Wybory prezydenckie mają się odbyć 10 maja. Taki jest oficjalny termin. Tymczasem Senat odrzucił wczoraj wieczorem ustawę o korespondencyjnym głosowaniu. Nie udały sie senatorom PiS sztuczki mające doprowadzić do niedotrzymania przez izbę wyższą terminu i przekazania ustawy do prezydenta (na przykład próba utajnienia obrad). Teraz projekt trafi do Sejmu.
Senatorowie zajmowali się umożliwiającą przeprowadzenie wyborów prezydenckich w trybie korespondencyjnym we wtorek 5 maja tego roku. Około godziny 21:30 odbyło się głosowanie, w którym udział wzięło 86 senatorów. 50 była za, 35 – przeciw, 1 wstrzymał się od głosu.
Senator Marek Borowski demonstruje ile czasu trwałoby liczenie głosów:
Eksperyment senatora Borowskiego – ZOBACZ❗️
To warto zobaczyć❗️ PiS tak skonstruował przepisy głosowania korespondencyjnego, że nie skończy się liczenia głosów… przed drugą turą wyborów❗️ Samo liczenie w Krakowie zajęłoby komisji… 11 dni i to pracując bez przerw 24h/7.👉 Senator Marek Borowski pokazuje w praktyce absurdy wyborów kopertowych. Ta ustawa nie pozwoli zorganizować wyborów ani 10 maja, ani 17, ani 23, ani żadnego innego dnia. Dlatego będziemy głosować w Senacie za jej odrzuceniem.
Opublikowany przez Platforma Obywatelska Wtorek, 5 maja 2020
Przypomnijmy: nowe przepisy zakładają, że marszałek Sejmu może przesunąć termin wyborów, jednak w granicach wyznaczonych przez konstytucję (czyli do 23 maja). Za przeprowadzenie wyborów odpowiedzialny ma być minister aktywów państwowych (chodzi m.in. o opracowanie wzoru karty wyborczej bądź zlecenie doręczenia pakietów do głosowania przez Pocztę Polską).
Ustawa trafi teraz do Sejmu. Aby odrzucić stanowisko Senatu wymagana jest bezwzględna większość głosów – liczba głosów „za” musi być większa niż suma głosów „przeciw” i wstrzymujących się. Trwają spekulacje dotyczące tego, jak zagłosuje koalicja PiS – Porozumienie Jarosława Gowina, którego lider stanowczo twierdzi, że wybory prezydenckie w proponowanej formule nie mogą odbyć się w maju.
10. posiedzenie Senatu
Opublikowany przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej Wtorek, 5 maja 2020