Od soboty (10 października) obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej będzie wprowadzony zarówno w strefie żółtej jak i czerwonej czyli w całym kraju. Zwolnione z obowiązku zakrywania ust i nosa są m.in. osoby posiadające zaświadczenie lekarskie lub dokument potwierdzający niepełnosprawność.
W każdym przypadku naruszenia przepisów policjant będzie decydował, czy ograniczy się do pouczenia, nałoży mandat, czy złoży wniosek o ukaranie lub wniosek do inspekcji sanitarnej o wdrożenie postępowania administracyjnego.
Minister Adam Niedzielski podczas konferencji w ministerstwie zdrowia zapowiedział wprowadzenie polityki zero tolerancji dla osób nieprzestrzegających zasad bezpieczeństwa.
Do tej pory przepisy pozwalające na niezasłanianie ust i nosa były często nadużywane. Tylko minionej doby funkcjonariusze odnotowali 2150 naruszeń obowiązków zakrywania ust i nosa w całym kraju. Wystawiono 100 mandatów i około 50 wniosków o ukaranie.
Strefa czerwona
Obowiązek noszenia maseczek dotyczy zarówno zamkniętych pomieszczeń, jak i otwartych przestrzeni nawet przy zachowaniu dystansu społecznego.
Gastronomia
Klienci barów i restauracji muszą mieć założoną maseczkę do czasu zajęcia miejsca. Obowiązek zasłaniana ust i nosa ma również obsługa. Dla każdego klienta powinny przypadać co najmniej cztery metry kwadratowe powierzchni. Czynne tylko do godz. 22.00
Transport zbiorowy
Ścisłe limity pasażerów: w autobusach, tramwajach i metrze można zająć wyłącznie 50 proc. miejsc siedzących albo 30 proc. wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej pojazdu.
Wesela i uroczystości rodzinne
W strefie czerwonej do 50 osób. Do tej liczby nie wlicza się obsługi. W czasie wesela nie ma obowiązku zakrywania ust oraz nosa.
Wydarzenia religijne
W świątyniach należy zakrywać usta i nos, a uczestnicy wydarzenia nie powinni przekraczać 50 proc. obłożenia budynku. Wydarzenia religijne odbywające się na zewnątrz: dystans społeczny wynoszący półtora metra oraz zasłanianie ust i nosa.
Wydarzenia sportowe i kulturalne
Tylko bez udziału publiczności. Obowiązuje również zakaz organizacji wydarzeń kulturalnych zarówno w pomieszczeniach zamkniętych, jak i na otwartej przestrzeni. Zakazana jest również organizacja kongresów i targów oraz działalność klubów nocnych i dyskotek.
Salony kosmetyczne, fryzjerskie i tatuaży mogą wciąż działać, ale w lokalu mogą przebywać tylko klienci oraz obsługa. W kinie należy pamiętać o zasłanianiu ust oraz nosa oraz limicie zajętych miejsc wynoszącym 25 proc.
Strefa żółta
Maseczki obowiązkowe:
w miejscach ogólnodostępnych – chyba że będzie zachowana odległość półtora m;
w zakładach pracy i budynkach użyteczności publicznej;
w obiektach handlowych i usługowych;
w trakcie sprawowania kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych, w świątyniach i na cmentarzach;
w środkach publicznego transportu zbiorowego.
Transport publiczny
W autobusach, tramwajach i metrze pasażerowie mogą zająć wszystkie miejsca siedzące albo 50 proc. miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej pojazdu.
Gastronomia
Tak jak w strefie czerwonej: klienci barów i restauracji muszą mieć założoną maseczkę do czasu zajęcia miejsca. Obowiązek zasłaniana ust i nosa ma również obsługa. DNa każdego klienta powinny przypadać co najmniej cztery metry kwadratowe powierzchni.
Wesela i inne uroczystości rodzinne
Limitu 100 osób. W czasie zabawy nie trzeba zakrywać ust oraz nosa.
Wydarzenia religijne
Bez limitu osób. Obowiązkowe maseczki. Obowiązek ten nie dotyczy osób sprawujących kult.
Wydarzenia sportowe i kulturalne.
Widownia może być zapełniona tylko w 25 proc., jeśli publiczność nosi maseczki ochronne. Jeśli wydarzenie kulturalne odbywa się na wolnej przestrzeni, może w nim wziąć udział tylko 100 osób.
Salony kosmetyczne, fryzjerskie i tatuaży mogą wciąż działać, ale w lokalu mogą przebywać tylko klienci oraz obsługa. W kinie należy pamiętać o zasłanianiu ust oraz nosa oraz limicie zajętych miejsc wynoszącym 25 proc. – tak jak w strefie czerwonej.