Wakacyjny szlak przez gminę Murów rozpoczynamy od pozostałości po dawnej hucie żelaza w Zagwiździu. Początki Zagwiździa sięgają XVII wieku. Swoje powstanie wieś zawdzięcza gospodarczej ekspansji króla pruskiego Fryderyka II. W 1754 roku na jego polecenie wybudowano tam Creutzburgerhütte, czyli Hutę Kluczborską.

Król pruski chcąc wykorzystać zasoby drewna, liczne cieki wodne i bogate złoża rudy, jakimi dysponowała i wciąż dysponuje Opolszczyzna, zakładał na tych terenach huty żelaza. W Hucie Kluczborskiej żelazo pozyskiwano dzięki wytapianiu w piecach rudy darniowej, czyli skały osadowej występującej na charakterystycznych dla tych okolic torfowiskach i terenach podmokłych.

Porośniętą gęstymi lasami okolicę kolonizowano, sprowadzając do huty pracowników i zakładając nowe osady. Pierwsi pracownicy stworzyli w latach 1753-1755 kolonię o nazwie Friedrichsthal. Od 1830 równolegle z nazwą Friedrichsthal wieś funkcjonowała pod nazwą Szegwisz, a od 1845 roku – Segwiźdź. Nazwa stopniowo ewoluowała w Zagwiździe.

CZYTAJ: Wakacyjny szlak przez gminę Murów. Ogród botaniczny

Początkowo huta prowadziła produkcję na potrzeby pruskiego przemysłu zbrojeniowego, jednak na początku XIX wieku, gdy sytuacja polityczna Prus się ustabilizowała, przestawiono się na produkcję wyrobów użytkowych. Zakład podupadł w drugiej połowie XIX wieku, wraz ze wzrostem znaczenia przemysłu w Zagłębiu Górnośląskim.

Do naszych czasów zachował się budynek młotowni, czyli kuźni z 1806 roku oraz klasycystyczny budynek nożyc z 1802 roku. W wyremontowanym budynku nożyc funkcjonuje dziś Regionalna Sala Muzealna, w której można obejrzeć wytwory Kluczborskiej Huty oraz dawne przedmioty codziennego użytku.

W ośrodku organizowane są też najważniejsze imprezy w gminie. Odbywają się tam Międzynarodowe Dni Ochrony Zabytków, czy Europejskie Dni Dziedzictwa. Stamtąd startuje Bieg Przełajowy o Puchar Borsuka. Pozostałości Huty Kluczborskiej funkcjonują jako obiekt turystyczny, przez cały rok odwiedzany przez setki gości.

Fot. Urząd Gminy w Murowie

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze