W Urzędzie Gminy w Popielowie podpisane zostały dwie umowy na projekty partnerskie dofinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020.
W spotkaniu uczestniczył Wicemarszałek Województwa Opolskiego – Zbigniew Kubalańca oraz Członek Zarządu Województwa Opolskiego – Szymon Ogłaza wraz z przedstawicielami Departamentu Koordynacji Programów Operacyjnych – Agnieszką Ślusarz Zastępcą Dyrektora i Agatą Szumańską – Kierownikiem Referatu Wdrażania EFRR. Wśród zaproszonych gości obecna była również Joanna Widacha-Cichoń – Przewodnicząca Rady Gminy Popielów.
Pierwszy z projektów pn. „Stobrawska wstęga – ostoja bioróżnorodności – edukacja, rozpoznanie i ochrona” będzie realizowany w partnerstwie z gminą Łubniany, Murów i Pokój. W ramach projektu powstaną oznakowania pieszych i rowerowych tras edukacyjnych oraz edukacyjne miejsca postoju i wypoczynku, które będą umiejscowione wśród atrakcyjnych przyrodniczo miejsc Stobrawskiego Parku Krajobrazowego.
Ponadto w zabytkowej wozowni zamkowej w Karłowicach powstanie Centrum warsztatowe, które będzie nawiązywało do bogatej historii pszczelarstwa w gminie. Całkowita wartość zadania to 3 279 060,90, w tym wartość dofinansowania to 2 787 201,76 złotych.
Więcej na temat realizowanych inwestycji w naszym artykule: Nowe projekty w gminie Popielów – relacja z sesji
Drugi z projektów pn. „Zachowanie dziedzictwa kulturowego architekta Karla Friedricha Schinkla w gminie Popielów – renowacja zabytkowego kościoła w Kurzniach i działania edukacyjno-informacyjne w województwie opolskim” realizowany w Partnerstwie z Rzymskokatolicką Parafią pw. św. Michała Archanioła w Karłowicach, Stowarzyszeniem Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna, Stowarzyszeniem Miłośników Karłowic i Kuźnicy Katowskiej oraz ze Stowarzyszeniem Nasza Wieś Stare Siołkowice.
W ramach projektu renowacji zostanie poddany kościół pw. św. Judy Tadeusza w Kurzniach. Ponadto utworzony zostanie szlak turystyczny „Śladami architekta K. F. Schinkla”, przeprowadzone zostaną profesjonalne kursy przewodnickie dla 20 „Latarników Dziedzictwa Kulturowego” z terenu województwa oraz zrealizowane zostaną działania edukacyjno-informacyjne. Całkowita wartość projektu to 374 589,52 złotych , w tym wartość dofinansowania wyniosła 80% co stanowi kwotę 299 634,17 złotych.
W obu projektach liderem jest Gmina Popielów.
Bardzo dziękujemy wszystkim partnerom za zaangażowanie w pracę nad wnioskami projektowymi i cieszymy się na wspólna realizację zaplanowanych działań.
Inf. Gmina Popielów