczekiwania na operację.
Jak poinformował Opolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia istnieje możliwość skrócenia czasu oczekiwania na operację.
Wszystkie osoby, oczekujące na taką operację powinny skontaktować się telefonicznie z jednostką, w której złożyły skierowanie na ten zabieg. Tam uzyskają szczegółowe informacje na temat przyspieszonego terminu zabiegu.
Poniżej zamieszczamy wykaz jednostek, z którymi Opolski Oddział Wojewódzki NFZ ma zawartą umowę na udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie leczenia zaćmy wraz z numerem telefonu do osób odpowiedzialnych za ustalenie terminu zabiegu.
1. Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie-Koźlu, ul. 24 Kwietnia 5, 47-200 Kędzierzyn-Koźle; tel.: 77 406 24 95;
2. Zespół Opieki Zdrowotnej w Nysie, ul. Bohaterów Warszawy 34, 48-300 Nysa; tel.: 77 408 79 03;
3. Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu, Aleja Wincentego Witosa 26, 45-401 Opole; tel.: 77 452 06 74;
4. Krapkowickie Centrum Zdrowia Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, Osiedle XXX- lecia 21, 47-303 Krapkowice; tel.: 77 446 72 28;
5. KLINIKA NOVA Sp. z o.o., ul. Kłosowa 7, 47-206 Kędzierzyn-Koźle; tel.: 531 675 097.
Pierwsze objawy zaćmy:
Pierwszy, niepokojący sygnał zwykle objawia się widzeniem obrazów zamglonych i coraz mniej wyraźnych. Wiele osób wówczas nabiera nawyku częstego przecierania szkieł okularowych, ponieważ odnosi wrażenie, że uległy zabrudzeniu. Nieraz występuje też tzw. zjawisko olśnienia – gdy chorzy patrzą wprost na źródło światła (z powodu rozszczepienia promieni świetlnych na zmętnieniach soczewki). Objawem zaćmy (zwłaszcza w początkowej fazie) bywa też powtarzająca się konieczność wymiany szkieł korekcyjnych, a nawet spore problemy z ich właściwym doborem. Gdy choroba się rozwija, pacjenci zauważają, że jakość ich widzenia znacznie się obniża – zarówno z daleka, jak i z bliska. W zaawansowanych stanach, kiedy soczewka zmętnieje niemal całkowicie, wzrok ulega poważnemu upośledzeniu – wówczas chory może dostrzegać wyłącznie zarys dużych przedmiotów.