Ten odcinek drogi wojewódzkiej 416 w Kietrzu już od dawna prosił się ratunek. Są na ten cel prawie 34 miliony złotych. Umowę już podpisano. Zakończenie realizacji gruntownego remontu przewidziano na marzec 2023 roku.
Władze województwa i gminy Kietrz podpisały w tej sprawie porozumienie. Przebudowana będzie droga i sieć kanalizacji sanitarnej. Porozumienie gwarantuje sprawny i zorganizowany przebieg inwestycji oraz minimalizację uciążliwości robót dla mieszkańców.
Przebudowane zostanie ponad 4 kilometry drogi. Powstaną skrzyżowania, sieć wodociągowa, oświetlenie, chodniki, zatoki autobusowe, elementy zapewniające bezpieczeństwo i ułatwiające korzystanie z infrastruktury osobom z niepełnosprawnościami. W ramach podpisanego porozumienia gmina Kietrz wybuduje sieć kanalizacji sanitarnej.
Zdaniem członka zarządu województwa ta umowa to duży sukces, bo demonstruje, jak dwa samorządy – województwa i gminy potrafią ze sobą współpracować na rzecz mieszkańców . – Porozumienie pozwoli zoptymalizować trudny proces budowy wodociągu i kanalizacji sanitarnej, który będzie finansowany z pieniędzy RPO, czyli z funduszy unijnych oraz przebudowy drogi z tych samych środków. Jak widać, to jedno źródło finansowania i dwa zadania realizowane w tym samym miejscu. Dlatego bardzo staraliśmy się, aby można je było zrealizować w tym samym czasie, żeby był jeden przetarg, jeden wykonawca i ten sam czas wykonania inwestycji – mówi Szymon Ogłaza.
Przebudowany zostanie odcinek drogi wojewódzkiej 416 od granicy województwa niemal do centrum miasta.
– Ta ulica jest już bardzo zrujnowana, więc to dzisiejsze porozumienie to pierwszy krok do kompleksowego remontu – potwierdza burmistrz Kietrza Dorota Przysiężna-Bator. – To dla mieszkańców bardzo dobra wiadomość, choć wiąże się z utrudnieniami, które trzeba będzie wytrzymać prawie rok – dodaje burmistrz.
Część realizowana przez gminę Kietrz to budowa infrastruktury technicznej, umożliwiającej prawidłowe gospodarowanie ściekami bytowymi, w szczególności w ciągu ul. Raciborskiej w Kietrzu. Obecnie brak tam kanalizacji sanitarnej. Planowane przedsięwzięcie zakłada budowę rurociągów kanalizacji grawitacyjnej, a ze względu na niekorzystne usytuowanie rzędnych części terenu zachodzi konieczność przepompowania ścieków rurociągami kanalizacji tłocznej do istniejącego kolektora grawitacyjnego odprowadzającego ścieki do oczyszczalni ścieków.
Ogólny zakres prac obejmuje:
- budowę rurociągów kanalizacji sanitarnej grawitacyjnej;
- budowę rurociągów kanalizacji sanitarnej tłocznej;
- zabudowa studni przelotowych, rewizyjnych, połączeniowych, kaskadowych i rozprężnych;
- wykonanie przepompowni ścieków wraz z zasilaniem;
- wykonanie przyłączy zakończone studzienkami na działkach odbiorców na odległość ok. 2m od granicy;
- zastosowanie odpowiednich materiałów dla posadowienia rurociągów i studni;.
Rozpoczęcie prac planowane jest w październiku 2021r. Szacowany koszt inwestycji to 33,5 mln zł.