Wśród 345 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych 12 jest z województwa opolskiego. Zmarł 78-letni mieszkaniec powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego. Zgon nastąpił w miejscowym szpitalu jednoimiennym.
12 nowych potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem wśród mieszkańców Opolszczyzny.
Pow. oleski
Pięć osób w wieku: jedna w senioralnym, jedna w sile wieku oraz troje w średnim wieku. Mowa o dwóch mężczyznach i trzech kobietach. Najstarszy z zakażonych jest w dobrym stanie, jednakże hospitalizowany jest na Śląsku. Zakaził się lokalnie.
Dwoje mieszkańców powiatu oleskiego (w średnim wieku), przebywa obecnie w kwarantannie domowej, oni również zakazili się lokalnie. Co do pozostałej dwójki osób (w średnim i w sile wieku), nie posiadamy informacji o ich stanie zdrowia oraz miejscu pobytu.
Koronawirus potwierdzono także u kobiety w wieku senioralnym. Na tę chwilę brak informacji o jej stanie zdrowia i miejscu leczenia.
Pow. opolski
SARS-CoV-2 potwierdzono u mieszkanki powiatu opolskiego. Stan seniorki jest stabilny, hospitalizowana jest na Oddziale Chorób Zakaźnych w Opolu.
Oprócz tego troje osób w sile wieku. Brak informacji o ich stanie zdrowia oraz miejscu pobytu.
Pow. strzelecki
Dwoje mieszkańców w średnim wieku. Przebywają w kwarantannie domowej, zakazili się lokalnie.
Od początku trwania epidemii, w woj. opolskim odnotowano w sumie 491 przypadków.
Pozostałe potwierdzone przypadki dotyczą:
171 osób z woj. śląskiego,
99 osób z woj. dolnośląskiego,
26 osób z woj. mazowieckiego,
12 osób z woj. łódzkiego,
4 osób z woj. świętokrzyskiego,
4 osób z woj. zachodniopomorskiego,
3 osób z woj. pomorskiego,
2 osób z woj. warmińsko-mazurskiego,
2 osób z woj. lubelskiego,
2 osoby z woj. kujawsko-pomorskiego,
2 osób z woj. małopolskiego,
1 osoby z woj. podkarpackiego,
1 osoby z woj. podlaskiego.
1 osoby z woj. wielkopolskiego,
Informujemy o śmierci 15 osób zakażonych koronawirusem: 92-letniej kobiety w Poznaniu, 71-letniego mężczyzny w Krakowie, 65-letniego mężczyzny w Łańcucie, 58-letniej kobiety w Starachowicach, 77-letniej kobiety w Tychach, dwóch kobiet: 93 i 76-letniej w Wolicy, dwóch kobiet 92 i 87-letniej w Gdańsku, 93-letniego mężczyzny i 73 oraz 89-letniej kobiety w Raciborzu, 78-letniego mężczyzny w Kędzierzynie-Koźlu, 56-letniego mężczyzny i 86-letniej kobiety w Poznaniu. Wszystkie osoby miały choroby współistniejące.
➡️ Liczba zakażonych koronawirusem: 1️⃣5️⃣ 9️⃣9️⃣6️⃣/800 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).
Gdy liczba wyzdrowień zacznie wyprzedzać liczbę nowych zakażeń, będzie można podjąć się prognozy wygaśnięcia epidemii. W Polsce utrzymuje się stały poziom zachorowań – jest to 300-400 przypadków każdego dnia. Liczba zmarłych znacząco maleje od dwóch dni – przedtem było to ok. 20 osób dziennie. Obecnie w stanie ciężkim i pod respiratorami jest 160 osób.
Od 30 marca, w każdy poniedziałek widać zmniejszanie się liczby przeprowadzanych testów, które przenosi się na liczbę obserwowanych nowych zakażeń. Widać wyraźnie, że poniedziałkowe wyniki są zaniżone, a w kolejnych dniach następuje powrót do globalnego trendu, czyli 300-400 przypadków dziennie.
Polska znajduje się w grupie 4 państw europejskich, w których epidemia nie ustaje. Prognozy mówią o utrzymaniu się tego trendu w Polsce co najmniej do połowy czerwca.
U większości chorych pierwsze objawy pojawiają się dopiero po kilku dniach od zarażenia. Nazywa się to czasem inkubacji wirusa. Zatem nawet gdyby wszyscy jednego dnia przestali wychodzić z domów to i tak przez kilka następnych dni obserwowalibyśmy przyspieszający wzrost zachorowań. Ujawniałyby się w dalszym ciągu objawy u osób zarażonych wcześniej. Dopiero po pewnym czasie pojawiłoby się charakterystyczne dla krzywej logistycznej spowolnienie wzrostu i „wypłaszczenie”.
Fot. Mario