Oddział Regionalny PTTK Śląska Opolskiego w Opolu świętował jubileusz XX-lecia. NIe znaczy to, że wcześniej Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego na Opolszczyźnie nie było, jednak dopiero w 1999 roku powołano oficjalnie opolski oddział.

Wielu Opolan pamięta biura PTTK na ulicy Krakowskiej, przed tą datą. Jednak ówczesne PTTK nie było tak nastawione na promocję naszego regionu jak powołany dwadzieścia lat temu oddział. Wiadomo, że z „pozycji Warszawy” inaczej patrzy się na regiony, mniejszą do nich przywiązuje wagę. Zarówno do obiektów jak i do ludzi.

– Mamy szczęście do cudownych ludzi – mówił marszałek Andrzej Buła podczas jubileuszowego spotkania. – Świętujemy 20-lecie oddziału, lecz historia opolskiej turystyki jest dużo, dużo dłuższa, a lista osób w nią zaangażowanych imponująca. Cieszę się, że prezes Lucjusz Bilik zadbał o opolski „domek lodowy” dla swojej „turystycznej rodziny”. Każda rodzina musi mieć dom i wsparcie. A my, jako samorząd, gwarantujemy dalszą pomoc dla takiej cudownej rodziny – mówił marszałek.  Zachęcał także do promowania bioróżnorodności, dzięki której pojawiło się wiele ciekawych atrakcji turystycznych, nowych ścieżek rowerowych czy turystyki kulinarnej, bo opolskie przysmaki promują region i są jego niewątpliwą atrakcją.

Opolski Oddział PTTK w ciągu ostatnich trzech lat otrzymał od samorządu województwa ponad 150 tys. złotych. Doceniono 17 cennych inicjatyw z dziedziny turystyki i krajoznawstwa.

Spotkanie było okazją do doceniania i nagrodzenia tych najbardziej zasłużonych. Nagrody w imieniu samorządu województwa wręczyli marszałek Andrzej Buła oraz wicemarszałek Zbigniew Kublańca. Towarzyszył im Jerzy Kapłon, prezes Zarządu Gównego PTTK. – Nagradzamy ludzi, którzy od początku powstania oddziału promują i tworzą turystykę regionalną, walory turystyczne regionu i angażują rzeszę niesamowitych osób – mówił wicemarszałek Zbigniew Kubalańca. Uhonorowani zostali: Oddział PTTK Śląska Opolskiego i jego wieloletni działacze –  Andrzej Kubiczek, Krystyna Słodczyk, Andrzej Gmiterek, Robert Posid i Jacek Ramus.

Fot. melonik

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.