Poziom podstawowy o godz. 9.00 i rozszerzony o godz. 14.00 napisali w czwartek (18 czerwca) maturzyści, którzy zdecydowali się zdawać język niemiecki.
Podstawa była jednym z trzech przedmiotów, które należy zdać na co najmniej 30%, aby uzyskać świadectwo dojrzałości. Oczywiście abiturienci mogli wybrać inny język, a najwięcej z nich zdecydowało się na angielski. Poziom podstawowy trwał 120, a nieobowiązkowa część rozszerzona 150 minut.
– Podstawy z niemieckiego nie pisałam, byłam tylko na rozszerzeniu. Uważam, że arkusz był w miarę prosty i jak ktoś ma styczność z tym językiem, to nie powinien mieć żadnych problemów – mówiła Monika Komainda, maturzystka z LO w Dobrzeniu Wielkim. – Temat rozprawki dotyczył plusów i minusów wstawiania prywatnych zdjęć na różne portale, dlatego można było wiele napisać.
– Jestem pozytywnie zaskoczona. Wiadomo, że wszystko pokażą wyniki, ale uważam, że tegoroczny niemiecki nie był trudny – oceniła Klaudia Gacka, absolwentka LO nr I w Opolu. – Zadania wykonywało się bardzo przyjemnie, a niektóre odpowiedzi można zapisać według własnej intuicji. Poza tym, temat rozprawki na egzaminie z poziomu rozszerzonego dawał dużą możliwość wyrażenia swojego zdania.
Reżimy sanitarne i zmieniony termin
Pierwotnie matury miały odbywać się w maju, ale z powodu pandemii koronawirusa przesunięto je na czerwiec. Zmodyfikowano również ich formę. Przede wszystkim zrezygnowano z egzaminów ustnych, ponieważ te i tak nie są brane pod uwagę podczas rekrutacji na polskie uczelnie. Przystąpi do nich jednak nieco ponad 300 osób z całego kraju, które wybierają się do zagranicznych szkół wyższych.
W tym roku warunkiem uzyskania świadectwa dojrzałości będzie zatem napisanie na minimum 30% egzaminów z języka polskiego, matematyki, wybranego nowożytnego języka obcego i przystąpienie do co najmniej jednej matury na poziomie rozszerzonym.
Tegoroczne egzaminy odbywają się też przy zachowaniu ścisłych reguł sanitarnych. Przed i po każdym egzaminie sale muszą być dokładnie odkażane. Każdy musi przyjść na egzamin w maseczce, którą może zdjąć dopiero po zajęciu swojego miejsca. Przed wejściem do szkoły lub sali egzaminacyjnej obowiązkowe są dezynfekcja rąk i poddanie się bezdotykowemu pomiarowi temperatury. Później maturzyści nie losują numerów ławek, bo robi to za nich członek komisji. Na miejscu należy też zachować bezpieczną odległość od innych osób.
Wyniki 11 sierpnia, poprawki we wrześniu
Matury potrwają do 29 czerwca. Jeżeli ktoś z uzasadnionej przyczyny nie przystąpi do któregoś z egzaminów w pierwszym terminie, będzie mógł napisać go od 8 do 14 lipca. Swoje wyniki abiturienci poznają najpóźniej 11 sierpnia, a 8 września ci, którzy nie zdadzą wyłącznie jednego egzaminu, będą mogli napisać poprawkę. O jej rezultacie zostaną poinformowani 30 września.