Od dzisiaj uchodźcy z Ukrainy mogą ubiegać się o numer PESEL, konieczny, żeby normalnie w Polsce żyć i korzystać ze świadczeń społecznych.
Punkt rejestracji działa w opolskim ratuszu od godziny 8 do 18. Wszyscy, którzy przychodzą, mogą za darmo zrobić sobie zdjęcie biometryczne, konieczne do wniosku o nadanie PESEL. Kwestionariusz do wypełnienia jest w dwóch językach – polskim i ukraińskim.
Katerina uciekła z okolic Zaporoża kilka dni temu z 10-letnim synem. Teraz stoi niemal na końcu długiej kolejki.
– Niczego nie zabrałam, tak jak stałam, na piżamę założyłam kurtkę, za rękę wzięłam synka, całe szczęście, że pod ręką miałam dokumenty – Katerina nieźle mówi po polsku, bo pięć lat temu pracowała w cukierni w Łodzi. – Teraz potrzebuję PESEL, żeby na syna wziąć 500 plus, skończyły mi się pieniądze, syn od poniedziałku chodzi do szkoły a nie ma nawet plecaka.
Mówi, że po tych przejściach syn płakał niemal non stop, ale od kilku dni już nie płacze.
Natalia uciekała z okolic Kijowa, teraz jest już pośrodku kolejki z wypełnionymi dokumentami.
– 16-letni syn do technikum ma iść a młodsze do przedszkola, a ja bardzo chcę do pracy – mówi Natalia. Ma nadzieję, że opanuje język polski, bo teraz porozumiewa się po rosyjsku.
W kolejce stała też 32-letnia Jana z dwumiesięcznym dzieckiem. – Ja mastermanikiura – pochwaliła się Jana po rosyjsku. I tutaj też chce robić manicure.
Do ratusza wpadł też Dominik, nauczyciel ze szkoły muzycznej. Teraz pyta o formalności, jakie trzeba załatwić, żeby otrzymać PESEL. Kiedy Rosja najechała Ukrainę, Dominik zapytał swoją uczennicę, jak mógłby jej pomóc, a ta odpowiedziała, żeby jej mama mogła gdzieś zamieszkać w Opolu. Tak przyjechało kilkoro uciekających od wojny, dwoje mieszka u Dominika. – Inni u sąsiadki – mówi Dominik. – Zdaję sobie sprawę, że to może potrwać długo.
Gdzie mogą teraz szukać pomocy?
Oni wszyscy mogą zgłaszać się do Miejskiego Centrum Pomocy Uchodźcom (MCPU), w siedzibie Centrum Aktywizacji Społecznej przy ulicy Krakowskiej 32 w Opolu. Tam uchodźcy otrzymują pełną informację na temat udzielanej im pomocy, świadczeń, a przede wszystkim pracy. Do ich dyspozycji są pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, ZUS i Powiatowego Urzędu Pracy (w którym będą mogli zarejestrować jako bezrobotni lub znaleźć pracę).
W MCPU uchodźcy złożą też wniosek m.in. o becikowe, zasiłek rodzinny, czy świadczenie dla osób z niepełnosprawnością albo o nadanie Karty Opolskiej Rodziny. Mogą również otrzymać świadczenie jednorazowe w wysokości 300 złotych na osobę w rodzinie.
MCPU czynne jest przez siedem dni w tygodniu, w godzinach od 8 – 20. Tutaj też mogą zgłaszać się instytucje i osoby prywatne chcące nieść pomoc uchodźcom.