17. Festiwal Filmowy Opolskie Lamy dobiegł końca. W piątek (11 października) poznaliśmy laureatów konkursu „Lam”, w którym udział wzięło 47 etiud i filmów amatorskich wyłonionych z 300 zgłoszeń. Oceniali je filmowcy i ludzie kultury. Organizatorzy, Stowarzyszenie Opolskie Lamy, z okazji swojego jubileuszu otrzymali z urzędu miasta odznakę za zasługi dla Opola.
– Będziemy państwa wspierać, liczymy na dalszą wspaniałą aktywność – deklarował Łukasz Sowada, przewodniczący rady miasta, wręczając medal przedstawicielom stowarzyszenia.
– Mamy nadzieję, że nie przestaniecie. Wasza działalność jest trudna i wie to każdy, kto prowadził jakieś stowarzyszenie, angażował się w działalność społeczną. Tę nagrodę chcemy wręczyć w imieniu mieszkańców – dodał Arkadiusz Wiśniewski, prezydent miasta.
Na swój 10. jubileusz Stowarzyszenie Opolskie Lamy otrzymało od prezydenta wyjątkowy prezent – grafikę Andrzeja Czyczyły.
– Pierwsze biuro stowarzyszenia było na… rowerze. Tak przewoziliśmy wszystkie rzeczy – wspominał ze śmiechem Rafał Mościcki, prezes „Lam”.
Twórcom „Opolskich Lam” dziękował także Piotr Kardas, pomysłodawca i dyrektor Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA, którego finał miał miejsce w tym roku w Opolu.
Następnie odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród uczestnikom 17. Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy.
Laureatów Konkursu Głównego wyłoniło jury w składzie: reżyser i operator Wojciech Staroń, autorka filmów animowanych Marta Pajek i komik Maciej Buchwald. Za etiudy filmowe studentów i absolwentów przyznało następujące nagrody:
Konkurs Główny – FABUŁA:
Zamiast nagrody Grand Prix, jury przyznało dwie równorzędne pierwsze nagrody:
> I nagroda: Nie zmieniaj tematu, reż. Hubert Patynowski
> I nagroda: Moje serce, reż. Damian Kocur
Konkurs Główny – DOKUMENT:
> Grand Prix: Strawberry boys reż. Michał Toczek
> wyróżnienie: Love 404 reż. Agata Baumgart
Konkurs Główny – ANIMACJA:
> Grand Prix: Acid rain, reż. Tomasz Popakul
> wyróżnienie: Rok, reż. Małgorzata Bosek – Serafińska
– Bohaterem mojego filmu jest Hubert, który chce zrobić karierę w branży disco polo. Chciałem znaleźć osobę w moim wieku, która ma marzenie żeby śpiewać i zostać kimś – mówił Michał Toczek, reżyser, student łódzkiej filmówki po odebraniu nagrody Grand Prix za najlepszy dokument.
– W moim filmie wiele jest scen, gdy Hubert z matką i ojcem zbiera truskawki. Dla niego kariera muzyczna to odskocznia, taki kontrast pomiędzy tymi truskawkami a Zenkiem Martyniukiem, który pojawia się w filmie na początku. To była moc napędowa i jego, i moja do zrobienia tego filmu.
Konkurs Filmów Amatorskich
Filmy amatorskie oceniało jury w składzie: dyrektor Opole Songwriters Festival Roman Szczepanek, aktorka “Kochanowskiego” Magdalena Maścianica oraz absolwentka kulturoznawstawa Karolina Bujak.
– Mieliśmy do obejrzenia 11 filmów, które były bardzo zróżnicowane. Pojawiły się i animacje, i fabuły, a nawet dokument – wylicza Karolina Bujak.
– Naszym zdaniem poziom nieco spadł. Amatorzy albo się wycofali, albo do Opola filmów nie przesłali. To nas trochę zdziwiło, bo każdy ma dziś komórkę w kieszeni i można robić filmy ładne i zgrabne. Wygrane wyróżniały się sensem, były o czymś. Na technikę przymknęliśmy oczy.
> Grand Prix: TEST, reż. Tomasz Wiśniewski
> wyróżnienie: Twoje własne światło, reż. Adrianna Hertman
Dodajmy, że w tym konkursie znalazł się film opolanina – Oscara Sawickiego, wolontariusza “Lam”.
Nagroda Publiczności:
> Marcel, reż. Marcin Mikulski
Nagroda Specjalna Stowarzyszenie Opolskie Lamy:
> Mój dziwny starszy brat, reż. Julia Orlik
Pokaz filmów nagrodzonych w Konkursie Głównym oraz Konkursie Filmów Amatorskich odbędzie się w sobotę (12 października) o godz. 16.00 w Kinie Meduza. Wstęp wolny.
Festiwal w tym roku odbył się pod hasłem „Wolność kina”. Została ona ukazana w wielu sferach. Od 4 do 11 października opolanie mogli zobaczyć 90 projekcji, w wśród nich filmy z festiwalowych bloków, m.in. Panorama Kina Polskiego, Panorama Kina Światowego, Dokumentalna Odsłona Kina czy Seriale.
Na finał zaśpiewał Daniel Spaleniak.
Fot. Anna Konopka