Epidemia koronawirusa paraliżuje gospodarkę. Wiele przedsiębiorstw ze względów bezpieczeństwa wstrzymało lub  ograniczyło swą działalność. Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki od kilku lat prowadzi ścisłą współpracę z najważniejszymi instytucjami otoczenia biznesu w woj. opolskim: Lożą Opolską BCC, Opolską Izbą Gospodarczą, Izbą Gospodarczą Śląska oraz Izbą Rzemieślniczą. Informujemy o dwóch inicjatywach podjętych w ostatnich dniach przez jednego z tych Partnerów.Stanowisko instytucji otoczenia biznesu ws. Tarczy Antykryzysowej oraz petycja do Premiera RP

I. Loża Opolska BCC przygotowała propozycję wspólnego stanowiska dla szefów organizacji przedsiębiorców i pracodawców na Opolszczyźnie nt. ogłoszonej przez rząd Tarczy Antykryzysowej. Wszystkie zaproszone organizacje zaakceptowały treść tego komunikatu i podpisały się pod nim. W gronie tym znalazły się:
– Loża Opolska BCC
– Opolska Izba Gospodarcza
– Izba Gospodarcza „Śląsk”
– Izba Rzemieślnicza
– Ruch Rozwoju Regionu
Oto pełny tekst tego stanowiska:
Wyczekiwany przez przedsiębiorców pakiet osłonowy ogłoszony przez Rząd RP jako Tarcza Antykryzysowa jest niewystarczający i nie uratuje gospodarki.
Przedstawiciele największych organizacji pracodawców i przedsiębiorców w województwie opolskim zwracają uwagę, że w propozycjach rządu zabrakło konkretów i nie zostały uwzględnione postulaty wcześniej przez nich zgłaszane. Brakuje wielu ważnych rozwiązań, które realnie pomogłoby przetrwać skutki epidemii koronawirusa i utrzymać stabilizację finansową firm – między innymi zwolnienia z obowiązku składek do ZUS, a nie tylko ich odroczenia, odblokowania środków na tzw. split payment, zawieszenia na czas kryzysu wdrożenia Pracowniczych Planów Kapitałowych, zwolnienia na najbliższy kwartał z danin na CIT, PIT, PFRON, FP czy przyspieszenia zwrotów podatku VAT. Nie ma też żadnych informacji o ochronie przedsiębiorstw przed odpowiedzialnością za niezrealizowanie umów i rozwiązań wspierających utrzymanie płynności finansowej firm w obecnej sytuacji.
W programie rządowym brakuje priorytetów gospodarczych, listy firm kluczowych dla gospodarki w obliczu kryzysu i wsparcia rządu dla tych firm – nie tylko finansowego. W wielu branżach kluczowym jest utrzymanie pełnego łańcucha dostaw, podczas gdy szereg surowców jest importowanych, a polskie granice są zablokowane.
Przedsiębiorcy oczekują dziś jasnych informacji i konkretnych, szybkich rozstrzygnięć. Wsparcia potrzebują zwłaszcza mikro-przedsiębiorcy i rzemieślnicy, w których kryzys uderza już dziś.
Wszyscy liczą na to, że w najbliższych dniach Rząd RP przedstawi znacznie mocniejszą propozycję osłon dla gospodarki. Jeżeli realnej pomocy zabraknie – polskiej gospodarce grozi załamanie.
II. Business Centre Club na szczeblu centralnym wypracowało treść petycji prezesa BCC do premiera Mateusza Morawieckiego dotyczącą ratowania polskich przedsiębiorstw i miejsc pracy.
Prezes BCC Marek Goliszewski prosi w niej i wzywa premiera do niezwłocznego podjęcia niezbędnych decyzji. „Państwo będzie żyło, jeśli będzie żyła gospodarka, jeśli firmy nie stracą płynności a pracownicy będą mieli wypłacone pensje” – przypomina Marek Goliszewski.
W imieniu koordynującej tę inicjatywę w regionie Loży Opolskiej BCC uprzejmie kierujemy apel do wszystkich, którzy zgadzają się z zapisanymi w petycji postulatami, aby podpisywali ten dokument i zachęcali do tego innych.
Oto link do petycji  https://tiny.pl/tz53w
Wszelkich dodatkowych, szczegółowych informacji na temat obydwu powyższych inicjatyw, udzielić mogą:
– Andrzej Lepich, kanclerz Loży Opolskiej BCC, tel.: 600 944 334, mail: a.lepich@alupro.com.pl
– Marek Wołyński, dyrektor Loży Opolskiej BCC, tel.:  601 54 30 81, mail: marek.wolynski@bcc.pl
Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.