Drugi etap „powrotu do normalności” ogłosili dziś na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki i minister Łukasz Szumowski.

Od 4 maja obiekty handlowe o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m2 – czyli centra handlowe, sklepy wielkopowierzchniowe – zostaną otwarte, ale z limitem osób i bez spożywania posiłków
Na 1 osobę musi przypadać 15m2 powierzchni handlowej. Co ważne – do powierzchni sprzedażowej nie wlicza się powierzchnia korytarzy. W centrach handlowych nie mogą funkcjonować kluby fitness i przestrzeń rekreacyjna (np. place zabaw). Nie mogą funkcjonować także miejsca, w których spożywa się posiłki na miejscu .

Usługi hotelarskie i noclegowe będą mogły być świadczone pod warunkiem, że zachowane będą szczególne zasady bezpieczeństwa. W hotelach i obiektach noclegowych ograniczona zostaje nadal działalność restauracji hotelowych i przestrzeni rekreacyjnych. Siłownie, sale pobytu i baseny pozostają zamknięte. Natomaist restauracje hotelowe mogą wydawać posiłki gościom hotelowym do pokoju. Nie mogą jedynie serwować ich na miejscu.

Sklepy budowlane czynne będą także w weekendy

Biblioteki i muzea będą otwierane stopniowo i w różnym czasie. O konkretnym terminie decydować będzie organ prowadzący daną placówkę po konsultacji z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną.

Rehabilitacja lecznicza. Osoby chore i cierpiące na dolegliwości bólowe będą mogły od 4 maja korzystać z rehabilitacji leczniczej. Salony masażu nadal pozostają zamknięte.

Dzieci pracujących rodziców będą mogły wrócić do żłobków lub przedszkoli. Od środy 6 maja organy prowadzące te placówki mogą je otworzyć, mając na uwadze wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego, a także Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Ze względu na sytuację epidemiologiczną organ prowadzący może ograniczyć liczebność grupy przedszkolnej lub ograniczyć liczbę dzieci objętych opieką w żłobkach. Jednostka samorządu terytorialnego na podstawie dotychczasowych przepisów ogólnych może zamknąć wszystkie żłobki i przedszkola na swoim terenie.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy jest wypłacany rodzicom, gdy: przedszkole i żłobek są zamknięte na mocy decyzji jednostki samorządu terytorialnego, gdy żłobek lub przedszkole nie może zapewnić opieki ze względu na ograniczenia spowodowane COVID-19.

– To wypłaszczenia krzywej, które udaje nam się osiągnąć zgodnie z założeniami, to i tak wyboista droga – mówił premier o pandemii. – To luzowanie może skłonić nas do tego, że pofolgujemy sobie i będziemy za bardzo łamali zasady dystansowania społecznego. Nie róbmy tego. Od tego zależą kolejne etapy, jak szybko będziemy uwalniali usługi, sport i wiele innych dziedzin. Teraz znacznie więcej zależy od naszego trzeźwego osądu. Nikt z nas nie decydował o nadejściu pandemii, ale od nas zależy, jak szybko będziemy w stanie sobie z nią poradzić – mówił premier Morawiecki.

📽 NA ŻYWO: Konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego.

Opublikowany przez Kancelaria Premiera Środa, 29 kwietnia 2020

– Działamy szybciej, by życie gospodarcze nabrało tempa. Pewną kontrolę nad koronawirusem przejęliśmy, ale nie w pełni. Musimy działać ostrożnie i elastycznie. Przyspieszamy luzowanie obostrzeń, ale być może trzeba będzie zrobić krok wstecz. Nie wiemy, co będzie za dwa-trzy miesiące – stwierdził szef rządu.

POZOSTAJĄ:

2-metrowa odległość od innych w przestrzeni publicznej.
Obowiązkowe zasłanianie nosa i usta w miejscach publicznych.
Pracua i nauka zdalnie, jeśli tylko jest to możliwe.
Ściśłe przestrzeganie zasad sanitarnych w miejscach gromadzenia ludzi (dezynfekcja i utrzymanie odpowiedniego dystansu).

NIE WOLNO

Urządzać zgromadzeń w przestrzeni publicznej.
Jechać w Tatry. Tatrzański Park Narodowy pozostaje jedynym zamkniętym parkiem narodowym, z wyjątkiem czterech dolinek reglowych
Korzystać z placów zabaw, miejsc biwakowych i innej infrastruktury typu altany i wiaty.
samodzielnie wychodzić z domu osobom poniżej 13 roku życia.
Nie można usiąść w barze ani restauracji, takie obiekty są wciąż zamknięte. Można natomiast zamówić jedzenie na wynos.
Zamknięte pozostają także ogrody zoologiczne i wszystkie instytucje, sportowe i rozrywkowe.

Z zapowiedzi przedstawicieli rządu wynika, że kolejny, trzeci etap znoszenia obostrzeń ma dotyczyć m.in. branży gastronomicznej oraz salonów fryzjerskich i kosmetycznych. W czwartym etapie otwarte mają zostać m.in. kluby fitness i siłownie

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.