Otrzymaliśmy z Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego taką informację, którą myślę warto opublikować:
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej rozstrzygnęło konkurs na finansowe wspieranie zadań z zakresu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 „Maluch – edycja 2014” – moduł 2. Wszystkie gminy województwa opolskiego biorące udział w Module 2 zostały objęte dofinansowaniem. Łączna kwota dotacji dla pięciu gmin to ponad milion osiemset tys. zł. Pieniądze są przeznaczone na utrzymanie 188 miejsc w żłobkach w Byczynie, Głuchołazach, Nysie, Opolu i Strzelcach Opolskich.
Tegoroczny program „Maluch” jest realizowany w jednej edycji złożonej z 3 modułów:
Moduł 1 – skierowany do gmin, na tworzenie w 2014 r. nowych miejsc w instytucjach opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 oraz zapewnienie ich funkcjonowania.
– do udziału w programie wpłynęły 3 oferty z gmin: Głuchołazy, Niemodlin i Namysłów.
Moduł 2 – skierowany do gmin, na zapewnienie funkcjonowania miejsc opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 tworzonych przez gminy do dnia 31 grudnia 2013 r. z udziałem programu „Maluch”.
– do udziału zakwalifikowano 5 ofert z gmin: Byczyna, Głuchołazy, Nysa, Strzelce Opolskie i Opole.
Moduł 3 – skierowany do podmiotów niegminnych, na zapewnienie funkcjonowania miejsc opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 działających na podstawie ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3.
– do udziału w programie wpłynęły 23 oferty 20 podmiotów niepublicznych, prowadzących lub planujących w 2014 r. otwarcie instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 na terenie 11 gmin: Brzegu, Chrząstowic, Gogolina, Kolonowskiego, Kluczborka, Krapkowic, Nysy, Prudnika, Strzelec Opolskich, Zdzieszowic i Opola.
Rozstrzygnięcie konkursu ofert w ramach Modułu 1 i 3 nastąpi 15 maja 2014 r.
Program "Maluch" dofinansowuje wydatki związane z powstawaniem i działaniem żłobków i klubików dziecięcych. Finansowany jest z budżetu państwa. O wsparcie w ramach programu mogą starać się gminy, a od zeszłego roku również m.in. przedsiębiorcy oraz organizacje pozarządowe. W programie mogą wziąć udział również wtedy, gdy żłobek lub klubik dziecięcy dostały już wsparcie ze środków unijnych. Zeszłoroczna nowelizacja ustawy żłobkowej zmieniła także wysokość dofinansowania – obecnie może ono wynieść do 80 proc. kosztów; wcześniej wkład własny beneficjenta musiał stanowić co najmniej 50 proc.
Rzecznik prasowy wojewody opolskiego
Jacek Szopiński