Browary Moretzky, Thau, Lex i Karrasch
Jest to jedna z tych tajemnic opolskiego piwowarstwa, które jeszcze czekają na rozwiązanie. Wiadomo jest, że mieszczanin i mistrz szklarski Moretzky założył browar w kamienicy przy dzisiejszej ulicy Krakowskiej, nazywanej wtedy „Beuthenische Gasse“ lub „Groschowitzer Gasse“. Miał się on mieścić nieopodal Rynku, w sąsiedztwie ówczesnej apteki miejskiej i kwiaciarni Kurpiersa. W. Thau mógł być kolejnym właścicielem tego obiektu, ponieważ występuje w latach siedemdziesiątych XIX wieku jako właściciel browaru przy ulicy Krakowskiej 43.
Zastanawiający jest wysoki numer dla kamienicy, która miała się rzekomo znajdować na przeciwko dzisiejszego lokalu „Pod Arkadami”. Nie wiem jaka była wtedy numeracja budynków w Opolu, wiem natomiast, że we Wrocławiu nie było podziału na numery parzyste i nieparzyste. Numery leciały po kolei od początku do końca ulicy i wracały na początek Jeżeli w Opolu byłoby podobnie, najwyższy numer powinien się znajdować naprzeciwko najniższego i wtedy numer 43 mógłby się znajdować przy rynku. Według informacji znalezionych w gazecie Oppelner Kreisblatt, W. Thau nie prowadził sam browaru, lecz oddawał go w dzierżawę. Do 1875 roku dzierżawcą był A. Lex, który w tym właśnie roku zrezygnował z dzierżawy, ponieważ zbudował własny browar na Pasiece.
Kolejnym i pewnie ostatnim dzierżawcą browaru przy Krakowskiej 43 był Johann Karrasch. Karrasch do 1909 roku, w którym prawdopodobnie zrezygnował z prowadzenia browaru, pełnił funkcję przewodniczącego opolskiego cechu piwowarów i słodowników. Z ogłoszenia, które zamieścił 2. marca 1882 roku w Oppelner Kreisblatt wiemy, jakie piwa produkował w swoim browarze.
Bayrischbier, czyli piwo bawarskie było ciemnym, krzepkim piwem dolnej fermentacji.
Schmalbier otrzymywano bezpośrednio po uwarzeniu piwa bawarskiego poprzez ponowne przepłukanie wysłodzin gorącą wodą. Piwo to miało rzadko więcej niż 2 – 3 % ekstraktu.
Doppelbier, czyli piwo podwójne, było piwem górnej fermentacji. Do jego produkcji używano dwa razy tyle słodu co do piwa zwyczajnego, nazywanego Einfachbier, stąd nazwa „piwo podwójne”. Einfachbier był lekim piwem stołowym.
Oprócz piwa browar oferował stale świeże drożdże piwowarskie.
W marcu 1882 roku Johann Karrasch zamierzał zatrudnić ucznia. Miał to być krzepki chłopiec, syn poważanych rodziców, z koniecznymi wiadomościami szkolnymi, mówiący po niemiecku i polsku.
Nie wiadomo jak długo Karrasch dzierżawił zakład przy ulicy Krakowskiej. Jego nowy browar znajduje się na planie wyspy Pasieki z 1908 roku na skrzyżowaniu dzisiejszych ulic Strzelców Bytomskich i Powstańców Śląskich.
Na powyższym planie jest to budynek oznaczony jako „Karrasch’s Brauerei”, całkiem niedaleko od browaru zamkowego Friedländerów. Prawdopodobnie jest to jedyny budynek po byłych opolskich browarach, który zachował się w całości.
Czy jest możliwe że ów browar Karrascha to były browar „Volksgarten”, który zbudował w 1875 roku na Pasiece A. Lex? C.d.n.
Andrzej Urbanek
Panu Badurze serdecznie dziękuję za informację o słodkim piwie, w którym Opolanie gotowali ryby na święta Bożego Narodzenia. Wiedziałem że takie piwo było, lecz do tej pory nie znałem jego przeznaczenia. Jestem pewien że tajemnicę numeracji domów przy ulicy Krakowskiej też kiedyś rozwiążemy.
Poniżej podesłany przez Pana Badurę wycinek z opolskiej gazety.