Dzisiaj przedstawiamy propozycje kolejnych dwóch placówek muzealnych na najbliższa sobotę – Noc Muzeów. Program całej imprezy jest niezwykle różnorodny, każdy znajdzie coś dla siebie, tym bardziej, że większość imprez dostępna będzie on-line…
Muzeum Diecezjalne w Opolu proponuje pokazy pod wspólnym tytułem
„W koronie i sukience” – o wizerunkach maryjnych z diecezji i świata. Prezentacje dostępne będą na stronach www oraz Facebook Muzeum Diecezjalnego w Opolu:
• http://muzeum.diecezja.opole.pl/
• https://www.facebook.com/MuzeumDiecezjalneWOpolu
18.00 – Obraz Matki Bożej Opolskiej
19.00 – Obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem z San Govani Rotondo
20.00 – Rzeźba świętej Anny Samotrzeciej z Góry Świętej Anny
21.00 – Obraz Matki Bożej Łaskawej z Passau
22.00 – Obraz Matki Bożej Pokornej z Rud Raciborskich
23.00 – Obraz Matki Bożej z Guadalupe
24.00 – Obraz Matki Bożej Kodeńskiej.
Niezwykle interesująco przedstawia się propozycja Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych – przekonuje nas Natalia Kryjom-Barylak.
W godz.18.00-23.59 zwiedzać będzie można wystawę stalą i czasową w muzeum.
18.00-20.00 Kuratorskie oprowadzanie po wystawie czasowej pt. Wiosna, lato, WOJNA… Warszawa 1939.
Wystawa poświęcona jest fotograficznemu utrwaleniu Warszawy w przełomowym dla Polski roku 1939. Fotografie wykonane przez amerykańskiego fotoreportera Juliena Bryana, polskiego konspiratora Sylwestra „Krisa” Brauna oraz niemieckiego korespondenta Wilhelma Haase Lampego. Na tych zdjęciach uwieczniona została tragedia miasta, zarówno ludności cywilnej, jak i infrastruktury.
Podczas całego wieczoru prezentowany będzie film animowany „Marian na wojnie”. To animacja 12-minutowa, która przybliża wojenne losy twórcy ilustracji Koziołka Matołka – Mariana Walentynowicza jako korespondenta wojennego. Spod jego ołówka wyszedł barwny cykl rysunków o wojennej wędrówce i niewoli fikcyjnego Walentego Pompki. Animację wyróżniają walory plastyczne, a także mistrzowska interpretacja Zbigniewa Zamachowskiego.
Gwiazda wieczoru: 20.00-21.30 Spotkanie online z Marią Wiernikowską, dziennikarką, reporterką i korespondentką wojenną. Podczas spotkania porozmawiamy o doświadczeniach Marii Wiernikowskiej z pracy w charakterze korespondenta wojennego. Zastanowimy się nad tym, co skłania ludzi do podjęcia pracy dziennikarza, który – zgodnie z hasłem tegorocznej Nocy Muzeów – Mimo wszystko udaje się w miejsca objęte konfliktami zbrojnymi. Przewidziana jest możliwość zadawania pytań przez internautów (!) Rozmowę przeprowadzą dr Anna Czerner i Dominik Marcinkowski.
Miejsce: spotkanie online (YT).
Uwaga: spotkanie online odbędzie się na kanale YouTube na profilu Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych.