Pierwszy Oktoberfest w Czarnowąsach przeszedł do historii i przypomniał jednocześnie o tradycjach tego miejsca. 

Lokalna historia górą. Czarnowąsy nie zapomniały o tradycji, która w działaniu spoiła ludzi. Gminny Ośrodek Kultury w Dobrzeniu Wielkim, Cukiernia Kłysek, portal Opowiecie. info oraz mieszkańcy Czarnowąs zorganizowali w swojej miejscowości pierwszy w powojennej historii Oktoberfest. W rytmach bawarskiego święta przy piwie i golonce bawili się mieszkańcy i zaproszeni goście, między innymi przedstawiciele Konsulatu Niemiec. Zabawa była przednia i trwała do późnych godzin nocnych. Zapraszamy do objrzenia galerii i filmu.

Przeczytaj, ciekawe: 

Kolebką święta zwanego Oktoberfestem jest niemiecka Bawaria. Głównym celem było zużycie piwa z mijającego sezonu browarskiego. Ponieważ Bawarskie Prawo Czystości z 1516 roku zezwalało na warzenie piwa tylko od 29 września do 23 kwietnia, festyny tego typu przypadały właśnie na okres przełomu września i października.

Co ma piwo do igrzysk olimpijskich?

Monachijski Oktoberfest cieszy się już ponad 200-letnią tradycją. Z okazji ślubu bawarskiego księcia Ludwika, późniejszego króla Bawarii i jego wybranki, księżniczki Therese von Sachsen-Hildburghausen (12 października 1810 r.) zorganizowane zostały na łąkach przed murami miasta (dzisiejsza Theresienwiese, „Błonia Teresy”) wyścigi konne. Ponieważ książę Ludwik pasjonował się starożytnością zawody odbyły się w stylu starożytnych igrzysk olimpijskich. W początkowych latach monachijski Oktoberfest miał przede wszystkim sportowy charakter. Ponieważ impreza cieszyła się dużą popularnością wśród mieszkańców miasta, dwór królewski zadecydował o powtórzeniu wyścigów rok później o tej samej porze i tak zrodziła się tradycja monachijskiego Oktoberfestu. Ze względu na uwikłanie Bawarii w wojnach napoleońskich w 1813 roku po raz pierwszy zrezygnowano z festynu. Przerwy w tradycji nastąpiły również w 1854 i 1873 ze względu na epidemię cholery, w 1866 roku z powodu wojny siedmiotygodniowej i w 1870 wojny francusko-pruskiej. Pod koniec XIX wieku monachijski Oktoberfest nabierał coraz bardziej charakteru jaki ma dzisiaj. W 1880 roku władze miasta zezwoliły na sprzedaż piwa.

źródło: Wikipedia

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze