Egzamin ósmoklasisty 2020. Uczniowie zakończyli testy językami obcymi

F1 Digitals / © Pixabay

Niespełna 350 tys. uczniów ósmych klas napisało rano egzaminy z języków obcych nowożytnych. Prawie 333 tys. z nich przystąpiły do języka angielskiego. 

Ostatni arkusz trzydniowego egzaminu uczniowie musieli wypełnić w ciągu 90 minut. Nieco dłuższy czas, bo 135 minut, miały osoby, którym przysługuje indywidualne dostosowanie warunków przeprowadzania testu, między innymi dyslektycy.

– Napisałem dziś język niemiecki i był bardzo prosty. Nawet łatwiejszy od próbnego – ocenił Mateusz Macioszek, uczeń Publicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Sportowymi w Dobrzeniu Wielkim. – Myślę, że uzyskam co najmniej 90 procent! Egzamin mogę podsumować słowami: „Nie taki wilk straszny, jak go malują”.
– Egzamin stał na dość wysokim poziomie, ale większość zadań stanowiły zadania typu ABCD, a to dużo ułatwiło – przyznał Klaudiusz Skrzyczewski z tej samej szkoły, który pisał język angielski. – Myślę, że test był porównywalny, albo nawet łatwiejszy niż próbny. Wszystkie zadania dało się przewidzieć i myślę, że nie było wielkich zaskoczeń.

To już koniec

Jedynym warunkiem zdania egzaminu ósmoklasisty jest przystąpienie do niego. W tym roku zrobiło to około 347 700 osób z ponad 12 400 szkół. Rozwiązali oni zadania w ponad 1 043 000 arkuszach egzaminacyjnych, na których widniały daty… kwietniowe.

Ósmoklasiści powinni byli wypełniać je 21, 22 i 23 kwietnia. Pandemia koronawirusa pokrzyżowała jednak plany Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, która musiała przenieść egzaminy na 16, 17 i 18 czerwca. Nieaktualne daty widniejące na arkuszach nie były jednak tak poważnym problemem, aby drukować ponad milion kolejnych.

Skoro zmieniła się data egzaminu, to przesunięto także jego drugi termin. Osoby, które nie napisały go w ciągu trzech ostatnich dni, będą mogły zrobić to 7, 8 i 9 lipca. Wyniki wszyscy otrzymają do 31 lipca.

Z powodu pandemii koronawirusa obowiązywały też odpowiednie reżimy sanitarne. Przez trzy dni przed i po każdym egzaminie sale musiały być dokładnie odkażane. Na egzaminy każdy musiał przychodzić w maseczce, którą mógł zdjąć dopiero w momencie zajęcia swojego miejsca. Przed wejściem do szkoły lub sali egzaminacyjnej obowiązkowe były dezynfekcja rąk i poddanie się bezdotykowemu pomiarowi temperatury. Pracownicy szkoły i uczniowie musieli też przynosić ze sobą deklaracje zdrowotne. Oczywiście obowiązywała też bezpieczna odległość, a numery ławek zamiast młodzieży losował członek komisji.

Egzamin ósmoklasisty to nowość

Pierwszy egzamin ósmoklasisty po reformie edukacji przeprowadzono w zeszłym roku. Obecna formuła będzie obowiązywać do 2021 roku. Zgodnie z nią uczniowie ósmych klas przez trzy kolejne dni przystępują odpowiednio do języka polskiego, matematyki i na końcu do języka obcego nowożytnego. Napisanie wszystkich tych testów jest równoznaczne z ich zaliczeniem, ale wyniki uwzględniane są przy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Formuła zmieni się w 2022 roku, gdy młodzież, oprócz napisania trzech obowiązkowych przedmiotów, przystąpi też do jednego wybranego spośród: biologii, chemii, fizyki, geografii i historii.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

W dziennikarstwie od 9 lat, w fotografii o rok krócej. Miłośnik narciarstwa, karate i siatkówki, spośród których nie uprawia tylko trzeciej z dyscyplin. Przez całe życie poświęca się sportowi, choć w Opowiecie.info zajmuje się też innymi tematami. W wolnym czasie fotografuje krajobrazy, szczególnie podczas podróży, które tak bardzo kocha.